• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar Vilniaus universiteto mokslininkai buvo nepaprastai nustebinti aptikę 2021 metais registruotoje paprastojo taukiaus radavietėje daugiau kaip 500 vaisiakūnių. Šie grybai Lietuvoje – beveik išnykę.

Vakar Vilniaus universiteto mokslininkai buvo nepaprastai nustebinti aptikę 2021 metais registruotoje paprastojo taukiaus radavietėje daugiau kaip 500 vaisiakūnių. Šie grybai Lietuvoje – beveik išnykę.

REKLAMA

Mokslininkai negalėjo atsidžiaugti tokiu išskirtiniu radiniu.

Turtinga radavietė

Socialiniame tinkle „Facebook“ Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija pasidalijo įrašu, pranešančiu džiugią žinią apie Vilniaus universiteto mokslininkų atradimus.

Šiame įraše buvo atskleista, kad radavietė buvo registruota dar prieš keturis metus, o apie ją pranešė šio parko lankytojai, prisidėję prie atradimų.

„Naujoji paprastojo taukiaus grybų radavietė sudomino Vilniaus universiteto mokslininkus. Jie nusprendė atidžiau apžiūrėti šią vietą bei aplankyti seniau žinomą.

Per dieną mokslininkai suskaičiavo daugiau kaip 500 vaisiakūnių.

Profesoriaus Ernesto Kutorgos teigimu, tokio skaičiaus vienoje teritorijoje jis savo praktikoje dar nėra aptikęs. Pirmoji radavietė registruota 2021 metais, o už jos atradimą turime dėkoti parko lankytojai.

Taip pat akį patraukė nors nesaugomi, bet ne mažiau įdomūs maži paprastieji juodaausiai. Jų vaisiakūnis vos 1-4 centimetrų skersmens ir auga ant trūnijančios medienos.

O šios genties kitas atstovas kimininis juodaausis Lietuvoje rastas vos kelis kartus. Jis auga aukštapelkėse ant kiminų. Gal teko tokį aptikti? Parašykite mums“, – įraše rašė jie.

Dar viena radavietė

Anksčiau socialiniame tinkle „Facebook“ apie dar vieną radavietę su paprastojo taukio vaisiakūniais dalijosi Gražutės regioninis parkas. Jie rašė, kad buvo suskaičiuoti 27 grybo vaisiakūniai.

REKLAMA
REKLAMA

„Antrąją paprastojo taukio radavietę ekologai aptiko Gražutės regioniniame parke, kur suskaičiuoti net 27 šio išskirtinės išvaizdos grybo vaisiakūniai. Pirmoji radavietė yra daugiau nei 700 metrų atstumu nuo šios vietos.

Paprastasis taukius – itin retas grybas, kurio vaisiakūniai pasirodo ankstyvą pavasarį, vos nutirpus sniegui. Iki šiol jis buvo aptiktas vos keliose vietovėse, kurias galite rasti Saugomų rūšių informacinės sistemos (SRIS) žemėlapyje“, – buvo rašoma įraše.

REKLAMA

Paprastieji taukiai – kas tai?

Anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė, kad Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vyr. specialistė, ekologė Daiva Norkūnienė aiškino apie tai, kas yra paprastieji taukiai.

„Ne, ne bobausiai ir net nevalgomi, bet juos surasti ir pamatyti norėtų daugelis besidominčiųjų saugomomis rūšimis. Šie grybai ypatingi – ne tik saugomi, kaip daugelis kitų retų grybų, bet įrašyti į griežtai saugomų rūšių sąrašą“, – sakė D. Norkūnienė.

REKLAMA
REKLAMA

Moters teigimu, paprastieji taukiai (Sarcosoma globosum) – išskirtinės išvaizdos ir biologijos grybai. Jų vaisiakūniai vienamečiai, bet gali išdygti ir vėlyvą rudenį, ar žiemos pradžioje, išlaukti žiemą po sniego danga ir baigiantis žiemai augti toliau. 

„Vis dėlto masinis taukių dygimas yra dabar, nutirpus paskutiniam sniegui. Jei bus palankūs orai, šios „statinaitės“ išliks ir iki gegužės pabaigos.  Dar prieš 60 metų taukiai buvo dažni vakarinėje ir vidurio Lietuvoje, vėliau daugiau kaip 30 metų buvo visai nebeaptinkami.

Tik 2008 metais taukiai vėl rastis ir šiuo metu mūsų šalyje žinoma daugiau kaip 30 radaviečių, tačiau visos jos telkiasi vidurio ir Rytų Lietuvoje.

Beveik trečdalis radaviečių yra Sartų regioniniame parke, Antazavės šile ir Ilgašilio miške“, – buvo rašoma pranešime žiniasklaidai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų