Į Lietuvą su šeima Vesta Juškevičienė grįžo prieš dvejus metus. Norvegijoje, kur praleido 11 metų, gimė ir vaikai, ir kūrybinės idėjos.
Dar prieš išvykdama moteris Lietuvoje dirbo darbą su ikimokyklinio amžiaus vaikais, o ir pati pagal išsilavinimą yra visuomenės sveikatos specialistė.
„Norvegijoje taip pat darbavausi su vaikais, turinčiais ir neturinčiais specialiųjų poreikių. Į Lietuvą sugrįžti norėjosi dėl kelių paprastų aspektų – patys esame lietuviai, čia mūsų šeimos, o ir norėjome su vyru, kad vaikai mokytųsi lietuvių kalba.
Žinoma, buvo be galo smagu pabūti kitur, išgirsti kažką naujo. Ir dabar pati matau, tiek metų negyvenusi Lietuvoje, kaip ji keičiasi, kai parkeliauja į gimtinę žmonės, kurie pasisėmė idėjų, patirties svetur ir dabar į šalį atveža kažką naujo. Tas labai džiugina“, – nusišypso Vesta.
Dirbant su mažaisiais, Norvegijoje Vestai teko apsilankyti ne vienoje erdvėje, kurioje vaikai gali tyrinėti, lavinti savo motoriką, pojūčius. Būtent tuomet moteriai ir kilo mintis, kodėl gi neatidarius tokios erdvės Kaune, į kurią užsukti galėtų visi norintys:
„Norvegijoje pojūčių kambariai yra gana populiarūs, jų tikrai galima rasti kiekviename mieste ir apsilankyti. Jose lankosi ir sveiki vaikučiai, ir turintys specialių poreikių, ir iš globos namų.
Mūsų šalyje buvo kiek kitaip, tad būtent Norvegijoje, prieš sugrįžtant, ir gimė noras padaryti Lietuvoje atvirą erdvę, kuri būtų prieinama visai visuomenei, nes ji įtraukia, nuramina ir suaugusius. Nekalbu ir apie sutrikimus turinčius asmenis.“
„Senso namai“: ir vaikams, ir suaugusiems
Pasak kaunietės, sensoriniame kambaryje yra ugdomi visi pojūčiai: rega, uoslė, skonis, klausa, lytėjimas. Vesta pasakoja, kad visa tai ugdyti padeda įvairios specialios priemonės, pavyzdžiui, spalvą keičiantis burbulų vamzdis, šviesos pluoštai, vibracijos, muzika, kamuoliai ir t. t.
Sensorinio kambario erdvė yra padalinta į kelias skirtingas dalis, vienoje yra daugiau tamsos, kitur – šviesos, skamba raminanti muzika.
„Įsivaizduokite, kad įeinate į tamsią aplinką, kurioje įjungtas projektorius, stovi šviesos stalas su sensorinėmis priemonėmis. Ant šio stalo galima maišyti spalvas, jas keisti. Be to, pilnam atsipalaidavimui yra svarbi ir motorika, todėl yra pastatytas kamuoliukų baseinas, kuriame galima prasijudinti, taip pat stovi ir balansavimo arkos.
Paskutinė erdvė yra šviesi, ten – įvairūs muzikos instrumentai, didžioji dalis jų yra mušamoji perkusija. Taip per garsą laviname pojūčius, nes muzika leidžia patirti daug gražių jausmų. Iš viso erdvė yra padalinta į tris atskiras dalis“, – paaiškina.
Visos priemonės, esančios „Senso namuose“ yra kruopščiai atrinktos pašnekovės bei patikrintos, ar jos yra saugios naudoti net ir patiems mažiausiems vaikams.
Vesta sako, kad pastarasis aspektas – saugumas – jai buvo labai svarbus, nes jos ateities planuose yra noras erdvėje padaryti ir grupes, kuriose galėtų apsilankyti tėveliai su vaikais iki 3 metukų amžiaus:
„Sugrįžusi į Lietuvą pasigedau atvirų darželių vaikams ir jų tėvams, kurie dar laiką leidžia tėvystės atostogose, tačiau jau nori socializuotis, bandyti apsiprasti šalia kitų. Pagalvojau, kad būtų puiki proga suteikti tokią galimybę, nes bus suteiktos ir visos priemonės laisvam žaidimui, ir bus galima tyrinėti, jaustis saugiai.
Be to, tokia socializacija, vykstanti tarp kitų vaikų ir tėvėlių, yra labai naudinga, nes ateityje vaikučiai lengviau adaptuojasi prie darželio. Šiuo metu Lietuvoje yra nemažai tradicinių žaidimų kambarių, tačiau norisi, kad tai būtų kiek kitokia vieta, nors ir labai panašus šablonas.“
Apsilankymas „Senso namuose“
Norint apsilankyti „Senso namuose“, reikėtų vizitą užsirezervuoti iš anksto. Vesta pasakoja, kad šiuo metu priimti didesnių grupių fiziškai neįmanoma, kadangi pati erdvė yra riboto dydžio.
„Jeigu atvyks apie 20 žmonių – nebus labai patogu. Kadangi šiuo metu mūsų plotas ribotas, reikia rezervuotis laiką. Žinoma, yra galimybė atvykti ir privačiai, asmeninei sesijai, kurios metu pojūčių kambaryje gali tyrinėti visa šeima, draugai, kas tik nori“, – priduria.
Privačios sesijos kaina 5 asmenims – 20 eurų, už kiekvieną papildomą asmenį + 2 eurai. Jos metu apie tam tikrus instrumentus ir jų naudojimą pasidalina ir pati Vesta, padeda tyrinėti bei pilnai pajusti tai, apie ką yra pojūčių namai.
Moteris pasakoja, kad ateityje ji planuoja pasiūlyti šią erdvę ir asmeninėms šventėms įgyvendinti, tačiau, priklausomai nuo žmonių kiekio, bus ir kitokia kaina.
Pasiteiravus, ar neplanuoja pojūčių namų projekto plėtoti ir kituose miestuose, Vesta atvira – tai yra didelė jos svajonė.
„Labai norėčiau ne dėl gero verslo, o tiesiog, kad norisi padaryti tokias erdves visiems prieinamas. Todėl, jeigu tik bus poreikis – būtinai.
Ir dabar norėčiau didesnių erdvių, kur galėčiau daugiau visko padaryti, pabūti. Svarbu, kad noras yra, tačiau viską reikia pradėti nuo mažų žingsnelių“, – nusišypso.