Naujienų portalui tv3.lt šiuo metu Airijoje gyvenanti Ieva (red. tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakoja, kad jos 90-metė mama visą gyvenimą buvo itin gyvybinga ir stipri. Moters elgesyje nesimatė jokių senatvinės demensijos bruožų, moteris pilnai savimi pasirūpindavo pati.
Pasaulyje prasidėjus koronaviruso pandemijai 90-metė Ievos mama nuo šio viruso bandė apsisaugoti visomis įmanomomis priemonėmis: moteris niekur neidavo iš namų, maistą jai prie durų palikdavo vaikai, net išeiti į laiptinę pasiimti laikraščių moteris nedrįsdavo.
Deja, šiandien dienai garbaus amžiaus sulaukusi Ievos mama yra jau palaidota ir dėl to Ieva kaltina Panevėžio ligoninę, kurioje, anot jos, koronavirusu užsikrėtė jos mama. Tačiau apie viską – nuo pradžių.
Dėl prastų kraujo rodiklių teko gultis į ligoninę
Kaip prisimena Ieva, jos mamą į Respublikinę Panevėžio ligoninę paguldė kovo 4-osios vakare. Moteris patikina, kad mamai buvo iškviesta greitoji pagalba dėl prastų kraujo rodiklių.
„Čia irgi yra sava istorija, mat kraujo rodikliai buvo pražiūrėti šeimos gydytojo. Ilgą laiką bandėme ieškoti priežasties, kodėl ji ėmė taip staigiai silpti, konsultacijos su gydytoja nuolatos vyko telefonu. Šeimos gydytoja nieko neperspėjo, kad mamos kraujas ėmė blogėti jau anksčiau.
Mama ėmė skųstis, kad ją kankina stiprus triukšmas galvoje, ne skausmas ir ne spengimas, o niekada nesibaigianti triukšmas, ypač naktimis“, – pasakoja Ieva. Pašnekovės teigimu, privačiai atlikti kraujo tyrimai parodė itin sumažėjusį trombocitų kiekį mamos organizme.
„Iš karto buvo kviečiama greitoji pagalba, jie tikrai labai greitai atvažiavo, viską padarė tinkamai. Jie patikrino, kaip mama jautėsi, ji atsakinėjo jiems aiškiai ir rišliai, jos plaučiuose nieko girdėti nebuvo, ji nekarščiavo, nekosėjo ir neturėjo jokių koronaviruso požymių. Jos nei vienas vaikas koronavirusu taip pat nesirgo“, – patikina mamos netekusi dukra.
Testo atsakymo laukė trise
Vakare Ievos mama buvo atvežta į ligoninę, kurioje jai buvo atliktas COVID-19 testas. Pasak pašnekovės, jau belaukiant testo atsakymo, prasidėjo visi Ievos mamos vargai ligoninėje:
„Ją paguldė į karantininę palatą, kur ir prasidėjo ši istorija. Kol negauni atsakymo, pagal Vyriausybės nutarimus, turi laukti vienas palatoje. Iš pradžių taip ir buvo, ji buvo viena. Tačiau kai paskambinau jai ryte, ji pasakė, kad palatoje ji jau nebe viena – „Mes jau trise.“
Kai Ievos mamą perkėlė į gastroenterologijos skyrių, pasak pašnekovės, jos mama jokių nusiskundimų neturėjo. Priešingai, moteris buvo labai patenkinta medikų darbu. Tačiau Ievos mamą labai neramino šalia gulinti moteris, kuri ištįsai kosėjo ir rėkė.
„Ji turėjo mobilų telefoną ir mes viską žinojome. Toje palatoje buvo moteris, kuri labai kosėjo, šaukė, rėkė. Su mama negalėdavome net susikalbėti, kaip stipriai ji imdavo kosėti. Mums iš karto buvo mintis, kad ta moteris yra užsikrėtusi COVID-19 virusu.
Tačiau gydytojui prisiskambinti į ligoninę neįmanoma, skambini tūkstančius kartų, suprantame, kad jie užsiėmę, bet jie neperskambina, tai kaip susisiekti su gydytoju? Ten netvarka ir bardakas yra baisus, giminės paliekamos už borto, o sunkus ligonis guli vienas“, – apmaudo neslepia moteris.
Mama susirgo koronavirusu
Ieva prisimena, kad sekančią dieną mama jai papasakojo apie tai, kad į palatą atėjo specialia apranga apsirengę gydytojai ir išsivežė kosėjusią moterį. Tos pačios dienos vakare koronaviruso testas buvo atliktas ir Ievos mamai.
„Ryte mama pati paskambino broliui ir pasakė, kad rado koronavirusą. Tai kodėl gydytojai patys nepaskambina giminėms? Nepasako, lyg atrodytų, kad susirgti koronavirusu ligoninėje – įprasta tvarka. Mūsų mamą išvežė į kitą palatą, mano sesuo skambinėjo daug valandų, klausė, kas čia vyksta, kur ji užsikrėtė virusu, o medicinos darbuotojos kalbėjo taip, tarsi normalu čia viskas būtų“, – patikina pašnekovė.
Ieva neneigia, kad ji šios ligoninės tvarka yra mažų mažiausiai pasibaisėjusi. Moteris pasakoja, kad ne vieną kartą buvo prašyta mamai duoti atskirą palatą, mat dėl ir taip prastų kraujo rodiklių, jai bet kokia infekcija būtų buvusi ypač pavojinga. Deja, atskiros palatos moteriai niekas taip ir nedavė.
„Mamai buvo lašinamas kraujas, atliekami tyrimai, bet pagrindinis dėmesys jau buvo skiriamas koronavirusui, ne pagrindinei ligai. Gydytoja šeimą informuodavo labai mažai, vis gailėdavo mamos“, – sako moteris.
Mamos drabužius perdavė ligoninės kieme
Ne ką mažiau Ievą nustebino ir ligoninės tvarka, susijusi su koronaviruso pacientų daiktais. Pasirodo, kad Ievos seseriai mamos drabužiai buvo perduoti paprastam parduotuvės maišelyje ligoninės kieme.
„Mama pasikeitė visus rūbus ir ten nėra jokios sistemos, ką daryti su sergančių pacientų daiktais. Mama sesės paprašė paimti juos, sudėjo visus drabužius į maišą paprastą ir slaugytoja be jokių problemų iš koronaviruso skyriaus atėjo užsidėjusi kaukę, be pirštinių ir padavė maišelį mano sesei ligoninės kieme. Iš koronaviruso skyriaus, jūs įsivaizduojate, kaip stipriai platinama infekcija?“, – nuostabos neslepia mamos netekusi dukra.
Ievos teigimu, ji pati dirba Airijos slaugos namuose, todėl toks tvarkos nebuvimas ligoninėje moterį ypač šokiravo. „Keičiame pirštines per dieną šimtą kartų, jei einame pas įtariamą pacientą – keičiame viską po kiekvieno įėjimo pilnai: aprangą, kaukes, viską. Todėl pas mus dar nesirgo nė vienas pacientas ar darbuotojas, nes mes pilnai jaučiame atsakomybę“, – patikina ji.
Ieva su savo broliais ir seserimis mamos taip daugiau ir nebepamatė. Moteris susirgo plaučių uždegimu, o pasak pašnekovės, mamos balsas ragelyje silpo kasdien. Galiausiai moteris ligoninėje mirė.
Dabar Ieva nori išaiškinti tiesą ir suvokti, dėl kokių priežasčių jos mama ligoninėje užsikrėtė koronavirusu bei kodėl pačioje ligoninėje yra tokia chaotiška tvarka.
Ligoninė neatmeta galimybės, kad pacientė galėjo pati atsinešti virusą į ligoninę
Naujienų portalui tv3.lt susisiekus su Respublikinės Panevėžio ligoninės komunikacijos specialistu Vytautu Riaubiškiu, ši situacija buvo pakomentuota ir iš ligoninės pusės.
„Respublikinės Panevėžio ligoninės kolektyvas labai apgailestauja dėl moters mamos mirties, suprantame velionės artimųjų skausmą ir liūdesį dėl šios netekties.
Atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad COVID-19 ligos inkubacinis laikas gali būti nuo kelių dienų iki keturiolikos dienų. Pacientas, kuris yra paguldytas į ligoninę inkubaciniame laikotarpyje, gali neturėti jokių COVID-19 ligos simptomų, testo rezultatai taip pat gali būti neigiami. Virusas gali būti nusileidęs į gilesnius kvėpavimo takus ir nosiaryklėje nerandamas.
Pacientui pakosėjus ar čiaudint, jis pakyla į viršų ir randamas kito testo ėmimo metu. Taip pat pacientas virusą gali atsinešti ir su daiktais – ant paviršių virusas gyvas gali išlikti iki trijų dienų,“ – panašias situacijas komentuoja Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikos Suaugusiųjų ligų skyriaus vedėja gydytoja Violeta Dambrauskienė. Taigi, negalime atmesti tikimybės, kad velionė, guldamasi į ligoninę, galėjo atsinešti COVID-19 ligos virusą, kurio simptomai pasireiškė jau buvimo ligoninėje metu“, – sako komunikacijos specialistas.
Išsakyti kaltinimai yra tik prielaidos
Anot V. Riaubiškio, žiniasklaidos atstovams išsakytos ponios mintys ir „kaltinimai“ yra tik prielaidos, jos privati nuomonė, nepagrįsta jokiais faktais.
„Gyvename teisinėje valstybėje, tad velionės teisių perėmėjai gali ir nesutikti su oficialia Respublikinės Panevėžio ligoninės pozicija – jie turi teisę LR įstatymų nustatyta tvarka šią ligoninės poziciją skųsti kompetetingoms institucijoms.
Ligoninėje griežtai laikomasi COVID-19 infekcinės tikimybės įvertinimo ir pacientų rūšiavimo tvarkos – atskirtas pacientų priėmimas, panaudojant atskirus įėjimus, pacientų ir ligoninės personalo judėjimas, laikantis „švarių“ ir „užterštų“ kelių principo, po kiekvieno galimo užteršimo visada kruopščiai dezinfekuojami paviršiai. Visi pacientų ir personalo srautų valdymo procesai Respublikinėje Panevėžio ligoninėje vykdomi vadovaujantis LR SAM rekomendacijomis, kurios parengtos pagal patvirtintus ES standartus.
Ligoninėje mirus pacientui nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos), jo palaikai tvarkomi ir perduodami velionio artimiesiems arba laidojimo paslaugas teikiančioms įstaigoms, vadovaujantis LR SAM rekomendacijomis „Dėl mirusiųjų nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) palaikų tvarkymo ir šarvojimo“, – paaiškina specialistas.
V. Riaubiškis pabrėžia, kad šiuo ypatingu laikotarpiu visiems yra privalu tinkamai laikytis nustatytų epidemiologinių reikalavimų, siekiant maksimaliai apsaugoti pacientus, ligoninės personalą ir pacientų artimuosius nuo galimybės užsikrėsti koronavirusu.
Pasitvirtinus COVID-19 liga susirgimo ligoninės skyriuose atvejui, ligoninės personalas nedelsiant perkelia kitus skyriaus pacientus į saugias patalpas, testuoja juos ir šiame skyriuje dirbusį personalą, o visas šiame skyriuje esančias patalpas dezinfekuoja, laikantis Infekcijų kontrolės reikalavimų.