• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsukę pas 47-erių Norvegijoje gyvenančią lietuvę Jurgitą Abalikštienę į svečius ne vienas traukia pasigrožėti jos įspūdinga orchidėjų kolekcija. Moteris skaičiuoja, kad joje – virš 200 išskirtinių falenopsis orchidėjų.

21

Užsukę pas 47-erių Norvegijoje gyvenančią lietuvę Jurgitą Abalikštienę į svečius ne vienas traukia pasigrožėti jos įspūdinga orchidėjų kolekcija. Moteris skaičiuoja, kad joje – virš 200 išskirtinių falenopsis orchidėjų.

REKLAMA

Kolekciją Jurgita pildo nedažnai, mat turi porą kriterijų, pagal kuriuos renkasi augalus. Čia vyrauja kreminės, rusvos spalvos orchidėjos bei vienetiniai egzemplioriai, turintys tam tikras mutacijas, pavyzdžiui, visiškai uždarais žiedais arba išskirtinių formų žiedais su neįprastais spalvų išsidėstymais. 

Nors jos namuose vietą atranda įvairiausios orchidėjos, o lengviausiai kelią prasiskina tos, kurias prekybos centurose jau ruošiamasi išmesti. Tada, kaip ji juokiasi, įsijungia gelbėtojos funkcija.

Į Norvegiją išvyko su šeima ir... 150 orchidėjų

Šiandien žvelgiant į augintojos kolekciją sunku net patikėti, kad dešimtys metų atgal ji šių augalų... nekentė! O dabar sako turinti tik vieną norą – plėsti kolekciją. Tad nenuostabu, kad ir savo „Youtube“ kanalą pavadino atitinkamai: „Noriu daugiau orchidėjų“.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai buvo pati negražiausia gėlė, kokią buvo galima įsivaizduoti, ji man visada atrodė tarsi plastikinė, nes stovi mėnesių mėnesius. Tik kuo ilgiau į jas žiūrėjau, tuo man darėsi smalsiau, bet jų aš nepamilau bent kelerius metus, man pasireikšdavo atstūmimo reakcija“, – šiandien su juoku prisimena Jurgita.

REKLAMA

Kaip ten bebūtų, smalsumas nugalėjo – taip į moters namus, tuomet dar Lietuvoje, atkeliavo pirmosios orchidėjos iš nukainotų augalų skyriaus.

Nors dabar tai kelia šypseną, pirmieji bandymai auginti šiuos augalus ir su jais susidraugauti baigėsi „orchidėjų kapinaitėmis“, beveik visos iki vienos nuleipo, nes nepakako žinių, kaip jas prižiūrėti.

Tik jau tada viduje kažkas sukirbėjo, kas nepaleido ir paskatino imtis ne tik vėl įsigyti orchidėjų, bet ir gilintis į jų priežiūros subtilybes.

REKLAMA
REKLAMA

Jau dešimtmetį Jurgita su šeima gyvena ne Lietuvoje – gyvenimą kuria Norvegijoje. Išvyko ten ne vieni, o kartu su krūva orchidėjų:

„Į Norvegiją atvažiavau su 150 orchidėjų. Mes nesivežėme daiktų, mes vežėmės tik vaikus, gyvūnus ir orchidėjas, sakėme, daiktus kažkaip įsigysime laikui bėgant.

O dabar jau bijau skaičiuoti, kiek orchidėjų turiu – virš 200 tikrai, gal apie 220. Buvo metas, kai turėjau ir virš 250, bet tada jau darosi sunku prižiūrėti, ypatingai tada, kai reikia nuvalyti visus lapus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir taip neapykanta orchidėjoms išaugo į virš 20 metų gyvuojančią ir vis besiplečiančią orchidėjų kolekciją.

„Man gyvenime visada taip yra: nespjauk į šulinį, nes teks ne tik jį visą išgerti, bet ir išlaižyti visas sienas“, – juokauja pašnekovė.

Lietuvoje orchidėjos augo apšiltintame įstiklintame balkone, sujungtame su kambariu, jomis buvo apdėliotos ir visos palangės, o Norvegijoje joms atiteko kone pusė kambario. Čia gėlėms įrengtos lentynos, apšvietimo lempos.

REKLAMA

Orchidėjų priežiūrą vadina meditacija

Pasakodama apie kolekciją, Jurgita neslepia, kad kuo daugiau augalų namuose, tuo labiau auga ne tik išrankumas, bet ir supratimas, kad visų gėlių turėti negali, todėl ateina metas atsirinkti.

„Kiekvienas kolekcininkas turi apsispręsti, ką jis rinks, kas jam patinka, nes negali nusipirkti visų orchidėjų, kurios atsiranda rinkoje, nes tai fiziškai neįmanoma. Pavyzdžiui, man labai gražu geltonos, ypač rusvos orchidėjos. Ir dar labai gražu orchidėjos su mutacijomis, aš jas renku. <...>

REKLAMA

Čia, Norvegijoje, yra pakankamai daug augalų parduotuvių, bet aš perku maždaug vieną iš tūkstančio. Turiu praeiti, apžiūrėti apie tūkstantį orchidėjų, kad rasčiau tą vieną su mutacija arba reikiamos spalvos“, – pasakojo Jurgita.

