• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bet kokia nauja infekcinė liga nėščioms moterims yra nežinomybė, nes ji gali turėti įtakos nėštumui ir besivystančiam vaisiui. Dėl šios priežasties nuo pat pandemijos pradžios buvo skiriamas didelis dėmesys COVID-19 poveikiui nėščioms moterims.

Bet kokia nauja infekcinė liga nėščioms moterims yra nežinomybė, nes ji gali turėti įtakos nėštumui ir besivystančiam vaisiui. Dėl šios priežasties nuo pat pandemijos pradžios buvo skiriamas didelis dėmesys COVID-19 poveikiui nėščioms moterims.

REKLAMA

Dabar, po 18 mėnesių stebėjimo, gydytojai ir tyrėjai išsiaiškino galimas rizikas. Jie nustatė, kad nėščios moterys nėra labiau linkusios susirgti COVID-19 nei tos, kurios nėra nėščios, ir kad dauguma nėščių moterų, užsikrėtusių SARS-CoV-2-virusu, praserga lengva ligos forma arba visai nejaučia simptomų ir nepatiria rimtų komplikacijų. Viruso perdavimas vaisiui pasitaiko retai.

Tačiau kai kurios nėščios moterys, susirgusios koronavirusu, pasijaučia labai blogai. Jei taip atsitinka, padidėja priešlaikinio gimdymo, patekimo į intensyvią priežiūrą ir negyvagimio rizika. Kaip ir dauguma gyventojų, nėščios moterys, kurios yra nutukusios, turi kitų gretutinių ligų, dažniau serga sunkia koronaviruso forma, rašo theconversation.com.

REKLAMA
REKLAMA

Šie prasti rezultatai tikriausiai yra susiję su SARS-CoV-2 poveikiu placentai. Placenta yra gimdos viduje esanti struktūra, kuri perduoda deguonį ir maistines medžiagas iš motinos vaisiui ir pašalina atliekas kita kryptimi. Virusinė infekcija gali sutrikdyti placentos funkciją ir sukelti priešlaikinį gimdymą, o blogiausiu atveju – vaisiaus mirtį gimdoje.

REKLAMA

Nėra jokio būdo nuspėti, kurios nėščios moterys sunkiausiai reaguoja į SARS-CoV-2 infekciją. Atrodo, kad placentos pažeidimo mastas taip pat nesusijęs su nėščios moters savijauta. Tai reiškia, kad būtina kuo geriau apsaugoti visas nėščias moteris nuo infekcijos.

Rekomendacijos nėščioms moterims keičiasi

Nuo 2021 m. liepos mėn. vienas iš penkių COVID-19 pacientų Anglijoje, kuris sunkiai susirgo ir kuriam buvo reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija, laukėsi kūdikio. Tai reiškia, kad šiuo laikotarpiu trečdalis intensyviosios terapijos skyriuje prižiūrimų moterų, kurios buvo 16–49 metų (reprodukcinio amžiaus), buvo nėščios.

REKLAMA
REKLAMA

Šios moterys nebuvo paskiepytos, o tai paaiškina, kodėl jos sudarė tokią didelę sunkių atvejų dalį. Dauguma jau buvo nėščios, kai Jungtinėje Karalystėje prasidėjo skiepijimo programa, ir nebuvo vakcinuotos, nes nebuvo aiškios rekomendacijos, ar galima tai padaryti. Iki šiol vakcinos nuo COVID-19 buvo rekomenduojamos tik „kliniškai pažeidžiamoms“ nėščioms moterims.

Tačiau ši rekomendacija neseniai pasikeitė. Paaiškėjus koronaviruso rizikoms nėštumo metu, išsiaiškinus, kad nevakcinuotos nėščios moterys suserga sunkesne COVID-19 forma, ir ištyrus, kad vakcinose nėra jokių medžiagų, kurios kenktų nėštumui, vyriausybė ir Karališkasis akušerių ir ginekologų koledžas dabar pataria visoms nėščioms moterims pasiskiepyti nuo COVID-19.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šalutinis poveikis nepadidėja

Įrodyta, kad plačiajai visuomenei skirtos vakcinos nuo COVID-19 sumažina tikimybę užsikrėsti SARS-CoV-2 ir veiksmingai apsaugo nuo sunkios koronaviruso formos. JAV ir Jungtinės Karalystės priežiūros tyrimai parodė, kad mRNR vakcinos nuo COVID-19 – tos, kurias sukūrė „Moderna“ ir „Pfizer“ – taip pat yra veiksmingos nėštumo metu ir nesukelia jokių rimtų rizikų.

Vakcinacija nėštumo metu yra susijusi su mažesne SARS-CoV-2 infekcijos rizika. Kanados Ontarijo duomenys taip pat parodė, kad nėra įrodymų apie padidėjusią persileidimo riziką pasiskiepijus nuo koronaviruso.

REKLAMA

Mokslininkai taip pat konkrečiai nagrinėjo šalutinį vakcinos poveikį nėščioms moterims. Tyrimai parodė, kad bėrimų, karščiavimo ir stipraus nuovargio dažnis po skiepijimo nėščioms ir ne nėščioms moterims yra panašus, o raumenų skausmas, sąnarių sustingimas ir galvos skausmas nėščioms moterims netgi yra retesnis. Šių šalutinių poveikių dažnis nebuvo paveiktas nėštumo trimestro, kurio metu buvo skiepijama.

REKLAMA

Rizika motinai ir kūdikiui dėl SARS-CoV-2 infekcijos yra daug didesnė už bet kokio galimo šalutinio vakcinos poveikio riziką. Nors kai kurie teigia, kad nežinome, koks bus ilgalaikis skiepijimo poveikis kūdikiui, tačiau galime drąsiai daryti kai kurias logiškas prielaidas.

Kitos vakcinos (pavyzdžiui, nuo kokliušo ir gripo) paprastai yra skiriamos nėščioms moterims. Šios vakcinos, kaip ir mRNR vakcinos nuo koronaviruso, nepraeina per placentą, o tai sumažina šalutinio poveikio kūdikiui riziką. Kadangi šios kitos nėštumo metu suduodamos vakcinos nesukelia jokio šalutinio poveikio kūdikiui, nėra pagrindo teigti, kad vakcinos nuo COVID-19 sukeltų.

Tačiau COVID-19 antikūnai, kuriuos motina pradeda gaminti po vakcinacijos, prasiskverbia per placentą ir patenka į motinos pieną, kuris taip pat duodamas kūdikiui. Vakcinacija nėštumo metu yra saugi ir apsaugo motiną ir kūdikį. Visos neskiepytos nėščios moterys raginamos skiepytis. Bet kokius kylančius klausimus reikėtų aptarti su ginekologu ar šeimos gydytoju.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų