Ką daryti pajutus vieną ar kitą skausmą ir kitus naudingus patarimus naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ dalijo Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės kineziterapeutas P. Mikučionis.
Jis pasakoja, dėl kokių skausmų į kineziterapeutus dažniausiai kreipiasi pacientai:
„Yra sportinės traumos dėl specifinio atlikto veiksmo, arba, sakykim, kontaktinio sporto: patiriami smūgiai ar patempimai, ar dar didesnės traumos, o žmogus, kuris gyvena paprastą gyvenimą, sakykim, eina į darbą ir laiką leidžia namuose, tai tipiškai susiduria su lėtiniais skausmais, t. y., nugaros skausmais, kurių priežastys gali būti labai įvairios.“
Traumą reikia gydyti laiku
Paklaustas apie tai, ar tikrai vien dėl to, kad nejudame gali atsirasti stuburo išvarža P. Mikučionis nė nedvejodamas atsako, kad tai nėra priežastis.
„Kai mes nejudame susilpniname raumenis, kurių funkcija yra palaikyti mūsų griaučių sistemą ir tada, kai mes atliekame tam tikrus veiksmus, pavyzdžiui, bandome perkelti, pastumti skalbimo mašiną, tos perkrovos metu įvyksta disko plyšimas arba pasigaubimas, neatlaiko perkrova ir taip atsiranda disko išvaržos.
Toks dalykas, dažniausiai, savaime nepraeina, nes dažnai susiduriame su pacientais, kurie nežinojo kad turi išvaržą, jie pralaukia tam tikrą laiką, išvarža nebuvo didelė, bet kadangi ta vieta jau yra pažeista, ji yra silpnesnė.
Tokie žmonės po kokių metų laiko vėl gauna traumą, kuri yra žymiai didesnė ir tada vėl yra reikalingas žymiai ilgesnis gydymas, kartais reikalaujantis operacijos“, – aiškina P. Mikučionis.
Plintantis skausmas išduoda, kad yra rimtesnis pažeidimas
Jei kažką bekeliant staiga suskaudo nugarą, kineziterapeutas P. Mikučionis pataria įvertinti kriterijus. „Įvykus traumai, supratai, kad tau suskaudo, pabūni ramiai, tada atsikeli kitą rytą ir žiūri, kas su tavimi vyksta, ar gali paeiti ar ne.
Dažniausiai nugaros išvaržos turi ir plintantį skausmą, jei skausmas plinta į kokią nors galūnę: iš kaklo gali plisti į ranką, iš juosmens į koją.
Tokiu atveju jau reikia kreiptis į gydytoją. Lokalus skausmas dažnai žymi lokalų pažeidimą. Jei pasitempei kokį raumenuką, tai ilgainiui praeis, bet plintantis skausmas duoda signalą, kad yra rimtesnis pažeidimas.
Kaip ir su kiekvienu skausmu, jei klausiate ar laikas gydo, jei tai yra nedidelė išvarža, tai laikas gali išgydyti, tačiau jei situacija rimtesnė ir jei nieko nedarysi, tada, greičiausiai, vėliau susidursi su problemomis.
Esant didesniam pažeidimui: disko plyšimui, ekstruzijai ir nieko nedarant su laiku tik blogės ir, laiku negavus pagalbos, gali tekti atsigulti ant operacinio stalo“, – įspėja kineziterapeutas.
Laidą „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
Laidoje bus kalbama:
00:00 Temos ir pašnekovų pristatymas
01:00 Dėl kokių skausmų gyventojai dažniausiai kreipiasi pagalbos
02:20 Kuo pavojingas lėtinis skausmas
05:30 Ar skausmą reikia kentėti ir kaip žinoti, kada gerti vaistą
07:40 Nemedikamentinis skausmo gydymas: kvėpavimas, kineziterapija
10:20 Kineziterapeutas taip pat gali padėti ne visiems: kartais atlikęs testus siunčia pas kitus gydytojus
12:40 Skausmo vertinimas nuo 1 iki 10: kodėl prašoma taip įvertinti?
16:30 Kas yra kasdienis, įprastas skausmas? Ar yra skausmo, kai nieko nereikia daryti, tik laukti.
19:20 Raumenų skausmas gali tapti lėtiniu, pavyzdžiui, dėl sėdimo darbo
20:53 Stuburo išvarža – kaip ji atsiranda
24:18 Galvos, ginekologiniai ir kitokie skausmai
32:30 Sėkminga diagnostika ir paciento įsitraukimas – 70 proc. sėkmės
34:20 Antroji laidos dalis