Naujienų portalui tv3.lt apie žemą kraujospūdį, jo sukeliamas problemas bei maisto produktus, kurie gali padėti atstatyti kraujospūdį į įprastas vėžes, papasakojo „BENU“ budinčios vaistinės vedėja Inga Norkienė.
Pokalbio metu specialistė atskleidė, koks kraujospūdis yra laikomas žemu. Ji pasakojo, kad kuomet sistolinis kraujospūdis yra mažesnis nei 90 mmHg, o diastolinis kraujospūdis mažesnis nei 60 mmHg (90/60 mmHg) – tuomet kraujo spaudimas jau yra žemas.
Žemo kraujospūdžio priežastys
Pradėjus aptarinėti, kokios priežastys sukelia kraujospūdžio žemėjimą, vaistinės vedėja tikino, kad pagrindinės priežastys yra dvi.
Visų pirma, ji papasakojo apie ligas. Anot jos, pacientai, susiduriantys su širdies nepakankamumu, širdies ritmo sutrikimais, endokrininės sistemos sutrikimais gali patirti ir ką reiškia hipotomija.
Kita priežastis – nepalankiai susiklosčiusios aplinkybės. I. Norkienė pasidalijo keliomis iš jų:
„Įtaką hipotonijos atsiradimui gali daryti mityba, nervų sistemos reakcijos ar infekcinės ligos, būklės, kuomet žmogus karščiuoja, viduriuoja, vemia bei netenka skysčių, elektrolitų.“
Vaistinės vedėja atskleidė, kad visais šiais atvejais be galo svarbu yra tinkamai pasirūpinti savimi ir nenumoti ranka į panašias būkles.
Ji patarė pasinaudoti keliais patarimais: „Svarbu tinkamai ir pakankamai maitintis, gerti pakankamai skysčių.“
Tiesa, ji taip pat pridūrė, kad susiduriant su širdies nepakankamumu ar širdies ritmo sutrikimais, vertėtų kreiptis į medikus, mat šios būklės yra gydomos medikamentais.
Žemo kraujospūdžio simptomai
I. Norkienė pasakojo, kad žemą kraujospūdį galima atpažinti iš kelių požymių, kuriais jis pasireiškia. Vaistinės vedėja pasidalijo keliais dažniausiai pasitaikančiais simptomais.
Visų pirma, pasak jos, vertėtų atkreipti dėmesį į galvos svaigimą ir silpnumo jausmą. Jie vieni pirmųjų išduoda apie kraujospūdį ne normos ribose.
Pašnekovė pridūrė, kad neretai šiuos simptomus lydi ir dar keli požymiai. Anot jos, mieguistumas, vangumas, energijos stoka bei alpimas gali būti dar keli signalai, kurie išduoda žemą kraujo spaudimą.
„Esant hipotonijai, žmogui taip pat gali mirgėti akyse, jį gali kamuoti pykinimas, galūnių šalimas“, – dar keliais simptomais dalijosi vaistinės vedėja.
Ji paaiškino, kad pasirodžius mirgėjimui akyse organizmas išduoda, kad, lyginant su kitais organais, galūnės nėra „reikšmingos“ ir krauju pirmiausia aprūpinami gyvybiškai svarbiausi organai.
„Tuomet krauju aprūpinamos smegenys, širdis, plaučiai, inkstai. Šie simptomai įspėja, kad žmogus turi kreiptis į gydytojus“, – pabrėžė ji.
Žemo kraujospūdžio rizikos
Analizuojant žemo kraujo spaudimo priežastis ir simptomus, I. Norkienė pridūrė, kad hipotonija gali turėti ir pasekmių ateityje.
Ji pasakojo, kad ne veltui ragina su šiais simptomais susidūrusius pacientus kreiptis į gydytojus, mat pasekmės gali būti liūdnos.
„Esant žemam kraujospūdžiui, gyvybiškai svarbūs organai negauna pakankamo deguonies, gliukozės, maisto medžiagų kiekio“, – aiškino ji.
Pasak pašnekovės, tokiu atveju svarbiausi organizmo organai gali būti pažeisti, o padaryta žala neatstatoma.
„Tokiu atveju smegenys, širdis, inkstai, plaučiai gali būti pažeisti, o pažeidimo procesai – negrįžtami, pavyzdžiui, jei sutrinka smegenų aprūpinimas krauju, žmogų gali ištikti išeminis insultas“, – akcentus sudėjo I. Norkienė.
Kaip pakelti nukritusį kraujospūdį?
Daugeliui žmonių, kurių kraujospūdis yra per žemas ir neatitinka normos, rūpi, kaip galima padėti sau jį normalizuoti. Tad I. Norkienė pasidalijo keliais patarimais, galinčiais pagelbėti tokioje situacijoje.
Visų pirma, ji akcentavo dažnesnį skysčių vartojimą. Pasak jos, tai vienas iš būdų, kuris gali padėti.
„Dažnai juokaujama, kad vanduo gydo nuo visų ligų, tačiau tame yra tiesos. Padėti gali ir mineralinis vanduo, ypač jei yra karšta ir žmogus prakaituoja, vanduo su žiupsneliu druskos ir cukraus, įvairūs elektrolitų tirpalai“, – pasakojo vaistinės vedėja.
Kitas metodas – mitybos pokyčiai. Anot jos, neretai žemą kraujospūdį turintiems žmonėms patartina valgyti tuos produktus, kurių raginama nevalgyti aukštą kraujospūdį turintiems žmonėms.
Pasak pašnekovės, kenčiantiems nuo hipotonijos gali padėti sūdyto maisto valgymas, sūrus riešutai, rauginti agurkai ar rūkyta žuvis.
Dar vienas aspektas, kurį išryškino vaistinės vedėja, – kraujo rodiklių pokyčiai, kurie gali lemti hipotonijos atsiradimą.
„Žemas kraujospūdis taip pat galimas dėl kraujo rodiklių pokyčio (vitamino B12, geležies, folio rūgšties stokos). Geležies, folio rūgšties turi ankštiniai produktai, kiaušiniai, lapinės daržovės, špinatai, raudona mėsa, žuvis“, – aiškino ji.
I. Norkienė pasakojo, kad taip pat hipotonijos kamuojami pacientai gali dažniau pasimėgauti kavos puodeliu. Vis tik, svarbu nepamiršti, kad kofeinas didina širdies pulsą, skatina šlapimo išsiskyrimą, tad nevalia pamiršti po kavos puodelio išgerti stiklinės vandens.
„Tonizuojančiai veikia žalioji arbata, ji yra ir stiprus antioksidantas“, – pridūrė ir baigė pokalbį I. Norkienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!