Ji pridūrė, kad maždaug kartą per mėnesį leidžiasi į „orchidėjų medžiokles“ – apsilanko ne vienoje augalų parduotuvėje, peržiūri ten parduodamas orchidėjas ir, jeigu pasiseka, grįžta su vienu nauju laimikiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik, didelė kolekcija daugeliui asocijuojasi su krūva darbo, o orchidėjas kai kurie žmonės linkę vadinti lepiomis ir reikliomis gėlėmis. J. Abalikštienė sako, kad jeigu tai teikia malonumą, visai nesvarbu, kiek laiko viskas užtrunka – jai tai tarsi meditacija.

„Aš lieju orchidėjas kartą per savaitę, pavyzdžiui, penktadienį po darbo arba savaitgalį. Tai būna mano meditacija – kiekvieną orchidėją išimu iš vazonėlio, apžiūriu šaknis, pažiūriu, reikia lieti ar ne, fone įsijungiu kokį nors vaizdo įrašą ar tinklalaidę ir tai būna maždaug trys valandos absoliučios meditacijos“, – su šypsena pasakojo Jurgita.

REKLAMA

Patarimas orchidėjų laistymui

Moteris neslepia, kad per tiek metų orchidėjų auginimo buvo visko – ir užpuolę kenkėjai, kurie įsisuka ir kelia bėdų, nors su tuo susiduria vis rečiau, mat namuose dabar turi „karantino kambarį“, kur orchidėjos, prieš patekdamos prie visos kolekcijos, praleidžia mėnesį.

O štai vienas eksperimentas baigėsi labai liūdnai – augalus užpuolus virusui, bandydama jas gelbėti nudegino šaknis ir neteko apie 90 proc. kolekcijos, tad viską teko pradėti iš naujo. Nuo to laiko Jurgita sako nebeeksperimentuojanti ir laikosi vos kelių priežiūros taisyklių.

REKLAMA

„Paprasčiausi dalykai, ką reikia padaryti – palieti ir patręšti. Svarbiausia neperlieti, geriausias patarimas yra paimti ir įpilti du stikliukus vandens į lėkštelę arba išorinį vazoną ir leisti susigerti iš apačios. Tik dviejų stikliukų pakanka savaitei“, – kaip laistyti orchidėjas patarė Jurgita.

Kalbėdama apie laistymą ji pabrėžia nekartoti vienos klaidos, kuri daugeliui augintojų baigiasi tuo, kad tenka atsisveikinti su augalu – orchidėjų negalima perlaistyti. Ir taisyklė, kad augalą reikia laistyti, kai ima leipti lapai, orchidėjoms negalioja:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai žmogus pamato, kad vysta orchidėjos lapai, žiedai, tai reiškia, kad pūva šaknys ir reikia atvirkščiai ne laistyti, o kuo greičiau jas išdžiovinti. Užpylus dar daugiau vandens, šaknys visiškai supūva ir augalas žūsta.“

Išdavė gudrybę, kaip pražydinti orchidėją

Kitas jos patarimas – nepamiršti orchidėjų tręšti. Pati Jurgita sako naudojanti orchidėjoms skirtas trąšas, priklausomai nuo augalo būsenos renkasi arba žydinčioms, arba nežydinčioms orchidėjoms.

REKLAMA

„Yra labai daug diskusijų tarp orchidėjininkų visame pasaulyje, reikia tręšti ar ne. Vieni sako, kad nereikia, nes gamtoje niekas jų netręšia. Aš manau, kad reikia tręšti ir tai darau su kiekvienu laistymu, kiekvieną savaitę.

Gamtoje jų niekas netręšia, bet jos ir nežydi tokiomis kekėmis, gamtoje jos žydi keliais žiedukais ir jie dažniausiai būna maži. Norint turėti dideles žiedų kekes, reikia tręšti. Tai geriausias patarimas, norintiems daug žiedų“, – patarimais dalijosi pašnekovė.

REKLAMA

Vis tik yra viena gudrybė, kuria pašnekovė naudojasi. Kadaise šį patarimą, kaip pražydinti orchidėjas, ji išgirdo iš senos moters ir nors į tai žvelgė skeptiškai, išduoda – tai veikia:

„Kartais, kai reikia pažadinti orchidėjas po žiemos, visąlaik naudoju šį būdą. Reikia litrui šilto vandens įpilti vieną arbatinį šaukštelį brendžio ir palieti keturis kartus. Po mėnesio matomas didžiulis pasikeitimas.“

Sukaupusi ne vieną dešimtmetį patirties orchidėjų auginime, pradedantiesiems augintojams Jurgita taip pat turi patarimų. Be to, ką jau minėjo, ji turi vieną patarimą – geriausia pradėti nuo baltos orchidėjos auginimo, mat jos atleidžia viską.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų