Medeina pasakoja, kad šis butas priklausė jos močiutei. Mergina pasakoja, kad jos buvo artimos, tad jai senstant stengdavosi kartu praleisti daugiau laiko.
„Kai močiutė mirė, mano širdyje liko labai daug rūpesčio, tik nebebuvo kur nukreipti tos be namų likusios energijos ir dėmesio. Šio butuko rekonstrukcija man buvo būdas gedėti aktyviai, kuriant kažką gražaus. Tuo metu ir kilo mintis dalintis procesu su kitais.
Galėjau ne tik padėti sau lengviau išgyventi liūdną laikotarpį, bet ir kažką gero duoti kitiems žmonėms“, – išgyvenimais dalijasi mergina.
M. Voverė sako, kad investuoti itin daug pinigų į darbus neplanavo – tikėjo, kad remonto biudžetas turi atitikti būsto vertę.
„Visgi žinojome, kad norime būstą sutvarkyti iš pagrindų. Svarbiausi darbai bute buvo nematomi: pakeitėme visą elektros instaliaciją, kuri skaičiavo jau šeštą dešimtį metų, išmontavome seną girgždantį parketą, išlyginome pagrindą grindims ir sumontavome naują grindų dangą.
Be abejo, išlyginome ir perdažėme sienas ir grindis, iš pagrindų perplanavome virtuvę bei vonios kambarį“, – pasakoja ji.
Buvo sunku rasti tinkamus remonto meistrus
Medeina sau iškėlė kelis tikslus: sukurti interjerą, kuris alsuotų ramybe, būtų šviesus, jaukus, žemiškas, užtikrinti kuo didesnį funkcionalumą, taip pat išsaugoti namų dvasią, nepadaryti „euroremonto“, nesunaikinti visos autentikos.
„Taip pat labai svarbu buvo rinktis ilgaamžius sprendimus, lengvai valomas, atsparias apdailos medžiagas – šis butas galėjo būti nuomojamas, todėl privalėjo pasižymėti atsparumu ir lengva priežiūra. Tikiu, kad tai padaryti pavyko sėkmingai“, – pasakoja mergina.
M. Voverė neslepia, kad didžiausias iššūkis buvo rasti meistrus, kurie imtųsi šio buto rekonstrukcijos:
„Buvau išties privilegijuotoje pozicijoje, nes mūsų interjero studijoje dirbame su keliomis išbandytomis ir patikimomis meistrų brigadomis. Per daugelį metų esu sukaupusi nemažą puikių meistrų atskiriems darbams kontaktų bazę.
Nedidelio ploto, senos statybos butai nėra labai patrauklūs projektai meistrams. Tokiuose butuose darbo būna ženkliai daugiau, nei naujos statybos namuose, juose dažnai nėra liftų medžiagoms patogiai pristatyti, tenka atlikti ir griovimo darbus.
Negana to, dažnai tik pradėjus darbus pamatome, kad ir šį, ir tą reikia pakeisti, sutvarkyti, perdaryti. Tai didina išlaidas, o užsakovai ne visada būna patenkinti nenumatytais, tačiau būtinais biudžeto pakeitimais.
Ir nors šiame projekte džiaugiausi dirbdama su labai profesionaliais meistrais, kai man parašo sekėjai ir prašo padėti rasti profesionalius meistrus, dažniausiai tenka juos nuvilti – tai yra išties sudėtinga.“
Nenumatyti iššūkiai nesutrukdė
Medeina neslepia, kad kartais motyvacijos pritrūkdavo. Nors įrengiant butą nespaudė laikas, tuo metu turėjo kelis itin sudėtingus interjero projektus, todėl laiko šiam butui rasdavo tik vakarais ir savaitgaliais.
„Mane labai motyvavo tai, kad pradėjusi savo tinklaraštyje dalintis šio buto įrengimo procesu, sulaukiau didelio žmonių susidomėjimo. Mačiau, kad žinios, kuriomis dalinuosi, buvo naudingos, sulaukdavau daug žinučių iš skaitytojų“, – prisimena Medeina.
M. Voverė sako, kad rekonstrukcijos visada yra pilnos iššūkių ir netikėtumų – tuo jos skiriasi nuo interjero kūrimo naujos statybos būstuose, kur netikėtų situacijų būna daug mažiau.
„Šiame bute labiausiai nustebino tai, kaip nekokybiškai buvo įrengta elektros instaliacija – tai pamatėme tik elektrikams pradėjus darbus. Kitas netikėtumas laukė išmontavus seną parketą – pagrindas buvo suskilinėjęs ir labai nelygus, vietomis aukščių skirtumai siekė 3-4 centimetrus.
Tačiau galiu pasidžiaugti, kad rekonstrukcijos metu tai sutvarkėme, todėl dabar galime būti ramūs, kad dar ilgai bus galima džiaugtis saugia elektros instaliacija bei lygiomis grindimis be varginančio girgždesio“, – šypsosi mergina.
Renovacija kainavo apie 25 tūkstančius eurų
Medeinos teigimu, buto atnaujinimas kainavo kiek mažiau nei 25 tūkstančius eurų. Tačiau mergina pamini, kad nemažai apdailos medžiagų buvo užsakę dar prieš kainų kilimą:
„Taip pat turėjome galimybę neskubėti ir laukti, kol kai kurie meistrai galės imtis darbų vietoj to, kad mokėtume daugiau už ne tik kokybišką, bet ir greitą darbą.“
M. Voverės paklausus, kas kainavo brangiausiai, mergina atsako, kad tai buvo virtuvės ir vonios kambario remontas.
„Santechniko darbas, plytelių klijavimas, nauji virtuvės baldai bei buitinė technika – pačios didžiausios išlaidos visada skiriamos šioms erdvėms. Kita vertus, kokybiškai suplanuotos bei įrengtos, jos lemia didžiausią pokytį bei labiausiai pakelia būsto vertę“, – apie kainas kalba Medeina.
Renovuojant butą įmanoma sutaupyti
Mergina teigia, kad pati geriausia vieta sutaupyti – turėti interjero projektą ir juo sekti, nedaryti pakeitimų jau pradėjus darbus, nes pakeitimai visada kainuoja brangiai, dirbti su meistrais, kuriais galima pasitikėti ir kurie patys kartais gali pasiūlyti geresnes kainas apdailos medžiagoms.
„Stengtis sutaupyti medžiagų sąskaita reikia labai atsargiai, nes kokybiškos medžiagos yra vienas svarbiausių vykusio interjero ingredientų.
Biudžetas ir geri apdailos meistrai – sėkmingo interjero projekto raktažodžiai! Be abejo, galite kreiptis į interjero dizainerį, tačiau jei jūsų biudžetas to neleidžia (visgi interjero dizainas – prabangos paslauga), patikima ir profesionali statybininkų brigada gali padėti iki minimumo sumažinti pasimetimą ir nukreipti tinkama linkme“, – sako Medeina.
M. Voverė rekomenduoja kuo anksčiau pradėti ieškoti meistrų – tikri profesionalai dažniausiai turi eilę laukiančių užsakovų, tad su jais tartis siūlo pradėti tik nusprendus remontuoti būstą.
„Tuo tarpu kruopščiai suplanuotas darbų biudžetas padės ne tik apsibrėžti apdailos ir baldų pasirinkimus, bet ir geriau suprasti būsto įrengimo darbų apimtį.
Tai taip pat padės išvengti situacijos, kai darbų pradžioje interjero sprendimams skiriate daugiau, nei reikėtų, o artėjant remonto pabaigai lėšų pritrūksta ir tenka taupyti kokybės sąskaita“, – teigia ji.
Bet butas dabar moderniškas,neperkrautas!