Pasak vaikų ligų gydytojos doc. Giedros Levinienės, dažniausios ūminio viduriavimo priežastys – žarnyno infekcijos, kurias sukelia virusai ir bakterijos, rečiau – grybeliai, pirmuonys. Infekcija plinta per užterštą maistą, vandenį ar kontaktiniu būdu. Vasarą dažniausiai sergama bakterinės kilmės žarnyno infekcijomis, žiemą – virusinėmis. Viduriavimą gali sukelti ir kai kurie maisto produktai, vaistai. „Nors viduriavimas ir yra apsauginė organizmo reakcija, mat taip jis ginasi nuo patekusių kenksmingų medžiagų, ši būklė dėl savo komplikacijų gali būti itin pavojinga kūdikiams ir mažiems vaikams bei vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat turintiems imunodeficitą, todėl labai svarbu šalinti viduriavimo priežastį ir atkurti jo metu netektų skysčių balansą“, – pabrėžia doc. G. Levinienė. Pasak specialistės, medicinos mokslui nustačius viduriavimo sukėlėjus – virusus ir bakterijas, ir tai, jog jų sukelti patologiniai bei fiziologiniai mechanizmai yra tokie patys, buvo pradėta molio pagrindu kurti ligos sukėlėjus absorbuojančius vaistinius preparatus, tokius kaip, pavyzdžiui, aliuminio-magnio salicilato plokštelės, išgaunamos iš gryninto baltojo molio.
Gryninto baltojo molio savybių dėka šios plokštelės dėl savo ypatingos sluoksniuotos struktūros itin veiksmingai suriša bakterijas ir toksinus. Mat paties baltojo molio savybė – slopinti padidėjusią skysčių ir elektrolitų sekreciją žarnose, sugerti jų perteklių ir taip mažinti viduriavimą. Taip atstatoma ir gydoma pažeista gleivinė, atkuriamas jos mikrobiologinis užtvaras, leidžiantis atsinaujinti enterocitams (žarnų epitelio ląstelėms). Atsinaujinus žarnyno ląstelėms, atkuriamos ir gleivės, kurios galiausiai geba tinkamai užtikrinti natūralią žarnyno apsaugą. Klinikinėje praktikoje aliuminio-magnio salicilato plokštelės vartojamos daugiau kaip 25 metus tiek vaikų (įskaitant kūdikius), tiek ir suaugusiųjų ūminiam bei lėtiniam viduriavimui, simptominiam skausmui, susijusi su stemplės, skrandžio, dvylikapirštės ir storosios žarnos ligomis, gydyti. Svarbiausia, kad paties preparato organizmas nepasisavina – jis tik skatina kenksmingų medžiagų pasišalinimą.
Vartojant preparatus su moliu tik pasirodžius pirmiesiems viduriavimo požymiams, gana dažnai galima išsigydyti ir namų sąlygomis – dažniausiai pagerėjimas pastebimas po 2-3 dienų, nors simptomai silpsta nuo pirmųjų preparato vartojimo valandų. „Jei praėjus kelioms dienoms pagerėjimas nepajuntamas, patariama kreiptis į gydytoją, – sako doc. G. Levinienė. – Ir jokiu būdu negalima delsti, jei sunegalavus, jau pačioje pradžioje pakyla aukšta kūno temperatūra, kankina stiprūs pilvo skausmai, išmatose yra kraujo, viduriuojama labai dažnai (daugiau nei 15-20 kartų per dieną) ir jei viduriavimas trunka ilgiau nei 2 dienas vaikams ir ilgiau nei 5 dienas suaugusiems“.
Gydytoja pastebi, jog nemalonaus negalavimo galima išvengti laikantis elementarių asmens higienos taisyklių: plauti rankas atėjus iš lauko, pasinaudojus tualetu, prieš valgį ir t.t. „Kelionėse geriau negerti vandens iš čiaupo, nevalgyti nepažįstamo, egzotiško maisto, ypač daug ir iš karto“, – pataria doc. G. Levinienė, pridurdama, jog sunegaluoti galima ne tik nuo į organizmą patekusios infekcijos – viduriavimą gali sukelti ir stresas bei įtampa. Todėl tikrąsias viduriavimo priežastis gali nustatyti tik specialistai.