Vieni parlamentarai sako, kad nebereikia į pastatų apšiltinimą investuoti tiek, kiek anksčiau, nes šiltėja žiemos, kiti teigia, kad griežtesni reikalavimai stabdo žmonių apsisprendimą renovuoti būstą.
„Pinigų sumos tam reikalui vis mažėja, reikalavimai dideli, mažėja renovacijos apsukos“, – BNS teigė komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.
Laisvės frakcijai priklausantis Kasparas Adomaitis teigia, kad namo apšiltinimo klasės vis dar nustatomos remiantis 1990 metų ar ankstesniais temperatūros vidurkiais: „Šiandien temperatūros aukštesnės“.
„Mums dabar nėra prasmės tiek daug šiltintis. Ekonomiškai nebeatsiperka, nes nėra tokių šaltų žiemų, pagal kurias buvo nustatytos klasės“, – komitete kalbėjo parlamentaras.
Pasak komiteto nario Aido Gedvilo, daugiabučių renovacijos procesas šiuo metu yra vangus – griežtesni reikalavimai stabdo žmonių apsisprendimą renovuoti būstą.
„Visiškai yra dingęs (renovacijos – BNS) ekonominis naudingumas. Reikalaujant, kad namo apšiltinimas būtų A klasės, sąmata išauga 30 proc. ir net daugiau, – teigė jis.
Pasak A. Gedvilo, norint kai kuriuose senuose namuose pasiekti reikalaujamą energinę klasę jų renovuoti iš viso neverta.
Jis taip pat pabrėžė, kad daugeliu atvejų priimant sprendimą dėl renovacijos didžiausios įtakos daro socialiai remtini gyventojai, kuriems valstybė kompensuoja išlaidas, todėl, pasak A. Gedvilo, jie priversti balsuoti už renovaciją, nes kitaip nebegaus paramos.
A. Gedvilo teigimu, renovacijos kaštai adekvačiai nepadidina būsto vertės.
„Jeigu buto vertė 100 tūkst. eurų, tai po renovacijos, kuri kainuotų 30 tūkst. eurų, namas iš pažiūros tampa gražesnis, bet statybos metų nepakeičia“, – svarstė parlamentaras.
Praėjusių metų gruodį daugiabučių atnaujinimui skirta dar 192 mln. eurų europinės paramos, o per artimiausius penkerius metus į jų modernizavimo fondą numatoma pritraukti dar daugiau kaip 700 mln. eurų.
Fondas, nuo 2015 metų teikiantis lengvatines paskolas daugiabučių renovacijai, jau investavo daugiau nei 400 mln. eurų. Lietuvoje atnaujinta daugiau nei 3,5 tūkst. namų – apie 12 proc. visų renovuotinų daugiabučių.
Šiuo metu šalyje įgyvendinama apie 1,3 tūkst. modernizavimo projektų, o iki 2050 metų jų skaičius, tikimasi, sieks 30 tūkst.