Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
„Sako nėra grybų – yra grybų, aišku, nevalgomi. O ką – ne grybas?“ – klausė alytiškė Gražina Bubnienė telefone rodydama mažų grybų nuotraukas.
Tiesa, šūsnį grybų moteris rado vos vakar Varėnos miškuose. Grybautoja pasakojo, kad negalėjo patikėti, kai internete pamatė kitų žmonių įkeltas nuotraukas. Tad nutarė su kaimyne nuvažiuot į mišką ir įsitikinti – ar tie grybai tikrai išdygę.
„Na, ir ką jūs galvojat? Radom dar voveraičių arba „lepeškų“, kaip dzūkai sako, kaimynė rado dar ir šilkbaravykį, aišku, jau truputį pavalgytą ir keletą žaliuokių radom“, – pasakojo grybautoja.
Pataria nevalgyti
Tačiau laimikio Gražina nesusirinko – paliko žvėreliams paskanauti. Senjorė atviravo – sausio pradžioje grybauti dar neteko.
„Eilė metų – jau kokie pora ar treji – tai pabaigiu sezoną kokią lapkričio 13. Kažkokios anomalijos – taip anksti pradeda dygti“, – kalbėjo G. Bubnienė.
O socialiniuose tinkluose grybautojai taip pat demonstruoja rastus laimikius – nuo voveraičių, kelmučių iki žaliuokių.
Mikologas papasakojo, kad grybų augimas priklauso nuo temperatūros – mat kuo žemesnė temperatūra, tuo grybai lėčiau auga.
„Kol žemė neįšalusi, grybai normaliai taip ir auga. Jeigu, tarkim, dabar renka grybus ir jie gana dideli, reiškia, jie išdygo ne vakar ir ne šiandien, šiomis dienomis tarsi pratęsiam praėjusių metų sezoną, tuo pačiu atidarom šių metų“, – tikino mikologas Jonas Kasparavičius.
Tačiau pabrėžė, kad radus grybą nebūtinai galima jį valgyti – reikia apžiūrėti, ar grybo spalva nepakitusi, ar neatsirado kokių nors dėmių.
„Net ir voveraitės, jos labai atsparios šalčiui, tačiau yra ir apšalusių truputį, ir ištižusių. Jeigu pradėjo irti, tai gali ir pačiam geriausiam grybe – voveraitėj, baravyke – atsirasti nuodų“, – įspėjo J. Kasparavičius.
Žada smarkų vėją
O taip pat šiandien Lietuvoje iškrito sniegas – Rietavo savivaldybėje, taip pat ir Tauragėje, sniegas iškrito ir Telšių, Pakruojo, Radviliškio savivaldybėse.
„Matome, kad bus iki 3–4 milimetrų, galbūt Vakarų Lietuvoje šiek tiek daugiau“, – prognozavo sinoptikė Elena Kliukina.
Tačiau sinoptikai įspėja – šalį plūs stiprūs vėjai, o ypač pajūryje.
„Vietomis gali pasiekti katastrofines ribas – tai yra, siekti 30 metrų per sekundę. Rytoj prognozuojame ir plikledį, ypač šiauriniuose Lietuvos rajonuose, todėl vaikščioti reikėtų pakankamai atsargiai. Panevėžio, Šiaulių, Telšių apskrityse, Utenoje irgi gali susidaryti“, – teigė E. Kliukina.
Tačiau sniegu ilgai nesidžiaugsime – sinoptikė prognozavo, kad nuo kitos savaitės temperatūra dienos metu kils ir svyruos tarp 2–3 laipsnių šilumos.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.