• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gripas ir toliau siautėja Lietuvoje – kaip pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), nuo gripo praėjusią savaitę mirė 4 žmonės, į ligonines papuolė 162. Šį sezoną gripas nusinešė jau 35 gyvybes. Ligoms nesitraukiant, svarbu pastebėti gripo simptomus laiku ir sureaguoti tinkamai.

Gripas ir toliau siautėja Lietuvoje – kaip pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), nuo gripo praėjusią savaitę mirė 4 žmonės, į ligonines papuolė 162. Šį sezoną gripas nusinešė jau 35 gyvybes. Ligoms nesitraukiant, svarbu pastebėti gripo simptomus laiku ir sureaguoti tinkamai.

REKLAMA

Kaip nurodoma NVSC pranešime, vasario 10–16 dienomis (7-ąją šių metų savaitę) mirę asmenys priklausė 50–58 m., 80–89 m. ir du vyresnių nei 90 m. amžiaus grupėms. 

7-ąją metų savaitę bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) ir COVID-19 liga rodiklis šiek tiek pakilo ir siekė 1857,3 atvejo 100 tūkst. gyventojų, ankstesnę savaitę rodiklis buvo 1806 atv. 100 tūkst. gyventojų

Mažiausias sergamumas buvo Telšių apskrityje (1441,4 atv. 100 tūkst. gyventojų), didžiausias – Vilniaus apskrityje (2180,7 atv. 100 tūkst. gyventojų). Epideminis sergamumo lygis pasiektas 38-ose savivaldybėse.

REKLAMA
REKLAMA

Gripo simptomai

Anksčiau naujienų portalui tv3.lt apie tai, kaip atpažinti gripo simptomus, pasakojo šeimos gydytojas Irmantas Aleksa.

REKLAMA

Gripo simptomai yra ryškiausi ir aiškiausiai atpažįstami, lyginant su kitomis ligomis, pavyzdžiui, COVID-19 ar peršalimu.

Gripas pasireiškia itin aukšta temperatūra, kuri būna daugiau nei 38 laipsniai, taip pat gali pasireikšti šaltkrėtis, kaklo, raumenų ir galvos skausmai. Įpusėjus ligai gali pasirodyti sausas, dirginantis kosulys.

„Sergant gripu yra vienas labai svarbus simptomas – krūtinės skausmas, kuris dažnai gali būti vienas iš gripo komplikacijos ūminio miokardito požymių.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu skausmas yra sunkus, panašus į ūminio miokardito sukeliamus skausmus, tai tokiu atveju neverta delsti ir reikėtų kuo skubiau kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą gydytojo apžiūrai ir tolimesniems tyrimams“, – įspėjo gydytojas.

Kaip praneša NVSC, tarp žmonių gripo virusas plinta oro-lašeliniu būdu, grečiausiai infekcija plinta mažose, prastai ventiliuojamose arba dulkėmis užterštose patalpose. Gripo inkubacinis periodas trunka nuo 24 iki 72 val., dažniausiai – 48 val.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gripas pavojingas dėl sukeliamų sunkių komplikacijų. Gripo komplikacijos gali būti plaučių uždegimas, akių uždegimas, sinusitas, miokarditas, encefalitas, meningitas ir kt.

Efektyviausia apsauga – skiepai

Primenama, kad efektyviausiai nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų apsaugo skiepai. Skiepytis ypatingai rekomenduojama rizikos grupėms priklausantiems asmenims.

REKLAMA

Nuo sezono pradžios (40 m. savaitės) nuo gripo jau pasiskiepijo 205 262 rizikos grupėms priklausantys asmenys (įskiepyti 92 proc. nupirktos vakcinos). Šis sezonas yra pirmasis, kuomet nemokamai pradėti skiepyti ir 2–7 m. amžiaus vaikai, tačiau jų Lietuvos mastu paskiepyta tik 7195.

Atkreiptinas dėmesys, kad sezoniniu gripu sunkiai serga ne tik vyresnio amžiaus asmenys, tačiau ir vaikai. Nuo sezono pradžios ligoninėse buvo gydoma net 930 vaikų (0–17 m. amžiaus), tai sudarė 59 proc. visų į ligonines patekusių asmenų.

REKLAMA

Primenama, kad gripo sezono metu, ypatingai sergamumo pakilimo metu, būtina laikytis bendrųjų prevencijos priemonių, padedančių apsisaugoti nuo virusų patiems bei mažinti jų plitimą:

* reguliariai, kruopščiai plauti rankas (ne trumpiau kaip 20–30 sekundžių). Nesant galimybės jų nusiplauti – naudoti rankų antiseptiką;

* neplautomis rankomis neliesti akių, nosies ar burnos;

* dažniau vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas;

* čiaudint ir kosint užsidengti nosį ir burną vienkartine nosine (panaudotas nosinaites išmesti į šiukšliadėžę) arba čiaudėti ir kosėti į rankovę (geriausiai į alkūnės linkį). Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, tuojau pat nusiplaukite rankas;

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

* pajutus į peršalimą panašius simptomus, likti namuose, nesilankyti žmonių susibūrimuose, renginiuose;

* sunegalavus kreiptis į savo šeimos gydytoją ir laikytis jo rekomendacijų;

* susirgus rekomenduojama dėvėti medicininę kaukę, kuri padės sulaikyti kvėpavimo takų sekretą kosint ar čiaudint. Slaugant sergantį asmenį, taip pat patariama dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius;

* sergamumo pakilimo metu medicinines veido kaukes arba respiratorius rekomenduojama dėvėti viešose uždarose vietose: paslaugų teikimo vietose, renginiuose, maldos namuose, viešajame transporte ir kitose uždarose vietose, kurios prastai vėdinamos, taip pat kuriose yra didelis žmonių skaičius ir neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių.|

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų