• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant žiemai, daugelis vis dažniau ima sukti galvas, kaip be jokio vargo susitvarkyti namus bei paruošti juos artėjančiam šaltajam sezonui. Kur dėti vasarinius drabužius, ką daryti su susikaupusiomis dulkėmis ir kaip namuose susikurti jaukumą?

Artėjant žiemai, daugelis vis dažniau ima sukti galvas, kaip be jokio vargo susitvarkyti namus bei paruošti juos artėjančiam šaltajam sezonui. Kur dėti vasarinius drabužius, ką daryti su susikaupusiomis dulkėmis ir kaip namuose susikurti jaukumą?

REKLAMA

Į visus šiuos klausimus ir dar daugiau apie efektingą namų tvarkymą kalbamės kartu su „Tvarkos maniake“ Giedre Bagdoniene.

Giedre, gyvename rudens režime, artėja žiema – kokius pagrindinius darbus reiktų pasidaryti namuose šiuo metu?

Konkretūs darbai labiausiai priklauso nuo gyvenamosios erdvės tipo, pirmiausia – tai butas ar namas. Mat name, tikėtina, bus daugiau darbų: suslėpti tai, kuo buvo naudotasi vasarą, pagalvoti apie terasos tolimesnį naudojimą ir kiti su namu susiję darbai. Tačiau visuose namuose galima pradėti nuo voratinklių, kurie ypatingai rudens pradžioje mėgsta „įsitaisyti” palubėse ir namų kampuose.

Dar vienas būtinas švaros darbas – tai langų nuvalymas ir išblizginimas, mat atšalus orams to tikrai nebesinorės daryti. O tada galime keliauti peržvelgti savo spintas – suslėpti vakuuminiuose maišuose ar kitose daiktų laikymo priemonėse vasarinius rūbus ir į dienos šviesą ištraukti tai, kuo rengsimės šaltuoju metu. Atlaisvinkime stalčius ir lentynas žiemos aksesuarams, padarykime užtektinai vietos batams bei storiems megztiniams spintoje.

REKLAMA
REKLAMA

Daugeliui galvos skausmu lengvai gali tapti daug daiktų namuose. Kaip surasti balansą, atskirti, kurie daiktai tik renka dulkes šaltuoju metų laiku?

REKLAMA

Dulkes renka tie daiktai, kurie yra nenaudojami, tad jei matote, kad, tikėtina, jog daikto neprireiks artimiausią mėnesį, bet jis yra jums reikalingas, verta surasti jam nuošalesnę vietą.

Apskritai šiuo metu dažniausiai naudojami ir reikalingiausi daiktai turėtų būti padėti ten, kur jums būtų patogiausia juos paimti ir vėl grąžinti į vietą. Tačiau, jei paimate daiktą į rankas ir nerandate jam tinkamų namų bei abejojate jo reikalingumu, padėkite jį į atskirą dėžę rūsyje ar palėpėje, duokite sau laiko mėnesį ir pažiūrėkite, ar jo pasigendate.

REKLAMA
REKLAMA

Neretai akis patraukia namuose susikaupusios dulkės. Kiek dažnai jas reiktų valyti namuose?

Jei jau jos patraukė jūsų dėmesį, vadinasi, dabar ir yra tinkamas laikas jas nuvalyti. Padarykime iš karto tai, ką galime įveikti per minutę, pavyzdžiui, pastebėjote daiktą esant ne savo vietoje, pamatėte numestą, išpiltą, supurvintą – neapsimeskime, kad to nematome. Neatidėkime to savaitgaliui, o padarykime iš karto ir mūsų namuose visada bus jaučiamas lengvas tvarkos pojūtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pakalbėkime apie spintą. Kaip teisingai susiskirstyti žieminius ir vasarinius rūbus, kaip juos laikyti? Ar reiktų žieminius rūbus sudėti į maišus, kad jie nedulkėtų, ar užtenka atskirų lentynų?

Tai priklauso nuo turimos erdvės galimybių. Jei turime pakankamai papildomų lentynų ir stalčių atokiau suslėpti žieminius rūbus, tai puikus ir pats greičiausias sprendimas.

Tačiau jei vietos spintoje užtenka tik to sezono rūbams laikyti, geras sprendimas rūbus laikyti vakuuminiuose, vietą sutaupančiuose maišuose, taip pat permatomose plastikinėse dėžėse. Nedėkime ir nelaikykime rūbų šiukšlių maišuose – taip negalime matyti, ką turime, bei „sumenkiname“ rūbų vertę, nes šiukšlių maišai gi skirti šlamštui.

REKLAMA

Namams taip pat labai svarbu ir geras kvapas. Ar gerą kvapą namuose palaikys tik specialūs kvapai, o galbūt yra kitų būdų, naminių priemonių?

Gaivų ir malonų namų kvapą padeda palaikyti nuolat praveriami langai ir patalpų vėdinimas kelis kartus per dieną, taip pat šiukšlių išmetimas laiku bei batų laikymas uždarose lentynose ar spintoje, jei norime malonaus kvapo vos įžengę į namus.

O žiemą labai rekomenduoju naudoti difuzerius su kokybiškais eteriniais aliejais, kurie ne tik kutena nosį nuostabiais gaiviais kvapais, bet ir valo orą, stiprina imunitetą, ramina bei pakelia nuotaiką.

REKLAMA

Kaip namams šaltuoju metų laiku sukurti jaukumą?

Romantikos ir jaukumo pirmiausia duoda tvarkingi, daiktais nenukrauti, švarūs namai. Tada belieka pridėti vos keletą akcentų, pavyzdžiui, uždegti natūralaus vaško ir eteriniais aliejais pripildytą žvakę, ant sofos padėti minkštą pledą ir derančių pagalvėlių bei pasirinkti lengvą muzikinį foną vietoj garsaus televizoriaus. Ir štai – namai jau paruošti svečiams arba jaukiems vakarams su artimiausiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiek dažnai namuose reiktų apsitvarkyti per savaitę? Kokios pagrindinės taisyklės, norint palaikyti nuolatinę švarą?

Lengvas apsitvarkymas, kai sutvarkome virtuvę po gaminimo ar ryte paklojame lovas bei suplauname indus ir nuvalome suteptus paviršius, turėtų vykti kasdien kiekvienuose namuose. Kiekvienas mūsų veiksmas namuose palieka pėdsakus, tad jei turime įprotį susitvarkyti po savęs, nepaliekame netvarkos išėję iš namų, galime džiaugtis tvarkingais namais.

REKLAMA

Tad svarbu turėti įpročius ir kasdienes rutinas – konkrečius veiksmus ir juos atlikti kasdien, pavyzdžiui, ryte pasikloti savo ir vaikų (jei jie to nesugeba) lovas bei ryte sutvarkyti pusryčių stalą ar padėti į vietą tai, ką naudojome.

O vakare skirkite iki penkiolikos minučių laiko su šeima lengvam namų aptvarkymui po vakarienės, prieš ruošiantis miego ritualui. Ir dar, mylėkite savo namus ir nebūkite jiems abejingi – namai mūsų šventovė, tai prieglobstis, į kurį skuba grįžti patys brangiausi ir artimiausi, tad pasirūpinti savo namais verta ir prasminga.

REKLAMA

Pasaulyje populiarėja būdai, kai cheminės priemonės yra keičiamos efektyviais naminiais mišiniais. Galbūt natūralių valiklių atskleisti galite ir jūs?

Populiarėja ne tik natūralūs ir saugūs būdai namams išvalyti, bet ir inovatyvūs – kai nano šluosčių ir vandens pagalba galima išvalyti visus skirtingus namų paviršius. Tokiu būdu iš namų pašalinama visa chemija ir saugome save bei aplinką. Tad jei norisi natūralumo, rekomenduoju pasidomėti naujausiais išradimais, skirtais namams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi, jei sunku pereiti prie kardinalaus pokyčio, pradėkite po truputį – pirmiausia peržiūrėdami visas valymo priemones, pasilikite tai, ką tikrai naudojate, ir pasirinkite dvi ekologiškas priemones plauti indams ir rūbams – tai daiktai, su kuriais turime nuolatinį tiesioginį kontaktą. O štai mano du pačios namuose pasigaminami kvapnūs ir natūralūs receptai:

Daugiafunkcinis valiklis (baldų paviršiams, kriauklėms): 2 st. vandens; ½ st. acto; 2 šaukšteliai sodos; 10 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus.

REKLAMA

Buteliukas (apie 0,5 litro talpos) su purkštuku. Sudėti visus ingredientus ir gerai suplakti. Purkšti ant paviršių, po to nusausinti su šluoste.

Tualeto gaiviklis: 15 lašų įvairių eterinių aliejų (pavyzdžiui, citrinų, apelsinų, levandų, pipirmėtės); 1/5 st. acto; 1,5 st. vandens.

Sumaišyti ingredientus, suplakti ir supilti į buteliuką su purkštuku. Užtenka ilgam ir labai maloniai kvepia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų