Svarbi pilnavertė mityba
Per pastaruosius kelis dešimtmečius atsirado daugybė klinikinių įrodymų, rodančių glaudų ryšį tarp mitybos ir sveikatos. Netinkama mityba gali turėti žalingą poveikį organizmui ir netgi padidinti riziką susirgti tam tikromis ligomis.
„Ekspertai sutinka, kad maistines medžiagas geriausia gauti iš maisto. Vis dėlto, prieš maisto papildus nusiteikti nereikėtų, nes jie gali būti naudingi, kai yra specifinių vitaminų trūkumo ar kitų mitybos problemų“, – aiškina E. Marciuškienė
Kodėl kartais vien tinkamos mitybos nepakanka?
Gydytoja pasakoja, jog pasitaiko ir tokių atvejų, kuomet peržvelgus paciento meniu tampa akivaizdu, jog maitinamasi pagal visas rekomendacijas, tačiau kraujo tyrimai atskleidžia didžiulį vienų ar kitų medžiagų trūkumą.
„Esant virškinimo problemoms, senėjimui, tam tikrų vaistų vartojimui ir sveikatos būklėms gali sutrikti vitaminų ir mineralų pasisavinimas. Taip pat gali būti kaltas stresas, tarša ir kiti aplinkos veiksniai bei hormoniniai pokyčiai“, – pastebi E. Marciuškienė
Dažniausi nustatomi trūkumai
Pasak „Antėja“ gydytojos, sąrašo viršuje – vitamino D trūkumas, kuris nustatomas daugeliui žmonių visame pasaulyje ir gali padidinti lėtinių ligų, įskaitant osteoporozę, širdies ligas, išsėtinę sklerozę, kai kuriuos vėžinius susirgimus ir infekcines ligas, nuo tuberkuliozės iki įprastų peršalimo ligų ir gripo, riziką.
„Vitaminas B-12 yra dar vienas vitaminas, kurio trūksta daugeliui, ypač vyresnio amžiaus pacientų. B-12 trūkumas gali turėti labai rimtų pasekmių, įskaitant anemiją ir neurologinius pažeidimus“, – sako E. Marciuškienė
Remiantis CDC duomenimis, taip pat dažnai nustatomas vitaminų A, C ir E trūkumus. Iš mineralų pacientams dažniausiai trūksta geležies, magnio ir cinko.
Homocisteinas – vitamino B12, vitamino B6 ir folinės rūgšties kiekio atspindys
Homocisteinas yra aminorūgščių rūšis, cheminė medžiaga, kurią organizmas naudoja baltymams gaminti.
Paprastai vitaminas B12, vitaminas B6 ir folinė rūgštis skaido homocisteiną ir paverčia jį kitomis medžiagomis, kurių reikia organizmui. Kraujyje turi likti labai mažai homocisteino. Jei kraujyje yra didelis homocisteino kiekis, tai gali būti vitaminų trūkumo, širdies ligos ar reto paveldimo sutrikimo požymis.
Kam naudojamas šis tyrimas?
Homocisteino tyrimas gali būti naudojamas:
- Išsiaiškinkite, ar netrūksta vitamino B12, B6 ar folio rūgšties.
- Padeda diagnozuoti homocistinuriją – retą paveldimą ligą, kuri neleidžia organizmui skaidyti tam tikrų baltymų. Tai gali sukelti rimtų sveikatos problemų ir dažniausiai prasideda ankstyvoje vaikystėje.
- Širdies ligų patikra žmonėms, kuriems yra didelė širdies priepuolio ar insulto rizika.
- Stebėti pacientus, sergančius širdies ligomis.
Kraujo tyrimas vitaminų trūkumui nustatyti
Gydytoja įspėja, kad nevalia „profilaktiškai“ gerti maisto papildų mėginant gydyti nuovargį, peršalimą ar siekiant sustiprinti kūną streso kupinais gyvenimo laikotarpiais.
Norint nustatyti ar organizmas iš maisto produktų gauna pakankamą vitaminų ir mineralų kiekį vertėtų atlikti išsamius kraujo tyrimus – ištirti vitaminų, mineralų, fermentų ir kitų sveikatai būtinų maistinių medžiagų kiekius.
„Taip pat galima atlikti pavienius kraujo tyrimus, kaip konkrečių vitaminų, mineralų ir kitų maistinių medžiagų, įskaitant vitaminus A, D, C, K ir B, mineralus, kaip magnis, kalcis, selenas ir cinkas, taip pat antioksidantus ir kitus tyrimus. “, – teigia E. Marciuškienė
„Antėja“ gydytojai paruošė itin aktualią vitaminų ir mikroelementų tyrimų programą, kuri padės apžvelgti šių medžiagų kiekius organizme ir teisingai įsivertinti esamus mitybos įpročius.