D. Desai „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ pasakojo, kokia iš tiesų situacija Indijoje bei kaip atrodo kasdienybė šalyje, kuri muša užsikrėtimų rekordus.
Šalyje itin trūksta gydymo vietų, todėl dabar visos vietos, kurias įmanoma pritaikyti, paverstos ligoninėmis.
„Iš tiesų, situacija ir čia yra labai sudėtinga, ir mano mieste trūko ligoninių. Dabar sporto kompleksai, vestuvių salės, kažkokios patalpos, kurios gali būti pritaikytos ligoninei, tai daro ten ligonines, nes nėra absoliučiai vietos ligoniams“, – pasakojo D. Desai.
Įvestas karantinas
Šalyje įvestas karantinas, tačiau skirtingose valstijose reikalavimai ir apribojimai žmonėms skirtingi. Didžiuosiuose miestuose, pavyzdžiui, Mumbajuje ir Delyje, žmonės negali išeiti iš namų, nebent keliauja į maisto prekių parduotuvę ar vaistinę.
Ji pati gyvena mažesniame mieste, kuriame yra maždaug 6-7 milijonai gyventojų, todėl karantino ribojimai čia ne tokie griežti: „Pas mus, mūsų mieste, nėra taip griežtai, nes mūsų situacija ne tokia baisi kaip didmiesčiuose, tai galima išeiti į lauką pasivaikščioti, bet visi fabrikai, visi ofisai, viskas visiškai uždaryta. Tik kad parduotuvės maisto ir vaistinės atidarytos, ir galima išeit pasivaikščiot. Viskas.“
Tačiau šalyje leidžiamos mažos vestuvės su 50 žmonių, kurios yra itin kuklios, nes Indijoje įprasta pakviesti net ir 1000 svečių. Laidotuvėse leidžiama dalyvauti daugiausiai 20 asmenų.
Situacija Indijoje – prasta, kasdien miršta daug žmonių. Ir pati D. Desai artimoje aplinkoje susidūrė su mirtimi nuo viruso, o šis pakerta ne tik vyresnius asmenis, bet ir vaikus.
„Daug žmonių iš tikrųjų miršta, ir iš artimos aplinkos, ir mano vyro klasiokė mirė, ir draugų artimieji miršta. Labai didelis mirtingumas Indijoj. Aišku, visi miršta, bet pagrinde senesni žmonės, kurie turi mažesnį imunitetą, vyresnio amžiaus žmonės. Bet taip, yra naujienų, kad ir 13-metis berniukas prieš porą mėnesių mirė.“
Eilėse vaistų laukia per naktis
Blogiausia situacija didžiausiuose šalies miestuose – Mumbajuje ir Delyje, nes juose itin daug gyventojų. Tačiau su sunkumais žmonės susiduria ir mažesniuose miestuose, kur turi laukti eilėse prie vaistinių, o kai kurie prie jų praleidžia visą naktį.
„Bet lygiai taip pat čia, jeigu tu nori įsigyti vaistų, kurių daktaras išrašo, tai reikia irgi stovėti bent kokias 2-3 valandas, kad nusipirkti. Tai nereiškia, kad tu jų gausi. Jeigu išrašo daktaras 6 dienom, tai vieną dieną parduoda tik vieną vaistą ir tau kiekvieną dieną taip reikia stovėti. Giminaičiai, draugai ar kas gali tau padėti, kai tu sergi, kad nupirkti tą vaistą, turi stovėti kelias valandas, kad jų nupirkti.
Iš tikrųjų, buvo net, mačiau nuotraukas, žmonės kėlė, kad kaip nors padėtų, nes žmonės net miega gatvėj naktį, jie taip laukia eilės, kad rytoj ryte galėtų galbūt gauti tą vaistą, kuris padeda, kad virusas neplistų daugiau po kūną“, – kalbėjo moteris.
Tačiau laidos pašnekovė atskleidžia, kad žmonių įvestas karantinas nepiktina, mat gyventojai supranta jo reikalingumą, o ribojimai duoda vaisius.
„Jis reikalingas, žmonės palaiko, nes mato, kad situacija iš tikrųjų gerėja, nes ji buvo iš tikrųjų labai tragiška. Žmonės mirdavo prie ligoninių tiesiog ar pačiose net ligoninėse, nes nebuvo deguonies. Kiekvieną dieną skaitai, kad žmonės miršta, nes nepakako deguonies ar neužteko vaistų.“
Skaičiai šoktelėjo žmonėms atsipalaidavus
Moters teigimu, koronaviruso situacija šalyje pablogėjo dėl žmonių atsakomybės trūkumo, kai praėjus pirmajai bangai pradėta galvoti, kad virusas nugalėtas.
