Pažinimo ir aktyvių pramogų ieškantiems rekomenduojama kryptis - žaliąja Kipro širdimi vadinami Trodos kalnai.
Išlaikomas autentikos ir turizmo balansas
Nors Kipras kaip paplūdimio poilsiui patraukli kryptis garsėja jau seniai, o šalia Famagustos miesto esančių pakrančių dūsauja gal pusė Holivudo, šalies pietvakariuose esantis Trodos regionas aktyvų bei pažintinį turizmą ėmė skatinti tik nuo 2007-ųjų.
„Todėl nei autentiški kobalto grindiniai senoviniuose miesteliuose, nei dviračių ar pėsčiųjų takai dar nenuminti iki blizgesio, o tas ypač patinka poilsiautojams iš Lietuvos, kuriems būdinga ne tik noras pažinti, bet ir padaryti tai pirmiems arba... beveik pirmiems“, - sakė Dovilė Valaitė, tarptautinio kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ produkto vadybininkė.
Nacionalinis Trodos kalnų parkas užima beveik 100 km². Saugoma gamta bei unikaliais senoviniais miesteliais, vynuogynais iliustruotas kraštovaizdis čia kuo puikiausiai suderinami su aktyviomis sporto ir pažintinėmis, kultūrinėmis pramogomis, kurios skatinamos, o joms reikalinga infrastruktūra - aktyviai vystoma.
Pavyzdžiui, panaudojus Europos Sąjungos struktūrines lėšas (beje, Kipras į ES įstojo tais pačiais metais, kaip ir Lietuva – 2004 m. gegužės 1 d.) per nacionalinį parką buvo nutiestas 57 km dviračių takas.
Dviračių žygiai po kalnus – tik ištvermingiems?
Tarp rekomenduojamų maršrutų dviračių taku – žiedinės 18 arba 36 km atkarpos, kuomet kelionė prasideda ir baigiasi toje pačioje vietoje, - ypač patogu atvykstantiems į kalnus išsinuomotu automobiliu arba autobusu.
Minantiems dviračius ilgesniu ar trumpesniu maršrutu atsivers ne tik endemines augalų rūšis išsaugoję daugiausia pušimis apaugę kalnai – ilgesnis dviračių takas veda pro Agios Nikolaos bažnyčią, kurią dėl XII-XVII a. freskų saugo UNESCO, taip pat pravažiuojama pro senovinius akmeninius Kakopetria ir Prodromos kaimelius, praminama pro įėjimą į chromo karjerą.
Jei manote, kad dviračių žygis po kalnus – pernelyg varginanti pramoga: Kipre yra specialių autobusų, kurie užkelia dviratininkus į kalnus, nuo kurių jiems belieka palengva nuriedėti. Tad žygiai dviračiais net ir po kalnus Kipre įmanomi kiekvienam.
Taip pat organizuojami žygiai raitomis ant žirgų arba... asilų, kurie dar vos prieš kelis dešimtmečius buvo populiariausias transportas saloje.
Kalnai – populiariausia piknikų vieta
Aktyvus laisvalaikis Kipro Trodos kalnuose galimas ištisus metus – net ir karštą vasarą. Mat miškais apaugusiuose kanuose, kurių aukščiausio Olimpo kalno viršūnė Chionistra iškilusi į 1952 m. aukštį, visuomet gerokai vėsiau nei salos pakrantėse ir sykiu žemumose įsikūrusiuose paplūdimiuose. Išsiruošus į žygį pėsčiomis ar dviračiu, visuomet galima atsigaivinti gurkšniu vandens iš skaidraus kalnų upelio.
Gaivinančios vėsos ieškodami, vasarą į specialias kalnų stovyklavietes vyksta ir vietos gyventojai – šimtamečių medžių paunksmėje praleidžiama nuo kelių valandų iki kelių dienų.
„Į salą nuo senų laikų atostogauti vykstantys britai (Kipras iki 1960 m. buvo viena iš Didžiosios Britanijos kolonijų) taip pat itin vertina Trodos kalnų žalumą – jie dažni svečiai ir piknikams skirtose aikštelėse, ir pažintinėse bei pramoginėse ekskursijose.
Beje, dėl britų viešpatystės saloje iki šiol daugelis ir senos kartos žmonių puikiai kalba angliškai, - pasakojo atstovė. – Dar vienas kolonijinis palikimas – eismas vyksta kaip ir Didžiojoje Britanijoje, kairiąja kelio puse. Kelio ženklai - graikų ir anglų kalbomis.“
Kalnai saugo meno šedevrus
Nuo pakrančių nutolę kalnai vietos gyventojams iš seniausių laikų buvo saugiausia vieta gyventi. Ginantis ir nuo vandens puldinėjusių bei į salos gilumą lįsti nedrįsdavusių piratų, ir nuo kitų mažą gražią šalį nusisavinti ir valdyti per amžius vis pretendavusių atvykėlių: nuo 1489 m. Kiprą valdė Venecijos respublika, nuo 1570 m. salą užėmė Osmanų imperija, o nuo 1878 m. ji buvo Jungtinės karalystės valda ir kolonija.
Dėl daugybės labai skirtingų „šeimininkų“, Kipre gausu įvairių istorinių laikotarpių paminklų – nuo neolito gyvenviečių pėdsakų, antikinės helenistinės architektūros pavyzdžių iki bizantiškų bei venecijietiškų tvirtovių ir pilių liekanų, taip pat nemažai iš osmanų (turkų) valdymo laikų likusių mečečių.
Kadangi Kipras – gana arti Izraelio, sala yra viena pirmųjų krikščionybės paplitimo vietų. Būtent kalnuose veikiančios šventyklos ir kaimai ne tik išliko, bet ir sugebėjo išsaugoti tradicinį tikėjimą per musulmoniškos Osmanų imperijos valdymo laikus.
Tebegyvi senieji amatai
Būtent kalnuose galima pamatyti ne tik autentiškų kaimų, labai senų bažnyčių ar koplyčių, viduramžių tiltų, bet ir tebepuoselėjamų senųjų amatų. „Kipriečiai investuoja į tradicinių amatų puoselėjimą, t. y. ir jiems atstovaujantys žmonės, ir krautuvėlės išlieka ir nekeičia veiklos net jei ir negalėtų išsilaikyti pačios, natūraliai. Dėl šios priežasties po Trodos kalnus galima keliauti ir pasirinkus temines pažintines, su tradiciniais amatais supažindinančias ekskursijas. Pavyzdžiui, galima pamatyti, kaip gaminami dirbiniai iš akmens ar molio, kaip drožinėjamas medis, pučiamas stiklas ar net kaldinami dirbiniai iš sidabro.
Kipras garsus ir rankų darbo tekstile, - kiekvienoje nėriniais prekiaujančioje ir jais it žiemos pasaka iki pat lubų dekoruotoje parduotuvėlėje dažniausiai rasite ir juodai vilkinčią nebenusakomo amžiaus žilaplaukę moterytę, kuri nepaliaujamai darbuojasi vašeliu.
Pasaulyje Kipras varžosi dėl žmonijos istorijoje seniausiai gaminamo vyno vardo – remiantis archeologiniais radiniais, saloje jis gaminamas apie 5 tūkstančius metų. Daugiausia salos vynuogynų auga ant Trodos kalnų šlaitų, kur iki šilumą dalijančios saulės – arčiau, o vėjų – mažiau.
Pagrindiniai vynuogynai įsikūrę Krassochoria ir Koumantaria regionuose. Čia pat slėniuose ar kalnų papėdėse – šimtus, tūkstančius metų skaičiuojantys iš vynininkystės gyvenantys ūkiai bei ištisi miesteliai. Tad tarp senųjų amatų kelionių galima rinktis ir teminę ekskursiją, vedančią Trodos kalnų vyno keliais, su vaizdais į vynuogynais apaugusias kalnų terasas.
Vertingiausias paveldas – kalnų bažnyčiose
Trodos kalnuose galima keliauti ir per religinius paminklus. Čia net 10 senų Bizantijos laikų bažnyčių įtraukta į UNESCO saugomų objektų sąrašą. Taip pat kalnuose yra įsikūrusių ypač senų vienuolynų.
Pavyzdžiui, 1100 metais įkurtas Kykkos vienuolynas garsėjo milžiniškais turtais, tad ir pats statinys, ir bažnyčia iki šiol išduoda vienuolyno galybę. Vienuolyno pastatuose veikiančiame muziejuje laikomos neįkainojamos ikonų kolekcijos, rankraščiai ir kiti vertingi religiniai eksponatai.
Kalnuose vyksta kultūros pažinimo – šokių ir dainų – vakaronės, kulinarinės kelionės ir daug kitų, - veiklos ir pažinimo pasiūlos į Kiprą pakaks sugrįžti dar ne kartą.
„Apsistojote viešbutyje paplūdimyje? Puiku – į Trodos kalnus organizuojamos dienos ar kelių dienų ekskursijos. Kalnai lengvai pasiekiami nuo visų populiariausių Kipro kurortų“, - sakė D. Valaitė.
Pasirinkusieji kelionę su nakvyne gali apsistoti kalnų viešbučiuose arba tiesiog pas šią paslaugą teikiančius žmones – bus proga dar geriau pažinti ne tik salos gamtą ir kultūrą, bet ir gyventojus.
Kipriečiai atvykėliams – itin prielankūs, yra net graikiškas žodis, tariamas kaip filoksenyja, kuris nusako draugiškumą užsieniečiams ir parodo santykį į juos: kipriečiai svetingi, šilti ir smalsūs.
Beje, būtent apie Kiprą sklando legendos, jog užsukęs į kurią kaimelio trobą iš jos gali neišeiti net kelias valandas – būsite gausiai vaišinamas ir nuoširdžiai kalbinamas, kol nejučia jus apsups visas kaimiečių pulkas, ir visi – su jums tiesiama skanėstų lėkšte ar net keliomis.
Žmonės susirenka nei kviesti, nei prašyti, be mobiliųjų telefonų, kažkaip natūraliai, ir laimingajam tenka unikali proga patirti iki šiol Trodos kalnuose tebegyvą tikrą Kipro širdį. Kad ir... žalią.