• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turbūt daugelis iš mūsų yra girdėję apie skausmingą būklę, galinčią neprastai apkartinti žmogaus gyvenimą, – inkstų akmenligę. Tai yra liga, kurios metu inkstuose susidariusios kietosios medžiagos – akmenys – ima judėti ir sukelia milžinišką skausmą.

Turbūt daugelis iš mūsų yra girdėję apie skausmingą būklę, galinčią neprastai apkartinti žmogaus gyvenimą, – inkstų akmenligę. Tai yra liga, kurios metu inkstuose susidariusios kietosios medžiagos – akmenys – ima judėti ir sukelia milžinišką skausmą.

REKLAMA

Apie tai, kokie simptomai išduoda pasireikšiančią inkstų akmenligę ir kas lemia jos pasirodymą, papasakojo „BENU“ budinčios vaistinės vedėja Inga Norkienė.

Inkstų akmenligė – tai savotiškai „nebylus“ sveikatos sutrikimas, apie kurį sužinoma tik tuomet, kai susiformavę inkstuose akmenys pajuda ir sukelia didžiulį skausmą“, – pasakojo vaistinės vedėja.

Inkstų akmenligės simptomai

Pokalbio metu I. Norkienė pasakojo, kad iš esmės, kol akmuo nepajuda iš inkstų, tol žmonės nejaučia absoliučiai jokių simptomų.

REKLAMA
REKLAMA

Visgi, kai kuriais atvejais galima juos pajusti, pavyzdžiui, tam reikalinga fiziškai aktyvi veikla. Jos metu galima įžvelgti pirmuosius simptomus.

REKLAMA

„Fizinio krūvio metu žmogus staiga gali pajusti nugaros maudimą inkstų srityje ir tai jau simptomas“, – aiškino ji, ragindama atkreipti dėmesį į pirmuosius ženklus.

Taip pat moteris atkreipė dėmesį, kad inkstų akmenligės skausmą galima atpažinti. Anot jos, jeigu žmogui prasideda akmenligės priepuolis, tuomet patiriamas skausmas gali plisti tiek vienoje nugaros pusėje, tiek kitoje. Viskas priklauso nuo to, ar akmenys yra susikaupę tik viename inkste, ar abiejuose.

REKLAMA
REKLAMA

„Šis skausmas yra priepuolinis, stiprus ir veriantis, kurį žmogus dažnai įvardija kaip sunkiai ištveriamą. Dažniausiai jis sklinda nuo nugaros pilvo link, tačiau gali sklisti ir į kirkšnį ar net į koją.

Be nugaros maudimo, apie akmenligės pavojų taip pat gali įspėti besikartojančios šlapimo takų infekcijos. Dėl to rekomenduojama atlikti kasmetę sveikatos apžiūrą ir ultragarso tyrimą“, – atskleidė pašnekovė.

Ji pridūrė, kad šis skausmas gali būti prilyginamas netgi moterų patiriamam gimdymo skausmui. Taip pat vaistinės vedėja pabrėžė, kad dažniau su akmenlige susiduria vyrai, tad jie tokio priepuolio metu gali įsivaizduoti, kokius skausmus moterys patiria gimdydamos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inkstų akmenligės priežastys

Moteris pokalbio metu taip pat aptarė priežastis, kurios gali sukelti inkstų akmenligę. Pasak I. Norkienės, jos yra kelios. Visų pirma, prie inkstų akmenligės atsiradimo gali prisidėti per mažas suvartojamų skysčių kiekis.

„Dažniausia akmenligės priežastis – per mažas skysčių vartojimas, tačiau sukelti šį susirgimą gali endokrininės sistemos, virškinimo trakto ligos, podagra“, – pasakojo ji.

REKLAMA

Taip pat prie inkstų akmenligės atsiradimo gali stipriai prisidėti netinkami pacientų mitybos įpročiai. Pasak vaistinės vedėjos, tai gali būti per didelis druskos vartojimas, neracionalus kalcio ar vitamino C vartojimas. Jos teigimu, net ir augalai, kurie turi daug oksalo rūgšties gali prisidėti prie inkstų akmenligės.

„Net ir augalai, kurie turi daug oksalo rūgšties, pvz., špinatai, rabarbarai ar burokėlių lapai, gali organizmą paveikti neigiamai“, – perspėjo I. Norkienė pasakodama apie inkstų akmenligės priežastis.

REKLAMA

Inkstų akmenligės gydymas

Prakalbus apie inkstų akmenligės gydymą, vaistinės vedėja pasakojo, kad dažniausiai pacientams yra siūlomi keli gydymo metodai. Visų pirma, jiems yra rekomenduojama šarminti šlapimą. Tam padėti gali šarminis mineralinis vanduo.

„Taip pat gali tekti vartoti cheminius preparatus, pasirūpinti tinkama mityba, riboti druskos vartojimą ir gausiai vartoti skysčių. Jeigu žmogus serga akmenlige, tai jam ir 2–3 litrai vandens per dieną nepakenks“, – akcentavo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi, kartais yra reikalingas ir gydytojų įsikišimas. Anot I. Norkienės, gydytojai padeda pašalinti inkstuose susidariusius akmenis. Pasak jos, pasirinkimas negydyti inkstų akmenligės gali baigtis liūdnomis pasekmėmis, dėl to rekomenduojama nelaukti.

„Gydytojų intervencija yra reikalinga, priklausomai nuo akmenų dydžio, tačiau net jei akmenys yra itin smulkūs ir juos teoriškai galima būtų pašalinti, pvz., karštoje vonioje su spazmolitikais, visgi reikėtų visada konsultuotis su gydytoju, nes judantis akmuo gali sukelti kraujavimus, subraižyti ar užkimšti šlapimtakius. Taip pat yra svarbu ištirti akmens cheminę sudėtį, pagal kurią bus galima taikyti tinkamą gydymą“, – tvirtino specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų