• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo pat vasaros pradžių rožės skleidžia gausybę žiedų, o kai kurios veislės sezono pabaigoje dar kartą sužydi. Norint, kad augalas atrodytų kuo geriau, būtina nukarpyti mirusius žiedus ir genėti augalą, o rugpjūtį taip pat labai svarbu imtis priemonių, kad užkirstumėte kelią įprastoms augalų ligoms.

Nuo pat vasaros pradžių rožės skleidžia gausybę žiedų, o kai kurios veislės sezono pabaigoje dar kartą sužydi. Norint, kad augalas atrodytų kuo geriau, būtina nukarpyti mirusius žiedus ir genėti augalą, o rugpjūtį taip pat labai svarbu imtis priemonių, kad užkirstumėte kelią įprastoms augalų ligoms.

REKLAMA

Rožės saulėtą dieną tikrai žavi, bet šios įstabios gėlės gali greitai nuvysti, jeigu užpuola sezoninės ligos. Rūdys ir miltligė yra tik dvi problemos, su kuriomis sodininkai gali susidurti vasaros pabaigoje; jeigu su šiomis problemomis nebus susidorota, jos gali pakenkti augalui.

Laimei, yra keletas būdų, galinčių užkirsti kelią šioms dažnoms rožių ligoms, ir dabar yra geriausias metas pradėti gydymą. Štai trys rožių „mylimi” būdai, kurie leis joms nuostabiai žydėti visą vasarą.

Rugpjūtį sodininkai daugiausia dėmesio skiria stiebų su dygliais genėjimui ir nugeibusių žiedlapių nuskynimui nuo žiedų, tačiau šiuo metu taip pat labai svarbu sutelkti dėmesį į ligų prevenciją.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl vis šiltesnių oro sąlygų ir sparčiai augančių rožių dažniau pasitaiko miltligė ir rūdys, ypač dažnai matomos ant krūmų. Abi ligas sukelia grybelinė infekcija, kuri gali susilpninti ar net sunaikinti augalą.

REKLAMA

Išvengti šių erzinančių problemų yra lengva, ir ekspertai turi puikių priemonių užtikrinti, kad jūsų sode kiek įmanoma ilgiau „skleistųsi ir žydėtų rožės”.

Kaip išvengti rūdžių ir miltligės

Drėgmės lygis ir temperatūra sukuria puikias sąlygas rožių rūdims ir miltligei pulti rožių krūmus, todėl geriausias prevencinis žingsnis yra palaikyti gerą oro srautą tarp augalo ir aplink jį.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas su Express.co.uk, Deanas Griffinas, „Love Energy Savings” vidaus sodininkystės ekspertas, pasakė

„Norėdami auginti puikias rožes, nenustokite karpyti nuvytusių žiedų ir visada nupjaukite iki penkių pirmųjų lapų ant stiebo, kurie šakojasi į išorę. Nupjovus iki į išorę besišakojančių kapų, krūmas gaus daugiau oro, o tai apsaugos nuo rūdžių ir miltligės... augalai, kaip ir mes, turi kvėpuoti.”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naudokite natūralius purškalus

Norint, kad rožės būtų sveikos ir puikiai augtų, reikia ne tik genėti augalą, bet ir purkšti su keliais purškalais, kuriuos galite pasigaminti namuose.

D. Griffinas pasakė: „Geriausias dalykas, apie kurį žino mažai žmonių, yra tas, kad rožės mėgsta vandenį su bananais. Tai labai paprasta: išmirkykite bananų žieveles viename litre drungno vandens ir palikite 24 valandoms.

REKLAMA

Galite naudoti jį kaip koncentratą, kai laistote rožes – tiesiog laistytuve sumaišykite keturias dalis vandens su bananais su viena dalimi vandens.”

Taip pat vijoklines, laipiojančias ir ant krūmų augančias rožes galite apipurkšti ir pieno bei kepimo sodos mišiniu. Tiesiog sumaišykite pusę litro pieno, du valgomuosius šaukštus kepimo sodos ir penkis litrus vandens bei apipurkškite lapus ir stiebus. Šį mišinį galite naudoti bet kuriuo metų laiku.

REKLAMA

Palaikykite drėgną dirvą

Rūpinimasis pačiu augalu yra vienas iš būdų užtikrinti, kad rožės visą vasarą būtų sveikos, tačiau sodinimo vieta taip pat svarbi.

Tomas Luckas, sodininkystės ekspertas iš „Growing Revolution”, pasakė Express.co.uk: „Rūpinimasis rožėmis rugpjūtį, kad išvengtumėte miltligės yra procesas, prasidedantis žiemą. Svarbu neperlieti rožių šaltaisiais mėnesiais, nes dėl to ant augalo ir aplink jį gali atsirasti puviniai ir ligos.”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pabrėžė, kad nors šią problemą galima išspręsti ramiuoju augalo laikotarpiu, šiltasis sezonas taip pat yra tinkamas metas pasidomėti, kiek rožės gauna vandens.

T. Luckas pridūrė: „Kad vasarą neatsirastų tokių įprastų rožių grybelių, visada pasirūpinkite, kad dirva aplink šaknis būtų drėgna. Vandens lygio rodikliai, esantys tam tikruose įrankiuose ir sistemose pasirūpina, kad nereikėtų to spėlioti, besirūpinant savo augalais, tačiau, kai yra karšta, bet kuriam sodininkui patarčiau užtikrinti, kad ir rožės, ir kiti augalai gautų tinkamą kiekį vandens.”

REKLAMA

Kokie yra rožių rūdžių ir miltligės simptomai?

Norint apsaugoti vasarines rožes, šių ligų prevencijos priemonių turėtų pakakti, tačiau verta žinoti, ko reikia paieškoti, jei nerimaujate dėl rožių rūdžių ar miltligės.

Rožių rūdžių simptomai

Pasak Karališkosios sodininkystės draugijos (RHS), dažniausias rožių rūdžių požymis vasaros pabaigoje yra ant stiebų ir lapų matomos oranžinės pūslelės, kurios galiausiai pajuoduoja.

REKLAMA

Užkrėsti rožių lapai dažnai anksti nukrenta, nepaisant to, ar augalas buvo tinkamai apgenėtas. D. Griffinas paaiškino, kad infekcijas nuo stiebų reikia nukarpyti, o pažeistus lapus pašalinti, kai tik juos surandate.

Miltligės simptomai

•    Balta, miltelių pavidalo medžiaga ant lapų ir daigų (gali matytis ant apatinių, viršutinių arba visų lapų paviršių); •    Miltų pavidalo likučiai ant stiebų, žiedlapių, taurėlapių; •    Stipriai pažeisti pumpurai, kurie tinkamai nepražysta; •    Keistos spalvos (geltona, raudona, violetinė) ant pažeistų lapo dalių; •    Jauni lapai gali būti susiraukšlėję, pakeitę formą.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų