Sutrikote? Laimei, šią savaitę viskas buvo paaiškinta žurnale „New England Journal of Medicine“. Floridoje moteris apsilankė pas gydytojus dėl deginančio krūtinės pojūčio. Kaip bebūtų keista, ji nebuvo susidūrusi su jokiomis kvėpavimo problemomis. Jai buvo diagnozuotas rūgšties refliuksas, o jos būklė pagerėjo. Tačiau jai taip pat buvo atlikta krūtinės ląstos rentgenograma, kuri parodė, kad kairiojo plaučio viršutinėje srityje yra „tanki tamsuma“.
Pasirodo, pagyvenusi moteris 1950-aisiais buvo gydoma oleotoraksu nuo plaučių tuberkuliozės. Oleotoraksas yra aliejų injekcija į pleuros erdvę (ploną, skysčių pripildytą tarpą tarp plaučių), bandant suardyti ir nukenksminti probleminį plautį. Kaip tikriausiai jau pagalvojote, Vakarų pasaulyje šis gydymas nebuvo oficialiai praktikuojamas dešimtmečius.
Aliejų rūšys buvo įvairios, tačiau gydytojai reguliariai naudojo skystą parafiną, mineralinį aliejų, alyvuogių aliejų, menkių kepenų aliejų, žemės riešutų aliejų ar medvilnės sėklų aliejų.
„Deja, negalime pasakyti, kokios rūšies aliejus tai buvo, žiūrėdami į krūtinės ląstos rentgenogramą, – „IFLScience“ paaiškino atvejį tyręs medicinos docentas Abhilashas Koratala. – Aliejų pasirinkimai įvairiose pasaulio vietose buvo skirtingi. Kiek žinau, populiariausias buvo alyvuogių aliejus.“
Floridos universiteto daktarai teigia, kad pacientams paprastai tekdavo grįžti pas gydytoją, kad aliejus būtų išsiurbtas ir pašalintas. Tačiau kai kurie pacientai, nejautę jokių simptomų, pamiršo arba nusprendė negrįžti. Jie paprasčiausiai pasakydavo, kad pacientai nepatyrė jokių aliejaus sukeltų komplikacijų.
„Jai nebuvo paskirtas joks gydymas, – pridūrė A. Koratala. – Kadangi ji daugelį metų nejautė jokių simptomų, šiuo metu nėra jokios būtinybės atlikti invazinę procedūrą aliejui išsiurbti. Tokiame amžiuje ši procedūra yra per daug rizikinga.“
„Tiesą sakant, svarbiausias dalykas, ką gydytojai turėtų žinoti tokiais atvejais, yra vengti nereikalingų procedūrų, kai susiduriama su „besimptomiu“ oleotoraksu. Kita vertus, turime žinoti apie tokias komplikacijas kaip infekcija ir išsiplėtimas, sukeliantis kvėpavimo sutrikimus, kad juos išgydytume tinkamai ir laiku“, – pridūrė docentas.