„Kai buvo pirma banga, visi labai bijojo ir visi labai atsakingai į tai žiūrėjo ir buvo labai atsakingai viskas reguliuojama, kad labai buvo griežtas karantinas, nebuvo net galima į lauką išeiti pasivaikščioti. Jeigu tave policija surastų kieme, besivaikščiojantį, iš karto paimtų ir į areštinę vežtų ir dar didžiulę baudą išrašytų. Arba net ir į kalėjimą gali pasodinti, jeigu ne pirmą kartą. Visi labai griežtai laikėsi, beveik nei vieno žmogaus, beveik nei vienos mašinos nebuvo lauke.“
Viską kiek pakoregavo ir prasidėję rinkimai tam tikrose valstijose. Ten apribojimai nuimti, žmonės galėjo laisvai judėti, kaip mano pašnekovė, dėl politinių sumetimų. Tada susirgimų kreivės šoktelėjo į viršų.
Daumantės teigimu, pati Indija padarė sau meškos paslaugą kaip vakcinos gamintoja, parduodama didžiąją dalį vakcinų kitoms šalims. Tiesa, šiuo metu šalis geriau tvarkosi su vakcinacija, o gyventojai skiepijami „AstraZeneca“ ir „Pfizer“ vakcinomis, tik jų pavadinimai kiek skiriasi.
„Net pati valstybė, Indija gamina vakciną. Tai ji labai daug pardavė kitom šalim, daugiau pardavė negu sau pačiai pasiliko. Dabar, kadangi pas mus antra banga ir tokia labai baisi situacija, tai Indija daugiau dabar jau pasilieka sau vakcinų ir jau pradėjo nuo gegužės 1 dienos vakcinuoti 18+ metų žmones“, – pasakojo Daumantė ir pridūrė, kad šalyje jau vakcinuoti maždaug 8 procentai Indijos gyventojų, kas reiškia, jog vakcinuoti jau virš 20 milijonų gyventojų iš 1,4 milijardų.
Gydymo sulaukia visi be išimties
D. Desai pati artimoje aplinkoje susidūrė su koronavirusu – užsikrėtė jos vyro tėtis, kuriam patekti į ligoninę nebuvo lengva, o atsiradus vietai ligoninėje teko sulaukti skambučių iš daktarų net vidurnaktį.
„Liūdna situacija, nes ir mano vyro tėtis buvo susirgęs, jis turėjo gultis į ligoninę ir negavo ligoninėj vietos, daug pergyvenom ir gavo po to sporto komplekse, ten buvo padaryta ligoninė specialiai. Ir net jeigu tu turi pinigų ir nori sumokėti daugiau, nes čia reikia mokėti už gydymą, nėra vietų ir jie negali kažkur geriau perkelti.“
Nežiūrima, ar sergantieji – turtingi, gydymas suteikiamas visiems be išimties. Tiesa, aukštesniųjų kastų atstovams gali pavykti gauti geresnes sąlygas.
„Šiaip, tos kastos yra ir jeigu tu turi daugiau pinigų ar daugiau pažinčių, tu gausi ir geresnę ligoninę, geresnį aptarnavimą, greičiau vaistai pas tave gali ateiti. Gal veikia dabar labiau tos pažintys, jeigu tu pažįsti politikus. Politikai gali tau padėti, nes jie nori, kad tu balsuotum už juos. Bet šiaip, iš esmės, kalbant apie COVID situaciją, tai nelabai jaučiasi tos kastos. Padeda iš tikrųjų visiem, nežiūri, ar tu biednas, ar tu turi daug pinigų, visiem vienodai padeda“, – kalbėjo Indijoje gyvenanti lietuvė.
Ji taip pat pastebi, kad indai labai paslaugūs ir visada prireikus ištiesia pagalbos ranką, o prastėjant situacijai šalyje kai kurie fabrikai sustabdė savo veiklą, kad gamybai reikalingą deguonį galėtų paaukoti ligoninėms.
Visą pokalbį apie koronaviruso situaciją Indijoje galite išgirsti „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“: