Medicinos centro „Northway“ bendrasis, abdominalinis chirurgas, koloproktologas Deividas Narmontas paaiškina, kad hemorojus yra netinkamo gyvenimo būdo liga.
„Hemorojus – tai veninių rezginių išangėje susirgimas (išvešėjimas, patinimas, uždegimas, kraujavimas, skausmas). Atsiranda dėl sėslaus gyvenimo būdo, užkietėjusių vidurių, ilgo stanginimosi, per didelio fizinio krūvio. Svarbų vaidmenį atlieka genetika.
Kartais hemorojinai rezginiai didėja, hipertrofuoja ir gali sukelti kraujavimą, skausmą ar kitokius nemalonius jutimus išeinamosios angos srityje“, – apie pagrindinius ligos siunčiamus signalus pasakoja specialistas.
Jis sako, kad dėl ko atsiranda hemorojus dar dažnai ginčijamasi. Vieni sako, kad hemorojus – netinkamo gyvenimo būdo liga, kiti pažymi, kad daug įtakos turi ir genetika. „Hemorojaus atsiradimo priežastys nėra iki galo aiškios. Dažnai teigiama, kad hemorojus – gyvenimo būdo liga. Jos atsiradimui įtakos neabejotinai turi blogi mitybos įpročiai, per mažas skaidulų kiekis maiste, skysčių trūkumas. Dėl nesubalansuotos mitybos atsirandantis vidurių užkietėjimas, stanginimasis tuštinantis tik paskatina hemorojaus simptomus.
Ligai daryti įtaką gali ir tokie veiksniai kaip antsvoris, mažas judrumas, ilgalaikis sėdimas ar stovimas darbas, nėštumas, sunkumų kilnojimas, paveldimumas, jungiamojo audinio silpnumas. Mes visi esame skirtingi, skirtingos mūsų audinių struktūros, ir yra pastebėta, kad jei giminėje kažkas sirgo šia liga, tai tikėtina, kad ja gali sirgti ir artimiausi“, – pažymi jis.
Pajutus simptomus – nedelsti
Hemorojaus simptomai dažnai primena uždegimą – diskomfortas, niežulys. Specialistas sako, kad kraujavimas iš išangės dažną verčia sunerimti: „Maudimas, niežėjimas, dirginimas, deginimas, guzelio išangėje jausmas, kraujas ant tualetinio popieriaus ar lašėjimas pasituštinus, darinio išangėje pasirodymas, kuris kartais savaime sugrįžta į išangės kanalą yra pagrindiniai hemarojaus simptomai. Retais atvejais skausmas.“
Įtarus hemorojaus simptomus būtina kreiptis į gydytojus proktologus, kurie nustatys gydymą ir nustatys ligos trukmę.
Nesigydant gali prireikti ir operacijos
D. Narmontas sako, kad ligos gydymas labai priklauso nuo to, kiek liga pažengusi. Kartais užtenka ir paprastų mitybos pokyčių, kitais atvejais jau reikalingas specialus gydymas. „Gydymas pirmiausia priklauso nuo ligos stadijos. Vaistai nebūtini, jei hemorojus pirmos stadijos. Čia jau pakaks pakeisti kasdienius įpročius ir sureguliuoti virškinimo sistemą.
Taikomas ir terapinis gydymas – vaistais, tepalais, žvakutėmis. Situacijai negerėjant gali būti taikomas intervencinis ambulatorinis gydymas – mazgų užrišimas guminiais žiedais (Barono operacija), taip pat atliekamos lazerinė ir klasikinė hemorojaus šalinimo operacijos“, – pažymi jis.
Į ligą numojus ranka dėl didėjančių hemorojinių mazgų gali stiprėti nemalonūs simptomai. „Nesigydant dėl didėjančių mazgų gali dažnėti ir gausėti kraujavimas, didėti diskomfortas, atsirasti skausmas. Liga progresuos ir vienintelis gydymas bus chirurginis. Apmaudu, kai į gydytoją žmonės kreipiasi tik tuomet, kai hemorojus būna gerokai užleistas ir lieka vienintelis kelias – operacija, kai tuo tarpu ligą diagnozavus laiku, jos gydymas gali būti daug paprastesnis.“
Anot specialisto, kartais kraujavimas po tuštinimosi gali reikšti ir vėžinį susirgimą:
„Nesikreipiant į gydytojus laiku, taip pat galima nepastebėti piktybinio susirgimo. Kraujavimas gali būti ne tik hemorojaus požymis. Tai ir vienas dažniausių tiesiosios žarnos vėžio simptomų. Tad jei kraujavimas kartojasi, atsiranda silpnumas, tuštinimosi sutrikimai, reikėtų nedelsti ir išsitirti dėl ko yra kraujuojama“, – įspėja jis.
Svarbus tinkamas gyvenimo būdas
Proktologas pabrėžia, kad vieno vaisto nuo ligos nėra. Svarbu tinkamai maitintis, būti fiziškai aktyviam. Tiesa, persistengti irgi nereikėtų.
„Kadangi hemorojus dažniausiai – gyvenimo būdo liga, labai svarbu yra gerti pakankamai daug skysčių, rinktis skaidulų prisotintą maistą, vengti alkoholio ir aštraus maisto. Taip pat rekomenduojama didinti fizinį aktyvumą – ėjimas, plaukimas, važinėjimas dviračiu. Svarbu stiprinti pilvo raumenyną, vengti būklių, didinančių slėgį pilve – ilgo darbo atsitūpus, sunkumų kilnojimo, aštraus maisto, stanginimosi [šlapimo sulaikymo – aut. past.]“, – pataria specialistas.
D. Narmontas sako, kad hemorojus gali atsinaujinti bet kada – jo visam gyvenimui atsikratyti padeda tik operacija.