Kasmet norinčiųjų vykti į Krymą atostogauti skaičius nemažėja, tad vietiniai gyventojai jaučiasi finansiškai užtikrinti ir per daug nesivargina pataikauti atvykėliams. Gal dėl to, gal dėl tradicijų stokos, aptarnavimo lygis čia žemas. Svečiai iš užsienio, kurių atostogas sugadina servisas, dažnai čia nebegrįžta, tačiau visada atsiranda naujų, čia nebuvusių ar nostalgijos paviliotų turistų. Tiesa ta, kad nors spąstų turistams Kryme yra tikrai daug, jų nesunku išvengti nusiteikus iš anksto. Štai keletas dalykų, kuriuos reikėtų žinoti prieš kelionę.
Nesitikėkite labai sutaupyti
Taip, žinome, jog Juodosios jūros pakrantė žavi savo natūraliu grožiu ir šiltu klimatu, tačiau neretai ji siejasi ir su galimybe sutaupyti. Tiesa pasakius, poilsis Ukrainai ar Rusijai priklausančioje Juodosios jūros pakrantėje tikrai brangesnis nei Bulgarijoje. Rasti tinkamą vietą birželio-rugpjūčio mėnesiais už mažiau nei už 50 JAV dolerių vargu ar pavyks.
Nebandykite bilietų pirkti paskutinę minutę
Kalbame apie traukinių bilietus. Ši, ganėtinai patogi keliavimo priemonė – itin populiari, tad maždaug pusantro mėnesio iki kelionės datos, bilietai jau būna išparduoti. Lieka paprastai patys brangiausi. Keista, tačiau kalbant apie skrydžius lėktuvais viskas atvirkščiai – kartais skristi labiau apsimoka, o paskutinės minutės bilietai – pigiausi.
Nepirkite ikrų pakeliui...
...jei keliausite traukiniu. Kuo labiau artėsite prie Krymo, tuo daugiau pasiūlymų nusipirkti „labai pigių ikrų“ sulauksite. Žmonės, stovintys tiesiog stotyse siūlys jų nusipirkti itin humaniškomis kainomis ir tikins, jog jie yra tokie pigūs, mat išgauti iš nelegaliai sugautų žuvų. Netikėkite jais – šie „ikrai“ pagaminti iš žuvų atliekų, aliejaus, druskos ir dažų: t.y. remiantis receptu, išrastu dar sovietų laikais...
Nekeiskite pinigų traukinių stotyje ir traukinyje
Visi žino, jog keitimo kursas stotyse ar oro uostuose yra nepalankus. Tačiau Kryme pagrindinė problema yra kita. Net jei jums ir pasiūlys gerą kursą, negalite būti tikri, ar negausite suklastotų banknotų. Tiesa, daug kur galite sumokėti tiesiog doleriais, tačiau kursas visada bus jūsų nenaudai.
Nesutikite su pirma pasakyta vairuotojo kaina
Gaudyti taksi oro uoste ar stotyje – visada brangu, tačiau tenka, jei krepšiai tokie dideli, jog nėra noro juos tįsti iki viešbučio. Prisiminkite – taksistai ( kaip ir visur pasaulyje) tikisi jus apiplėšti, tad pirma pasakyta kaina tikrai „ištraukta iš oro“ ir verta gerokai pasiderėti.
Nepasitikėkite pasiūlymais padėti panešti krepšius
Žinoma, sunkūs lagaminai gali priversti prašyti pagalbos, o greta visada atsiranda paslaugių paauglių tik už keletą grivinų pasirengusių palengvinti naštą. Tačiau neretai ta našta palengvinama visam laikui – pavyti gerai organizuotą paauglių grupę beveik neįmanoma.
Nesitikėkite šiltos jūros
Juodosios jūros gylis Rusijos ir Ukrainos pakrantėse daug didesnis nei, pavyzdžiui, Bulgarijoje. Tad vanduo čia įšyla lėtai. Kartais, prie kranto ateina srovės iš gilesnių jūros sluoksnių, tad vanduo net gelia pirštus.
Neverta valgyti nežinomose kavinėse
Verčiau pasiteiraukite. Skamba siurrealistiškai, bet verta pasiklausinėti kitų poilsiavusiųjų, kur jie maitinosi. Ne visur griežtai paisoma sanitarinių taisyklių, tad galima nesunkiai susigadinti atostogas.
Nepirkite alkoholio tiesiai iš žmonių
Be to, vertėtų būti atsargiam perkant vyną iš vietinių. Suvilioti pigaus alkoholio, turistai neretai paprasčiausiai apsinuodija – pelnydamiesi Krymo vynuogių šlove vietiniai neretai parduoda birzgalą pasaldinta cukrumi.
Nepaisant visų įspėjimų, vaizdinga gamta į Krymą traukia daugybė poilsiautojų. Vietinių suktumas praverčia ir todėl, jog visada, visur ir su visais galima susitarti: tiek dėl nuolaidos įeinant į brangų, mokamą paplūdimį, tiek dėl leidimo maudytis jame jau po darbo valandų. Jei Europoje „negalima“ reiškia tik „negalima“ Kryme su šiek tiek pinigų ir noro šis žodis negalioja.