• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo metu pasaulyje pastebimas vis labiau augantis onkologinių ligų diagnozių skaičius. Viena iš tokių ligų – gerklės vėžys, kitaip žinomas kaip piktybinis navikas, dažniausiai išsivystantis gerklės gleivinėje ir paveikiantis tiek balso stygas, tiek aplinkinius audinius.

Šiuo metu pasaulyje pastebimas vis labiau augantis onkologinių ligų diagnozių skaičius. Viena iš tokių ligų – gerklės vėžys, kitaip žinomas kaip piktybinis navikas, dažniausiai išsivystantis gerklės gleivinėje ir paveikiantis tiek balso stygas, tiek aplinkinius audinius.

REKLAMA

Gerklės vėžys yra stipriai paplitusi onkologinė liga, kuri gali turėti rimtų pasekmių, jei nėra diagnozuota laiku. Ši liga dažnai būna klastinga ir jos simptomai gali būti silpni arba lengvai supainiojami su kitomis, mažiau pavojingomis sveikatos problemomis.

Apie šią ligą naujienų portalui tv3.lt sutiko papasakoti Nacionalinio vėžio instituto gydytojas otorinolaringologas Ignas Karnas. Medikas pasakojo, kad mediciniškai „gerklės vėžio“ terminas yra vadinamas „burnaryklės vėžiu“.

Pasak jo, ši liga – tai vidurinio ryklės aukšto, gomurinių tonzilių, minkštojo gomurio, liežuvio šaknies piktybinis susirgimas, kuomet gleivinėse ląstelėse įvyksta mutacija, o tokios pakitusios ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis.

REKLAMA
REKLAMA

Gerklės vėžio priežastys

Nors gerklės vėžį gali sukelti ne viena priežastis, kuri gali būti susijusi su gyvenimo būdu, genetika ar aplinkos veiksniais, vis tik gydytojas otorinolaringologas nurodė, kad pagrindinės yra dvi.

REKLAMA

I. Karno teigimu, jos paliečia didžiausią skaičių pacientų ir gali paveikti skirtingas jų grupes. Pirmoji priežastis labiausiai yra susijusi su gyvenimo būdu ir kasdienybėje sutinkamais žalingais įpročiais.

„Rūkymas ir alkoholio vartojimas Lietuvoje kol kas dar vis yra pagrindinė burnaryklės vėžio priežastis. Dėl šios priežasties dažniausiai suserga 50-70 metų pacientai, dažniau vyrai“, – atskleidė gydytojas otorinolaringologas.

REKLAMA
REKLAMA

Kita priežastis yra susijusi ne su gyvenimo būdu ir žalingais įpročiais, o su vis dažniau sutinkamu virusu. I. Karnas atskleidė, kad žmogaus papilomos virusas (ŽPV) taip pat yra viena dažniausių gerklės vėžio priežasčių.

„ŽPV viruso sukeltas burnaryklės vėžys yra pagrindinė burnaryklės vėžio priežastis daugumoje Vakarų šalių. Ja daugiau serga jauni pacientai. ŽPV virusas – tai lytiniu keliu plintantis virusas, kuris gali sukelti ląstelių mutaciją ir vėžį“, – svarbiu įspėjimu dalijosi I. Karnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gerklės vėžio simptomai

Daugelis, išgirdęs apie gerklės vėžį, susimąsto ir nori sužinoti, kokie simptomai išduoda šią klastingą ir pavojingą ligą. Gydytojas otorinolaringologas pasidalijo keliais požymiais, galinčiais padėti pastebėti onkologinę ligą laiku.

„Pagrindiniai skundai gali būti nespecifiški, pavyzdžiui, tokie kaip gerklės skausmas ir skausmas ryjant“, – į pirmuosius simptomus dėmesį atkreipė medikas.

REKLAMA

Gydytojas otorinolaringologas I. Karnas pateikė dar kelis simptomus, kurie gali padėti suprasti, kad pasireiškę požymiai yra galimi organizmo siunčiami signalai apie grėsmingą ligą.

„Taip pat gali pasireikšti sunkumas išsižioti, svorio kritimas, ausies skausmas, atsiradęs darinys kakle, atsikosėjimas krauju“, – akcentavo pašnekovas.

Jis pridėjo, kad pastebėjus šiuos simptomus reikėtų jų pro akis nepraleisti ir laiku kreiptis pagalbos į medikus. Ne paslaptis, kad kuo anksčiau yra aptinkamos onkologinės ligos užuomazgos, tuo didesni šansai ją išgydyti.

REKLAMA

Dėl šios priežasties svarbu būti dėmesingiems savo sveikatai ir laiku pasitikrinti, jei kyla bent mažiausias įtarimas dėl galimos ligos.

Mediko patarimai

Gydytojas otorinolaringologas pokalbio metu taip patpasidalijo reikšmingais patarimais. Pirmuoju patarimu jis nurodė, kada vertėtų nedelsti ir iškart pasirodyti pas specialistus.

„Dažnai gerklės skausmą jaučiame peršalimo metu, tačiau jei šis užtrunka maždaug 2-3 savaites, tuomet reikėtų kreiptis pas specialistą. Dauguma atvejų, virusinė infekcija praeina per 1-2 savaites“, – nurodė pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis signalas parodo, kad jeigu gerklės skausmas išlieka ilgiau nei įprasta, gali būti, jog tai nebe peršalimas, o rimtesnė sveikatos problema.

Norintiems išvengti sunkaus onkologinio susirgimo I. Karnas taip pat turėjo kelis patarimus. Anot jo, atsižvelgiant į gyvenimo būdą ir tam tikrus papildomus veiksnius, galima padėti sau apsisaugoti nuo ligos.

„Prevencija gana aiški ir paprasta – nerūkyti, saikingai vartoti alkoholį. Na, o dėl gerklės vėžio sukėlėjo ŽPV viruso yra rekomenduojama pasiskiepyti“, – paskutinius akcentus uždėjo ir baigė pokalbį specialistas.

Pasiskiepijimas nuo ŽPV gali sumažinti vėžio riziką ir padėti išvengti daugelio susirgimų, todėl ši prevencinė priemonė yra ypač svarbi.

Taigi, laikydamiesi paprastų sveikos gyvensenos taisyklių ir imdamiesi prevencinių priemonių, galime apsaugoti save nuo šios pavojingos ligos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų