Kaip socialiniame tinkle „Facebook“ skelbia Šeškinės poliklinika, Lietuvoje šios ligos atvejai reti, tačiau per 2024 metus jų užregistruota trys, kai ankstesniais metais pasitaikydavo vos po vieną-du.
Dažniausiai stabligė diagnozuojama vyresnio amžiaus žmonėms, kurių imunitetas dažnai būna susilpnėjęs.
Kadangi stabligės bakterijos į organizmą patenka per net ir smulkius sužeidimus, svarbu žinoti apie apsisaugojimo būdus.
Ragina skiepytis
Efektyviausia prevencija – vakcinacija, todėl poliklinika ragina gyventojus pasirūpinti savo sveikata laiku.
„Stabligė – reta, tačiau dažnai mirtinai pavojinga liga.
Lietuvoje kasmet vidutiniškai užregistruojami 1–2 stabligės atvejai, o 2024 m. – net 3. Dažniausiai šia liga serga vyresnio amžiaus asmenys.
Kaip užsikrečiama? Stabligės bakterijos patenka į organizmą per net ir nedidelius sužeidimus – įpjovimus, įdūrimus ar įbrėžimus užterštais daiktais. Žmogus nuo žmogaus neužsikrečia.
Apsauga – skiepai. Imunitetas po vakcinacijos išlieka apie 10 metų, todėl suaugusiesiems rekomenduojama skiepytis kas dešimtmetį. Nuo 25 metų amžiaus Lietuvoje šie skiepai teikiami nemokamai.
Pasitarkite su savo šeimos gydytoju ir pasirūpinkite apsauga jau šiandien“, – rašoma įraše.
Stabligė – ypatingai pavojinga
Stabligė – ūminė, dažnai mirtina infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos Clostridium tetani išskiriamas toksinas, pažeidžiantis nervų sistemą ir sukeliantis raumenų traukulius.
„Stabligės sporos aptinkamos daugelio žinduolių (arklių, avių, galvijų, šunų, kačių, žiurkių ir kt.) taip pat ir žmonių žarnyne. Šios sporos su išmatomis patenka į dirvožemį. Stabligės sukėlėjas, į žmogaus organizmą patekęs per burną, ligos nesukelia, tačiau pakliuvus į žaizdas – užsikrečiama šia mirtina infekcija“, – anksčiau aiškino NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.
NVSC specialistai primena, kad rizika susirgti šia pavojinga infekcija yra didesnė, jei nuo paskutinių skiepų praėjo daugiau nei 10 metų.
Lietuvoje kasmet vidutiniškai užregistruojami 1–2 stabligės atvejai. NVSC duomenimis, 2010–2023 m. registruoti 22 stabligės atvejai, iš jų 8 atvejai baigėsi mirtimi. 2023 m. šalyje ši liga buvo diagnozuota trims asmenims: vienam asmeniui, priklausančiam 18–24 m. amžiaus grupei, ir dviem – 25–44 m. amžiaus. Visi susirgusieji gydėsi ligoninėse.
2024 m. sausio–liepos mėnesį buvo užfiksuotas vienas stabligės atvejis. Susirgęs asmuo neišgyveno.
Stablige dažniausiai serga vyresnio amžiaus asmenys, nes vaikai pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo šios ligos skiepijami vakcina, kuri apsaugo nuo stabligės, kokliušo ir difterijos (skiepijama sulaukus 2 mėn., 4 mėn., 6 mėn., 18 mėn., 6–7 m. ir 15–16 m.).
Kad būtų išlaikyta patikima ilgalaikė apsauga nuo šios infekcijos, suaugusiems skiepus rekomenduojama kartoti kas 5–10 metų (atsižvelgiant į skiepų aprašą).
Lietuvoje 26 metų ir vyresni asmenys kas dešimtmetį skiepijami nemokamai. Suaugusiųjų skiepijimui naudojama vakcina apsaugo ne tik nuo stabligės, bet ir nuo difterijos. Pabrėžiame, kad persirgus stablige ir pasveikus apsauginis imunitetas nesusiformuoja, todėl skiepai yra vienintelė apsisaugojimo priemonė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!