Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ ausų, nosies ir gerklės gydytojas Darius Rauba pasakojo, kad knarkimą gali sukelti daugybė veiksnių. Dažnai tai lemia minkštas gomurys, pailgėjęs liežuvėlis, tai gali lemti ir liežuvio šaknis ar nosyje susidarančios oro srovės, pasireiškiančios nebūtinai knarkimu, bet ir šniokštimu.
Knarkimą taip pat gali sukelti ir nuovargis, alkoholio vartojimas, rūkymas ar net rūgščių refliuksas, tačiau knarkimas gali būti ir klastingos ligos išraiška – miego apnėjos.
„Dažniausiai sakoma, kad kai yra miego apnėja, knarkia beveik visi, bet ne visi, kurie knarkia, turi miego apnėją“, – kalbėjo D. Rauba.
Išmanieji laikrodžiai gali padėti įtarti miego apnėją
Tačiau kas jau leidžia įtarti, kad žmogus serga? „Jeigu knarkiama taip, kad girdisi ir kitame aukšte, dažniausiai tai turbūt bus ir su miego apnėja susiję“, – teigė gydytojas.
Jis pabrėžia, kad miego apnėja pasireiškia ne tik knarkimu, vienas pagrindinių jos bruožų – kvėpavimo sustojimas miego metu:
„Ne tik, kad žmogus knarkia, bet kažkurį laiką minkštieji audiniai – tiek liežuvis, liežuvio šaknis, liežuvėlis, gomurinės tonzilės įkvėpimo metu gali sukristi ir mes tiesiog negalime įkvėpti.
Jeigu kvėpavimo sustojimas trunka daugiau nei 10 sekundžių, epizodai kartojasi daugiau negu penkis kartus per valandą ir jeigu pacientas turi kažkokių nusiskundimų, mes jau galime galvoti, kad tai yra miego apnėja.“
Vis tik, atsiranda vis daugiau būdų stebėti savo miegą ir gyvybinius rodiklius miego metu, todėl pasitikrinti, ar nesergame, ar bent jau įtarti, kad galime turėti miego apnėją, gali padėti naujos išmaniosios technologijos.
D. Rauba pasakoja, kad JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) jau pripažinusi išmaniuosius laikrodžius kaip vieną iš būdų įtarti ligą, nes jie turi integruotas širdies susitraukimų dažnio, deguonies koncentracijos kraujyje matavimo funkcijas.
Be to, jau įdiegtos ir tokios funkcijos, kurios gali fiksuoti knarkimo ir kvėpavimo garsus miegant. Tad paprasčiausio išmanaus laikrodžio fiksuojama informacija jau gali leisti įtarti ligą.
„Dėl ko miego apnėja yra bloga? Nes yra didžiulis stresas organizmui, tada staiga išsiskiria didžiulės dozės adrenalino, nes kažkas tave tarsi smaugia, įkritai į vandenį, dūsti, prigėrei vandens arba tave smaugia, tu nori išsigelbėti, organizmas skiria adrenaliną, visus kitus stimuliatorius, staigiai sukyla žmogaus pulsas.
Visus tokius stimulus užfiksuoja paprasčiausi laikrodukai ar dar kas nors, žiedas specialus yra, kuris ir deguonies koncentraciją matuoja. Be to, tuo metu iškart sutrinka miegas. Kai organizmas bando prižadinti, kad įkvėptum oro, duoda impulsus kvėpavimo raumenims, kad susitrauktų – tuo metu ligonis kaip ir prabunda, nors daugelis sako, kad nepastebi tų dalykų. <...>
Prietaisas iškart rodo, kad yra prabudimo epizodas, nes iškart pulsas pakyla, dar kažkas ir tada jau nebegali įkristi į gilaus miego fazę, kas yra labai svarbu. Prietaisas iškart parodys – sutrikusi gilaus miego fazė, sapnų fazė, vadinama REM, judrių akių fazė, kai mes sapnuojame, atsipalaiduojame, netgi būna beveik išnykusi arba sutrumpėjusi.
Tada atsibudę matome, kad mūsų miego indeksas – 50-60, deguonies koncentracija sumažėjusi, be to, pasireiškia mieguistumas, pradeda augti svoris ir t. t., tada galima įtarti, ieškoti pagalbos pas specialistus ir pasidomėti, ar čia nėra tos problemos“, – aiškino ausų, nosies ir gerklės gydytojas.
Daugiau naudingų patarimų apie knarkimą ir kaip jį sumažinti, o gal ir visiškai jo atsikratyti, miego apnėjos gydymą ir ką naudinga žinoti apie nosies, ausies ir gerklės infekcijas kviečiame sužinoti tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“.
Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.