• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pradėjusi vis labiau busti gamta, šiltėjantys orai, vis dažniau girdimas sugrįžusių paukščių čiulbesys praneša, kad dabar yra pats metas pradėti rūpintis sodo ir daržo darbais. Apie tai, ką vertėtų atlikti gegužės mėnesį, kokie darbai turėtų būti būtinybė ir kokios vienos svarbios klaidos nereikėtų daryti, tv3.lt naujienų portalui pasakoja apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ įkūrėja Lina Liubertaitė.

Pradėjusi vis labiau busti gamta, šiltėjantys orai, vis dažniau girdimas sugrįžusių paukščių čiulbesys praneša, kad dabar yra pats metas pradėti rūpintis sodo ir daržo darbais. Apie tai, ką vertėtų atlikti gegužės mėnesį, kokie darbai turėtų būti būtinybė ir kokios vienos svarbios klaidos nereikėtų daryti, tv3.lt naujienų portalui pasakoja apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ įkūrėja Lina Liubertaitė.

REKLAMA

Dažnai gegužė tampa mėnesiu, kuomet dažnas lietuvis supranta, kad jau tikrai atėjo pavasaris, reikalaujantis tam tikrų darbų sode ir darže. Daug kam atrodo, kad tai, ką padarysi šiuo metu, rezultatus turėsi visus metus ir netgi ateinančius.

Tačiau, skubančius sodinti ir atlikti kitus darbus nuramina apželdinimo žinovė ir „Geltonas karutis“ kursų įkūrėja Lina Liubertaitė:

REKLAMA
REKLAMA

„Taip, gegužė yra svarbus mėnuo metuose, ypač sodininkams, tačiau tai nėra pats svarbiausias laikotarpis, todėl neverta per daug įsitempti. Laikausi tos nuomonės, kad auginimas turi būti malonumas ir neturėtų mūsų varginti.

REKLAMA

Gegužę atliekama daug daržo darbų, pavyzdžiui, laikas sodinti svogūnus. Sodinti dekoratyvinius augalus irgi puikus laikas, tačiau nėra tokios didelės skubos, kaip dažnai manoma.“

Nebūtina skubėti dėl to, kad dauguamečiai augalai dažniausiai parduodami ne plikomis šaknimis, iškasti tiesiai iš grunto, o auginti vazonuose. Kitaip tariant, jų šaknų sistema yra uždara. Persodinant šaknys nepažeidžiamos, todėl tiek daugiametes gėles, tiek vaismedžius, jei šie auginti vazone, galima sodinti ir liepos, ir rugsėjo, ir net lapkričio mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA

„O tai reiškia, kad šis laikotarpis mums lieka laisvesnis ir nereikia jaudintis, kad kažko nespėjome pasodinti gegužę. Vietoje to, geriau siūlyčiau skirti dėmesį planavimui“, – priduria Lina.

Augalų ir jų sodinimo planavimas

„Įsigykite tik tuos augalus, kuriuose esate suplanavę sodinti ir kurie jums iš tiesų yra reikalingi. Taip nešvaistysite pinigų, o auginsite tik tai, ko išties reikia“, – teigia apželdinimo kursų įkūrėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors moteris pripažįsta, kad neretai planavimas tampa sudėtinga užduotimi, tačiau surasti pagalbos ir žinių internete, kursuose, seminaruose galima labai lengvai. Padėti gali ir žmonės, turintys patirties ir naudingos informacijos.

„Planavimas yra būtinas, nes kitaip pavasarį, ypatingai gegužę, būna daugiausiai sodinukų mugių ir žmonės elgiasi taip kaip būtų atėję alkani į parduotuvę. Atrodo, kad visko norisi, viską pirksime, o tuomet grįžę atgal, vaikštome po sodą su tuo medeliu ir galvojame, kur jam atrasti vietą.

REKLAMA

Turėtų būti atvirkščiai – visų pirma žmonės turi suplanuoti, kokio aukščio medelio jiems reikia, žinoti, kokių spalvų trūksta ir kuriuo metu nori sukurti gražiausią žydėjimo efektą. Tik tada reikėtų rinktis augalus ir atėjus su sąrašu juos pirkti.

Tuo labiau, šiuo metu, kai augalus jau galime įsigyti internetu, tapo viskas paprasčiau – galima atsisėsti, pasiskaityti, užsinorėti kažkokių augalų ir tada juos nesunkiai surasti interneto prekyvietėje, pasiskaityti pagrindines charakteristikas, pasidomėti priežiūros ypatumai ir įsigyti“, – pataria L. Liubertaitė.

REKLAMA

Augalų pirkimas internetu ne tik sutaupo laiko, tačiau ir nesukelia papildomų nepatogumų, kadangi daug sveriantys augalai pristatomi tiesiai į namus. Planavimo etapas šiuo momentu svarbus ne tik tuo, kad sutaupote laiko ir sodinimo procesas būna malonesnis, be streso, tačiau ir padeda nešvaistyti pinigų.

