• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiausios sveikos mitybos mokymų melagystės (I)

mitybos specialistai ne visada būna teisūs

Kuomet renkamės maistą, daugelis iš mūsų stengiasi užtikrinti, kad ant lėkštės dėsime sveikiausius ir maistingiausius produktus ir patiekalus. Tačiau esant tokiai daugybei pasirinkimų pasidaro neaišku, ką iš tikrųjų turėtume valgyti – tad imame naudotis visuomenėje paplitusiomis idėjomis ir ekspertų patarimais.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ką daryti, jei ekspertai klysta? Daug mokslinių tyrimų pastaruoju metu parodo, kad labiausiai paplitę įsitikinimai, kas yra sveika mityba, yra klaidingi. Pateikiame jums pirmąsias 5 iš 11 tokių didžiausių melagysčių.

REKLAMA

1. Kiaušiniai yra nesveika

Mitybos specialistams ypatingai gerai sekėsi apjuodinti nepaprastai maistingus produktus.

Pats ryškiausias pavyzdys – kiaušiniai, kurie turi daug cholesterolio ir, manoma, gali padidinti širdies ligų riziką.

Neseniai buvo įrodyta, kad su maistu suvartojamas cholesterolis nepadidina jo kiekio kraujyje. Iš tikrųjų kiaušiniai pirmiausiai padidina „gerojo“ cholesterolio (DTL) kiekį ir neturi jokio ryšio su širdies ligų rizikos didėjimu (TYRIMAS).

REKLAMA
REKLAMA

Dar turime žinoti, kad kiaušinis yra vienas maistingiausių produktų pasaulyje. Jame gausu įvairių maistingųjų medžiagų ir unikalių antioksidantų, kurie saugo mūsų akis ir regėjimą. Galiausiai kiaušiniai leidžia numesti svorio, jei yra vartojami vietoj kepinių pusryčiams (TYRIMAS).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išvada: Kiaušiniai nedidina širdies ligų rizikos, yra vienas maistingiausių produktų ir gali padėti numesti svorio.

2. Riebus (daug sočiųjų riebalų turintis) maistas yra nesveika

Prieš kelis dešimtmečius buvo nuspręsta, kad širdies ligas nulemia didelis riebalų ir ypač sočiųjų riebalų vartojimas. Tai, kad šis požiūris buvo pagrįstas klaidingomis studijomis ir politiniais sprendimais paaiškėjo tik po gana ilgo laiko tarpo. 2010 m. publikuotas didžiulis straipsnis, kuriame buvo aptariama 21 epidemiologinė studija, apimančios 347, 747 subjektų. Rezultatas: nerasta jokio ryšio tarp sočiųjų riebalų ir širdies ligų (TYRIMAS).

REKLAMA

Taigi, idėja, kad sotieji riebalai didina širdies ligų riziką buvo nepagrįsta teorija, kuri tapo paplitusiu įsitikinimu. Valgant sočiuosius riebalus didėja „gerojo“ arba DTL cholesterolio kiekis kraujyje ir keičiasi MTL cholesterolis nuo mažo ir tankaus (labai blogai) iki didelio MTL, kuris vertinamas kaip palankus arba nežalingas organizmui (TYRIMAS).

REKLAMA

Mėsa, kokosų aliejus, sūris, sviestas, etc. - nėra jokio pagrindo nevartoti šių produktų.

Išvada: Naujieji moksliniai tyrimai patvirtino, kad sotieji riebalai nelemia širdies ligų ir juos tikrai verta įtraukti į savo mitybą.

3. Visi turėtų valgyti grūdus

Idėja, kad žmonės turėtų vartoti daug grūdinių patiekalų niekada nebuvo pagrįsta.

Grūdai turi gana nedaug maistingųjų medžiagų lyginant su kitais natūraliais produktais tokiais kaip daržovės. Juose taip pat gausu medžiagos, vadinamos fitino rūgštimi, kuri neleidžia įsisavinti svarbių mineralų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakarietiškoje mityboje dažniausiai naudojami grūdai yra kviečiai, kurie gali sukelti didelių ir mažų sveikatos problemų.

Dabar auginamuose kviečiuose yra daug gliuteno baltymų, kuriems didelė dalis populiacijos gali būti jautri (TYRIMAS). Šių baltymų vartojimas gali pakenkti žarnyno gleivinei, sukelti skausmą, pilvo pūtimą, nuovargį, etc. (TYRIMAS) Jų vartojimas taip pat siejamas su šizofrenija ir smegenėlių ataksija, kurios yra laikomos rimtomis smegenų ligomis (TYRIMAS).

REKLAMA

Išvada: grūdai turi mažai maistingųjų medžiagų lyginant su daržovėmis ir turi baltymo gliuteno, kuris gali sukelti įvairių sveikatos problemų.

4. Didelis baltymų kiekis kenkia kaulams ir inkstams

Baltymų prisotintas maistas buvo įvardintas kaip osteoporozės ir inkstų ligų priežastis. Tiesa, kad didelio baltymų kiekio suvartojimas trumpuoju laikotarpiu paspartina kalcio išsiskyrimą iš kaulų, tačiau ilguoju laikotarpiu efektas yra priešingas.

REKLAMA

Ilguoju laikotarpiu baltymai siejami su kaulų sveikatos didinimu ir lūžių tikimybės mažinimu. Be to, tyrimai nerodo jokio didelio baltymų kiekio sąryšio su inkstų ligomis sveikų asmenų atveju (TYRIMAS).

Iš tikrųjų dvi pagrindinės inkstų problemų priežastys yra diabetas ir aukštas kraujo spaudimas. Baltymų prisotinta dieta kaip tik padeda sumažinti abi šias problemas (TYRIMAS).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išvada: Baltymų prisotinta dieta leidžia sustiprinti kaulus ir sumažinti lūžių tikimybę bei mažinti kraujo spaudimą.

5. Nekaloringas maistas yra sveika

Ar žinote, koks yra skonis maisto, iš kurio pašalinti visi riebalai? Atrodo, kad valgytumėte kartoną. Niekas nenorėtų tokio maisto. Maisto gamintojai tai žino ir į vadinamuosius „mažai kaloringus/nekaloringus produktus“ jie deda kitas medžiagas, kurios turėtų kompensuoti riebalų trukumą. Paprastai tai būna saldikliai – cukrus, fruktozės prisotintas kukurūzų sirupas arba dirbtiniai saldikliai, tokie kaip aspartamas.

REKLAMA

Apie cukrų pakalbėsime vėliau, tačiau svarbu pažymėti, kad nors dirbtiniai saldikliai neturi kalorijų, tyrimai nepatvirtina, kad juos vartoti yra sveikiau nei cukrus. Su jais daugelis studijų sieja tokias ligas kaip nutukimas, virškinimo problemos, diabetas, širdies veiklos sutrikimai, priešlaikinis gimdymas ir depresija. (TYRIMAS) Taigi, daugelyje nekaloringų produktų natūralūs riebalai yra pakeičiami medžiagomis, kurios yra žalingos organizmui.

Išvada: Nekaloringas maistas dažnai būna prisotintas cukraus, kukurūzų sirupo arba dirbtinių saldiklių, kurie gali rimtai pakenkti sveikatai.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų