Jeigu dėl oro vežėjo kaltės prarandamas arba sugadinamas įregistruotas keleivio bagažas, jis turi teisę reikalauti kompensacijos.
Ne vieną kartą keliavusiesiems lėktuvu ir vėl susikrovusiesiems lagaminus iškyla įvairių klausimų dėl bagažo, dokumentų, vežamos valiutos, muitinės formalumų. O jeigu jūs į kelionę orlaiviu išsiruošėte pirmą kartą, klausimų tik padaugėja. Nepretenduojame šiuo rašiniu į išsamius atsakymus: taisyklės keičiasi, o įvairios aviakompanijos dargi į tuos pačius dalykus kartais žiūri skirtingai... Vis dėlto tikimės, jog mūsų pokalbis su Kauno teritorinės muitinės Muitinės veiklos organizavimo skyriaus vyresniaja inspektore Kristina Vasiukevičiene įlies daugiau šviesos...
- Dažnas klausimas: kiek ir ko galima vežtis į kitą valstybę?
- Europos Sąjungos šalyse išvežamų daiktų, skirtų asmeniniam naudojimui, skaičius nėra ribojamas. Dažniausiai keliaujančiuosius domina tabako gaminių ir alkoholinių gėrimų kiekiai. Kiekviena šalis gali nustatyti skirtingus asmeniniam vartojimui skirtų tabako ir alkoholinių gėrimų kiekius. Vežantis daugiau, gali prireikti dokumentų, įrodančių, jog prekės tikrai skirtos asmeniniam naudojimui.
Airija, Vokietija ir Jungtinė Karalystė 2004 metais į Europos Sąjungą įstojusioms šalims yra nustačiusios kai kurių kitų tabako produktų apribojimus. Alkoholiniai gėrimai registruotame bagaže gali būti vežami ne didesnėse nei 5 l lengvai identifikuojamose gamyklinėse talpose.
Kalbant apie kitas prekes, keliaujantiems po ES šalis reikėtų pasidomėti, ar joms nėra taikoma apribojimų? Tai sužinoti galima internete arba paskambinus į tų šalių diplomatines atstovybes arba kitas institucijas.
- Grynųjų pinigų rasime kiekvieno keliaujančiojo piniginėje. Kada būtina juos deklaruoti?
- Asmenys, įveždami grynuosius pinigus į ES teritoriją iš trečiųjų šalių arba išveždami iš jos į trečiąsias šalis, privalo juos deklaruoti muitinei tais atvejais, jeigu gabenamų pinigų vertė ne mažesnė kaip 10 000 eurų (arba atitinama suma kita valiuta).
Grynuosius pinigus taip pat ir kitas atsiskaitymo priemones (pavyzdžiui, čekiai, kelionės čekiai) turi deklaruoti asmuo, kuris juos veža, nepriklausomai nuo to, kam pinigai priklauso – įmonei ar kitam fiziniam asmeniui.
- Kas žinotina, jeigu oro transportu kartu su lydinčiais asmenimis arba be jų keliauja nepilnamečiai?
- Į Šengeno šalis nepilnametis gali vykti vienas arba su vienu iš tėvų bei turėti asmens tapatybę liudijantį dokumentą: pasą arba asmens tapatybės kortelę. Keliaujant į Šengeno erdvei nepriklausančias šalis, reikalavimų daugiau. Aviakompanijos taip pat turi savo darbo taisykles – visko apžvelgti trumpame pokalbyje neįmanoma. Norėčiau atkreipti dėmesį, jog vaiko gimimo liudijimas nėra asmens tapatybės dokumentas – kelionei reikalinga turėti vaiko pasą. Geriausia visus klausimus išsiaiškinti vietos Migracijos tarnyboje arba Valstybės sienos apsaugos tarnyboje dar gerokai iki skrydžio dienos.
Priklausomai nuo vaiko amžiaus, jų kelionės bilietams taikomos įvairios nuolaidos.
- Ką reikėtų žinoti apie rankinį bagažą?
- Kiekvienas keleivis be papildomo mokesčio gali vežtis iki 10 kilogramų rankinio bagažo. Rankinis bagažas turi tilpti viename krepšyje ir nebūti didesnis kaip 55x40x20 centimetrų. Kūdikiams rankinis bagažas nepriklauso – jiems nemokamai leidžiama gabentis vežimėlį.
- Teko girdėti, jog saugumo sumetimais ribojamas rankiniame bagaže esančių skysčių kiekis...
- Taip, visi rankiniame bagaže gabenami skysčiai turi būti atskiruose ir ne didesniuose kaip 100 mililitrų talpos indeliuose. Visi indeliai sudedami į vieną permatomą ir ne didesnį kaip 1 litro tūrio užsegamą plastiko maišelį. Vienas keleivis gali vežtis tik vieną tokį maišelį. Jų galima įsigyti oro uoste.
- Neretai keliaujantieji vežasi vaistus... Ką sako vaistų pervežimą reglamentuojančos taisyklės?
- Veždamiesi narkotinius ar psichotropinius vaistus per Lietuvos Respublikos sieną (tiek išvykdami, tiek atvykdami) turime laikytis šių taisyklių: narkotinius ar psichotropinius vaistus vežtis tik asmeniniam vartojimui sveikatos priežiūros tikslams. Vykstant į Šengeno valstybę kartu su vaistais būtina turėti gydymo įstaigos išduotą nustatytos formos pažymą, o vykstant ne į Šengeno valstybę – vežamų vaistų receptų kopijas. Nedera vežtis daugiau vaistų, negu nurodyta pažymoje arba recepte.
Vykstant į Šengeno valstybę narkotinių vaistų vežtis galima ne ilgesniam kaip 30 dienų laikotarpiui, o vykstantiems ne į Šengeno valstybę – ne ilgesniam kaip 15 dienų laikotarpiui. Psichotropinių vaistų galima vežtis ne ilgesniam kaip 30 dienų laikotarpiui. Taip pat noriu priminti, jog vaistus būtina laikyti originaliose jų pakuotėse.
- Tačiau gali būti ir taip, kad vežamų vaistų neužtenka, jeigu, tarkime, žmogus išvyksta ilgesniam laikui ar pan.?
- Tokiais atvejais siūlome kartu su savimi vežtis atitinkama užsienio kalba parašytą gydytojo pažymą apie ligą bei skiriamą gydymą, kad būtų galima kreiptis į užsienio šalies gydytojus, kurie išrašys reikalingų vaistų.
Papildomos informacijos šiais klausimais galima gauti Valstybinėje vaistų kontrolės tarnyboje.
- O jeigu kas su savimi nori gabentis naminį gyvūną? Kokių tam reikia dokumentų?
- Vėlgi, skirtingose šalyse reikalavimai labai skiriasi. Todėl būtina iš anksto sužinoti, kokie reikalavimai keliami konkrečioje valstybėje. Vežant gyvūnėlius iš Lietuvos į ES šalis (išskyrus Jungtinę Karalystę, Airiją, Švediją ir Maltą) reikalaujama, kad gyvūnėlis būtų ne jaunesnis kaip 3 mėnesių, turėtų po oda vadinamąjį „mikročipą" - indentifikavimui, būtų paskiepytas nuo pasiutligės bent prieš 3 savaites iki kelionės dienos, turėtų veterinarijos gydytojo užpildytą gyvūno pasą. Tačiau, kaip jau minėjau, tai yra bendri reikalavimai, o atskirose valstybėse jie gali skirtis.
Be to, yra aviakompanijų, kurių vidaus taisyklės apskritai draudžia naminių gyvūnų pervežimą. Išimtys daromos gyvūnams vedliams.
- Ką dar turėtų žinoti keliaujantieji lėktuvais?
- Yra patvirtintas draudžiamų pervežti oro transportų daiktų sąrašas: įvairūs ginklai, sprogmenys, degiosios ir nuodingos medžiagos, ir kt.
Jei dėl oro vežėjo kaltės sunaikinamas, prarandamas ar sugadinamas keleivio įregistruotas bagažas, galima reikalauti kompensacijos iki 1000 eurų. Vis dėlto patartina bagažą apdrausti ir papildomu draudimu, ypač jeigu vežami dužūs arba vertingi daiktai.
Prieš skrydį į oro uostą reikėtų atvykti anksčiau, priduoti bagažą, praeiti kontrolę. Paprastai registracija pradedama likus 2 valandoms ir baigiama likus 40 minučių iki skrydžio. Noriu priminti, jog pavėlavę keleiviai į lėktuvo saloną nebeįleidžiami.