„Daugybė įvairiausių virusų gali sukelti virusines infekcijas ir viena iš itin dažnai pasitaikančių šaltuoju laikotarpiu – peršalimas, kitaip vadinamas, ūmine virusine viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Virusai labai lengvai plinta oru, tad dažniausiai užsikrečiama oro lašeliniu būdu, tačiau taip pat yra galimybė užsikrėsti ir per rankas.
Virusai išprovokuoja kvėpavimo takų uždegimą, kuris gali tęstis nuo kelių dienų iki poros savaičių, o ligos sunkumas, be abejo, labai priklauso nuo žmogaus imuninės sistemos, bendros sveikatos būklės, gydymosi būdų.
Dėl šių priežasčių vyresnio amžiaus žmonių organizmui persirgti virusines infekcijas gali būti kur kas sunkiau“, – teigia šeimos gydytoja Renata Samuilienė.
Galimas mirtinas pavojus
Peršalimas ir kitos virusinės infekcijos dažniausiai pasireiškia sloga, sausu ar drėgnu kosuliu, gerklės skausmu arba perštėjimu, bendru silpnumu, prakaitavimu, o vėliau ir karščiavimu, kuris retai viršija 38-38,5 laipsnių ribą.
Vis dėlto, uždelsus gydymą ar sunkiai organizmui susidorojant su virusais, galimos komplikacijos, kaip plaučių uždegimas, bronchitas, ausų uždegimai ar kitos ligos.
„Tikėtina, kad vyresniems žmonėms virusinės infekcijos gali sukelti daugiau komplikacijų, kadangi jų ir taip bendra sveikata yra blogesnė. Taip pat vyresnių žmonių organizmas sunkiau toleruoja karščiavimą ir jau turimos lėtinės ligos kur kas labiau paūmėja, ypač širdies ir kraujagyslių bei plaučių ligos.
Uždelsus gydymą, nesikreipiant į medikus ir ignoruojant virusų sukeltus simptomus, galimos ir labai liūdnos pasekmės. Nors mirtimi besibaigiančių situacijų vis rečiau, tačiau komplikacijos gali turėti įtaką ir tolimesnei sveikatos būklei net po virusinės ligos“, – nurodo Renata Samuilienė.
Gydymo būdai
Gydytoja aiškina, kad peršalimo gydymas yra simptominis – koks simptomas yra jaučiamas, jį pirmiausia ir būtina stengtis pašalinti.
Pavyzdžiui, slogai gydyti rekomenduojamas nosies plovimas druskos vandeniu bei vaistai, mažinantys gleivinės išburkimą. Gerklės skausmui malšinti patartina rinktis pastiles ar purškiamuosius dezinfekuojamus preparatus, esant temperatūrai, vartoti priešuždegiminius vaistus.
Pasak šeimos gydytojos, peršalimo atveju svarbu žinoti, kad itin skubėti mažinti temperatūros nepatartina, nes iki 38 ar 38,5 laipsnių temperatūra yra netgi naudinga organizmui, kadangi taip imuninė sistema tampa aktyvesnė ir jai lengviau kovoti su virusais. Vis dėlto, jei žmogus karščiavimą toleruoja sunkiai, kas dažnai būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, vaistus galima vartoti ir anksčiau
Sergant virusine infekcija taip pat svarbus gausus šiltų skysčių vartojimas, kuris lengvina atsikosėjimą, padeda iš organizmo šalinti ligos metu besikaupiančius toksinus, kompensuoja skysčių netekimą dėl gausesnio prakaitavimo.
Šios ligos metu labai svarbu pirmąsias dienas likti namuose, o esant reikalui lankytis tik gydymo įstaigose, kadangi liekant namuose sveikstama greičiau, sumažinama komplikacijų rizika ir neplatinama infekcija.
Efektyviausias būdas išvengti virusinių infekcinių ir jų sukeliamų komplikacijų – skiepai, o rizikos grupei priskiriami 65 m. ir vyresni žmonės, todėl jiems ypač rekomenduojama skiepytis.