R. Lingienė atsakė, kuo pasižymi šis omikron potipis. Pasirodo, jis net 1,5 labiau užkrečiamas nei įprasta omikron atmaina.
Įspėja apie naują koronaviruso variantą
„Neatsipalaiduokim per daug. Žinau, mūsų visų dėmesys jau mėnuo yra ten, kur ir širdys – su Ukraina, su jos žmonėmis, tačiau reikia neužsimiršti, kad galime susilaukti naujų nemalonių siurprizų tebesitenčioje ir visus išvarginusioje kovoje su Covid-u.
Jau turime naują atmainą, kurios užkrečiamumas muša rekordus visame pasaulyje, tad perteklinis atsipalaidavimas gali kainuoti“, – feisbuke rašo epidemiologė.
Ji pabrėžė, kad pastaruou metu COVID-19 atvejų daugėja ne viename žemyne, įkaitant ir Europą, ir Aziją.
„Kinijos „nulinis sergamumas“ bliūkšta, miestai ir fabrikai stoja, biržose – korekcijos, o vis daugiau naujų atvejų medikai sieja su šviežiausia „slaptąja” omikrono atmaina.
Jungtinėje Karalystėje sergamumas masiškai padaugėjo pastarosiomis savaitėmis, o Vokietijoje ir toliau fiksuojamas rekordinis kasdienis užsikrėtimų skaičius – apie 250 tūkst. naujų atvejų per dieną. Prancūzijoje, Šveicarijoje, Italijoje ir Nyderlanduose COVID-19 skaičius vėl pradeda augti. Deja, Lietuvoje irgi“, – situaciją analizuoja R. Lingienė.
Epidemiologė įsitikinusi: „Tai palies ir mus“
R. Lingienė aptaria ir pasaulio medikų nuomonę. Anot jų, drastiškas priemonių švelninimas kai kuriose šalyse ir naujo omikrono atmainos potipio, žinomo kaip BA.2 arba „Stealth“ plitimas, yra vienos esminių priežasčių, lemiančios spartų jo plitimą.
„Šis potipis – naujausia viruso atmaina, atsiradusi nuo pandemijos pradžios Kinijoje 2019 m. pabaigoje. Tik priminsiu, kad omikron – iki šiol labiausiai užkrečiama padermė (aplenkusi delta variantą), kuris dar pats išstūmė alfa variantą, net būdamas ne pirmine viruso atmaina.
Danų mokslininkai mano, kad BA.2 potipis yra net pusantro karto labiau užkrečiamas nei „originalusis“ omikronas ir jau jį lenkia. BA.2 potipis jau dabar sukėlė daugiau nei pusę naujų atvejų Vokietijoje, o Jungtinėse valstijose jis dar praeitą savaitę sudarė apie 11 proc. atvejų, o šią – jau daugiau nei 30 proc.“, – nurodo R. Lingienė.
Epidemiologė pridūrė, kad tai kelia grėsmę Lietuvos epidemiologinei situacijai: „Tendencija, deja, bet – nekokia. Tai palies ir mus.“
Turi ir gerų žinių
Visgi NVSC epidemiologė nelinkusi visko nudažyti tamsiomis spalvomis. Ji atskleidė, ką gali padaryti kiekvienas gyventojas, kad apsisaugotų nuo naujo COVID-19 varianto.
„Laimei, yra ir gerų žinių:
- nors BA.2 potipis yra užkrečiamesnis už kitus variantus, tačiau, bent kol kas, nekelia didesnio pavojaus;
- už lango visu galingumu savo jėgą demonstruoja saulė ir geresnis oras;
- koronavirusų šėlsmo sezonas juda link pabaigos;
- visi esame geriau pasiruošę atremti naujus viruso išpuolius, kurie, tikiuosi, neišves mūsų iš pusiausvyros bent iki rudens;
- ir, žinoma, esame daug sąmoningesni savo pasirinkimuose.
Ką galime padaryti? Pasisaugoti, net jei tai tik rekomenduojama, ir elgtis taip, kaip elgėmės iki šiol. Juk vieną kartą išmokęs važiuoti dviračiu, niekada to nepamirši. Taip pat ir su COVID-o prevencija“, – feisbuke dalijosi ji.
Laukia sušvelninimai dėl kaukių
Nepaisant to, kad koronavirusas vis dar aktyviai plinta, Vyriausybė ruošiasi tolimesniems atlaisvinimams. Vienas jų – iš visuotinio privalomo kaukių dėvėjimo atsisakymas.
Kaip informavo vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė, jas planuojama palikti tik viešajame transporte ir sveikatos priežiūros įstaigose.
„Šiuo metu diskutuojame apie tai, kad Lietuvoje galima svarstyti kaukių privalomumo klausimą, perkelti į rekomendaciją, paliekant privalomą kaukių dėvėjimą tam tikrose vietose, sveikatos sektoriuje, slaugos-globos įstaigose ir viešajame transporte“, – per Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdį trečiadienį sakė L. Ašoklienė.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kovą sušvelnino kai kuriuos pandeminius ribojimus, tokius kaip srautų valdymas renginiuose, atšaukė iki šiol juose buvusius privalomus respiratorius – leista dėvėti kaukes.
Taip pat Lietuvoje galioja reikalavimas parduotuvėse, paslaugų teikimo vietose dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius.
Ruošiasi atšaukti ekstremalią situaciją
„Judam link ekstremalios situacijos atšaukimo, tam reikia pasiruošti atitinkamus dalykus, susižiūrėti finansavimo klausimus dėl testavimo, gydymo, vakcinacijos. Reikia testavimo sistemą decentralizuoti, susitarti dėl mobilių punktų veiklos, kas, kaip, kokiomis priemonėmis apsirūpins, visi gydymo, diagnostikos dalykai. Komanda dabar dirba prie šių klausimų, kad mes galėtumėm išeiti iš oficialios ekstremalios situacijos“, – sakė ministras.
Jis pažymėjo, kad ateityje turėtume vengti tokių priemonių kaip griežti karantinai ir žmonių uždarymas.
„Pagrindinė tendencija būtų, kad turime dabar visi siekti, kad Lietuvos žmonės ateityje tų karantinų, uždarymų ar lockdownų nebepatirtų, kad užmirštume tokius dalykus kaip mokyklų uždarymas. Tai reiškia, kad taip norisi planuoti savo veiklas, kad išnaudoti sukurtą infrastruktūrą, išnaudoti mūsų sveikatos sistemos žmonių pasiektą praktinę patirtį, kad ateityje tokios priemonės kaip judėjimo suvaržymai, švietimo, mokyklų uždarymai liktų praeityje“, – sakė jis.