Gegužės mėnesio darbai

Gegužė puikus metas ne tik užsiimti planavimu, tačiau ir po truputėlį pradėti sodinimo darbus sode. Kadangi šiuo metu bunda gamta ir aktyviausiai auga augalai, užsiimti sodinimu yra pats tinkamiausias metas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gamtos budimą galime pamatyti stebėdami veją, kuriai ir reikia skirti papildomo dėmesio. Kiekvieną pavasarį reikėtų ją „prašukuoti“ tam, kad pašalintume pernykšti šieną, žolės likučius.

Jeigu žolė yra labai sutankėjusi, verta ją skarifikuoti – taip veja yra šiek tiek supjaustoma ir suaktyvinimas dar labiau jos augimas.

Dabar, kiekvieną dieną matydami, kaip veja atsibunda, žaliuoja, gauna šiek tiek lietaus, ateina metas pagalvoti ir apie tręšimą. Veją tręšti rekomenduoju jau dabar, jei to dar nepadarėte“, – siūlo  apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ įkūrėja.

REKLAMA

Atsakingai pasirinkite trąšas. Lina Liubertaitė teigia, kad galite rinktis trumpo poveikio trąšas, kurios bus pigesnės, tačiau veiks trumpiau ir teks dažniau tręšti, arba atvirkščiai – rinktis šiek tiek brangesnes trąšas, kurios bus ilgo poveikio:

„Jos atiduoda į dirvą azotą palaipsniui, todėl tokių trąšų užtenka ilgiau ir galite taupyti savo laiką. Visgi, ką noriu akcentuoti – visada rinkitės vejai kompleksines trąšas. Jos reikalingos todėl, kad iš jų augalai gauna visą spektrą maistinių medžiagų.

REKLAMA

Anksčiau buvo įprasta naudoti salietrą, tačiau iš esmės tai yra tik azoto šaltinis, o augalams reikia juk ir fosforo ir kitų medžiagų, todėl ir rekomenduoju patręšti kompleksinėmis trąšomis, kuriose būtų visas medžiagų mišinys.“

Taip pat gegužės mėnesį nereikėtų apleisti ir daržo reikalų, kadangi dabar puikus metas sodinti braškes, išnešti į lauką augalų daigus grūdinimui.

„Kalbant apie auginimą, pavasarį prieš kažką sodinant verta pažiūrėti savo pakeltas lysves, galbūt reikėtų papildyti dirvožemį, jeigu jo yra sumažėję. Tuo pasirūpinti, visuomet geriausias būdas yra įdedant šiek tiek komposto“, – sako Lina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažniausia klaida  dirvos pertręšimas

Neretai atlikdami sodo arba daržo darbus yra atliekama viena dažna klaida – dirvos pertręšimas. Šiuo metu vis labiau populiaru yra auginti augalus natūraliai, naudojant organines priemones, tačiau nutinka taip, kad žmonės pamiršta bazines žinias ir bazinius augalų poreikius.

„Reikia nepamiršti, kad mėšlas irgi yra trąša. Jeigu rudenį dirvą patręšėte perpuvusiu mėšlu, tai norėdami praturtinti atėjus pavasariui dirvą, turėkite omenyje, kad ji jau buvo pagerinta.

REKLAMA

Dažnai žmonės norėdami auginti ekologiškai, patys pasiraugia trąšų iš įvairiausių žolių, pavyzdžiui, iš dilgėlių, asiūklių, kitų augalų. Jais laistydami daržoves, vėlgi, turite žinoti, kad tai yra didelis azoto šaltinis, kuris irgi yra trąša“, – tvirtina Lina Liubertaitė.

Kalbėdama apie dirvos pertręšimą, apželdinimo žinovė nebūtinai kalba apie žmones, kurie nusipirkę trąšų per daug jų išbėrė, bet omenyje turi ir tuos, kurie jų įsigijo, tačiau nepagalvojo, kad prieš tai naudotos priemonės taip pat yra trąšos.

REKLAMA

„Visai neseniai sulaukiau žmogaus skambučio, kuris klausė, kodėl auginant tuos pačius pomidorus vienoje vietoje jie užauga labai dideli, stambiais lapais, aukšti augalai, bet pomidorų būna labai mažai, o tuo pačiu metu, tie patys pomidorų daigai pasodinti į kitą vietą kuo puikiausiai auga, nėra tokie stambūs lapai ir ne tokie galingi augalai, bet puikus pomidorų derlius.

Sakyčiau, kad pirmuoju atveju buvo įvykęs pertręšimas, nes per daug žalios masės ir rodo, kad yra per didelis azoto kiekis. Jeigu norime gauti ir derliaus, o ne tik auginti augalą ir jo lapus, turime sureguliuoti“, – pasakoja Lina.

„Su organinėmis medžiagomis, ypač, jeigu maišome tarpusavyje keletą jų tipų, yra sunku prognozuoti, koks bus tas poveikis. Jei sunku atrasti aukso vidurį, geriau tręšti mažiau negu per daug“, – pataria „Geltonas karutis“ apželdinimo kursų autorė L. Liubertaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų