Užsikrėtus hepatitu C, apie 80 proc. atvejų ji tampa lėtinė, žmogus nejaučia jokių simptomų, į gydytojus nesikreipia, kol po 15 – 20 metų ji „sprogsta„ Maždaug keturi iš penkių ligonių, šiuo metu besilankantys pas infekcinių bei vidaus ligų gydytojus, hepatitu C – „tyliuoju žudiku“, užsikrėtė dar sovietiniais laikais. Prognozuojama, kad jų dar daugės.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, hepatito C virusu yra užsikrėtę 1 – 30 proc. visų gyventojų. Hepatitas C – kepenų uždegimas, sukeltas hepatito C viruso (HCV), kuris randamas sergančio šia liga žmogaus kraujyje, yra paskelbtas visuomenės sveikatos problema.
Sudėtingiausia ir pavojingiausia yra tai, kad užsikrėtus šia infekcine liga, apie 80 proc. atvejų ji tampa lėtinė, žmogus nejaučia jokių simptomų, todėl ir nesikreipia į gydytojus. Tuo tarpu virusas organizme atlieka griaunamąjį darbą. Negydomas lėtinis virusinis hepatitas praėjus 15 – 20 metų nuo užsikrėtimo pradžios komplikuojasi į kepenų cirozę, kepenų nepakankamumą ar kepenų vėžį. (Lėtinis hepatitas ir kepenų cirozė – dr. Vitalija Petrenkienė, doc. dr. Danutė Bierontienė).
Sovietinis palikimas ir „naujoji banga"
Tai ne tik, kaip klaidingai manoma, narkomanų ar šiaip asocialių žmonių liga. Anaiptol. Didesnis skaičius nustatomų hepatito C atvejų tenka sovietinio palikimo aukoms. Jūs galite būti užsikrėtęs šiuo virusu, jei iki 1992 metų buvote kraujo donoru, ar jums buvo perpiltas kraujas, persodinti organai, turėjote chirurginių intervencijų ar buvote gydomi kraujo preparatais iki tų pačių 1992 metų. Maždaug keturi iš penkių ligonių, šiuo metu varstančių infekcinių bei vidaus ligų gydytojų duris, šia liga užsikrėtė prieš 15 – 20 ar dar daugiau metų.
Kadangi liga ne veltui vadinama „tyliuoju žudiku", tik dabar ji rodo tikrą savo veidą. Lietuvoje hepatito C virusas nustatytas tik 1993 metais, ėmus tikrinti donorų kraują. Todėl medikai ragina keisti požiūrį į žmones, sergančius šia klastinga liga.
Kitose Europos šalyse jau niekas neišsigąsta ir neatsisako aptarnauti, jei žmogus pasisakė, kad serga hepatitu C, o pas mus tokie žmonės dažnai jaučiasi nejaukiai ir jau geriau slepia savo būklę.
Lazda turi du galus: juk hepatitu C galima užsikrėsti naudojantis sergančiojo dantų šepetėliu, skutimosi peiliuku, žirklėmis, manikiūro reikmenimis, plaukų kirpimo mašinėle, darant tatuiruotes, akupunktūrą, veriant auskarus higienos reikalavimų neatitinkančiuose salonuose.
Rizikos grupėje užsikrėsti HCV infekcija yra žmonės, kuriems buvo atliekamos inkstų dializės, asmenys, turintys profesinį kontaktą su krauju ir kraujo produktais.
Na ir vis dėlto nepaneigiamai - tie, kurie nors kartą naudojo intraveninius narkotikus.
Hepatitu C galima užsikrėsti ir lytinių santykių su žmogumi, infekuotu hepatito C virusu.
Serganti motina gali užkrėsti savo naujagimį gimdymo metu.
Tai pat neprisikurkite sau netikrų „baubų". Turite žinoti, kad HCV neplinta:
per maistą ar vandenį;kosint;čiaudint;apsikabinant;maitinant krūtimi;per maistui naudojamus indus.
Vienintelis būdas sužinoti, ar esate infekuotas hepatito C virusu – ištirti hepatito C žymenis - antikūnus prieš hepatito C virusą (anti – HCV testas)
Jei galite priklausyti nors vienai rizikos grupei, nors ir nejaučiate jokių simptomų, kreipkitės pirmiausia į šeimos gydytoją, kuris įtaręs kepenų ligą, atliks paprasčiausius kepenų funkcijos tyrimus, ištirs virusinių hepatitų žymenis ir/arba nusiųs konsultacijai pas specialistus – infektologa arba gastroentereologa, kurie atliks išsamesnius tyrimus ir paskirs priešvirusinį gydymą.
Lėtinis hepatitas turi ir akivaizdžių simptomų, tai:
bendras silpnumas, mieguistumas:sumažėjęs darbingumas;lėtinio nuovargio sindromas;sumažėjęs apetitas;dispepsijos reiškiniai: pykinimas, riebaus, aštraus maisto netoleravimas;maudimas po dešiniuoju šonkaulių lanku;odos niežėjimas; sąnarių skausmai;įvairūs bėrimai odoje.
Atsiminkite: Vakcinos prieš hepatito C virusą nėra. Ypač svarbu anksti nustatyti lėtinio virusinio hepatito C diagnozę ir nedelsiant pradėti gydymą. Tada jis bus sėkmingiausias ir pacientai turės daugiau galimybių pilnai pasveikti ir išvengti sunkiu ligos komplikacijų. Gydymo sėkmė taip pat priklauso nuo viruso genotipo ir nuo jo bendro kiekio organizme.
Liepos 28-ąją – Pasaulinę hepatito dieną kviečia akcija Palangoje „Ateik, sužinok, pasitikrink!“ Akcija vyks 11-17 val. Palangoje, skvere prie jūros tilto.