Jokie gydytojai negalėjo nustatyti, kokia liga kankina Simoną, tačiau šiandien moteris įsitikinusi, kad dėl visko buvo kalti krūtų implantai, po kurių šalinimo pamažu dingo visi sveikatos negalavimai.
Šiuo metu su izraeliečiu vyru Roi (39) keturis vaikus – Danielių (8), Levį (6), Eliją (2) ir Moriją (7 mėn) auginanti Simona ne tik rūpinasi atžalomis, bet ir veda paskaitas apie pasitikėjimą savimi, mat puikiai žino, ką reiškia nemylėti savęs. Praeityje ji žiūrėdama į veidrodį nemėgo beveik kiekvienos savo kūno detalės ir todėl nusprendė pasididinti krūtinę.
Simona sako, kad jeigu tą akimirką būtų žinojusi daugiau informacijos apie krūtų implantus, niekada nebūtų priėmusi tokio sprendimo. Tačiau šiandien išmokusi skaudžią gyvenimo pamoką ji šviečia kitas moteris ir socialiniuose tinkluose įkurusi bendraminčių moterų grupę dalijasi su jomis informacija apie vadinamąją „krūtų implantų ligą“.
„Dažniausiai kai moterims atsiranda šalutiniai poveikiai ir prasideda imuninės ligos, jos nebegrįžta pas plastikos chirurgus įdėjusius joms implantus, bet ieško atsakymų pas kitus daktarus ir varsto kitų gydymo įstaigų duris. Todėl plastikos chirurgams sunku susieti, kad jų darbo pasekmė kai kurioms moterims atsiliepia neigiamai.
Joks plastikos chirurgas netikrina savo pacienčių ir neklausia, ar po implantų įdėjimo joms kartais nepadidėjo skydliaukė? Dažnai ir pačios moterys nesupranta, kad jų ligos priežastys slypi jų dailiai atrodančioje silikoninėje krūtinėje“, – teigia Simona.
Kiek jums buvo metų, kai nusprendėte pasididinti krūtis? Kodėl nusprendėte tą padaryti?
Krūtinę implantais pasididinau būdama 25-erių, kaip ir dauguma jaunų merginų. Priežastis dėl ko didinausi lygiai tokia pati dėl ko ir prieš tai sirgau valgymo sutrikimais: nepriėmimas savęs, nemokėjimas mylėti savo kūno. Nuo mažens nevertinau to, ką Dievas davė, vis ieškojau, ką galėčiau pakeisti. Mano krūtinė buvo normali.
Tačiau dauguma mano pažįstamų merginų didinosi krūtinę implantais, tad ir aš padariau tą patį. Nei vyro, nei vaikų tada dar neturėjau. Maniau, kad turėdama didesnę krūtinę būsiu laimingesnė. Deja, pasitenkinimas, kurį duoda materialiniai dalykai, yra laikinas ir praeina. Po krūtinės didinimo operacijos jaučiausi devintame danguje.
Tikėjau, kad išsipildė mano svajonė ir įgavau pasitikėjimo savimi, nes turiu tobulą krūtinę. Tada dar nežinojau, kas manęs laukia ateityje. Jeigu būčiau žinojusi, ką apie implantus žinau dabar, tikrai jų niekada nesidėčiau. Šiandien kalbu už daugelį kitų Lietuvos moterų, kurios jau išsiėmė krūtų implantus ir pasveiko. Jos vengia viešumo. Lietuvoje priimta atrodyti tobulai, o atviraujantys apie savo bėdas ir klaidas yra greit pasmerkiami.
Kaip supratote, kad krūtų implantai kenkia jūsų sveikatai?
Po krūtinės pasididinimo pirmus penkis metus nesupratau, kad implantai darė įtaką mano besikeičiančiai savijautai. Maniau, kad šitaip sekina motinystė. Prabusdavau ryte jau išvargusi ir silpna, neiškęsdavau dienos be prigulimo pokaičiui. Vaikams augant mano energija negrįžo, o tik dar labiau seko. Pirmieji stipriausi simptomai buvo nepaaiškinamas nuovargis, kurio nepašalindavo joks poilsis.
Sykį važiavau paimti vaiko į mokyklą, o pusiaukelėje užėjo „smegenų rūkas“ ir pamiršau, kur važiavau, kadangi negalėjau prisiminti, grįžau namo, o tuomet sulaukiau skambučio, kad pamiršau paimti vaiką iš mokyklos! Implantų išėmimo operaciją pasidariau prieš pusantrų metų ir dingo ne tik laikini atminties praradimai, bet ir visi kiti mane kankinę simptomai.
Kokie dar simptomai jus kamavo?
Mano simptomai buvo chroniškas nuovargis, galvos skausmai, dusulys, raumenų skausmas, atminties praradimas, „smegenų rūkas“, plaukų slinkimas, svorio augimas, sinusų infekcijos, krūtinės skausmas, sunkus kvėpavimas, patinę limfmazgiai, širdies permušimai, panikos atakos naktimis, pilvo pūtimas, dirglus žarnynas, veido ir galūnių patinimas, „išvarvėjusios“ akys, taip pat buvo sunku susikoncentruoti.
Dėl protarpiais užeinančio „smegenų rūko“ bijojau viešai kalbėti, nes mintys paprasčiausiai nutrūkdavo sakinio viduryje. Tikiu, kad tam įtaką darė sunkieji metalai esantys silikone. Nuovargis ir laikinas „smegenų rūkas“ yra dažniausi FDA (JAV maisto ir vaistų administracija – aut. past) užregistruoti simptomai, kuriuos praneša „krūtų implantų liga“ sergančios moterys.
Visų moterų organizmai anksčiau ar vėliau pradeda kovoti su šiais svetimkūniais, vienoms užtrunka 3 metus, kitoms – 30 metų. Tai priklauso nuo mūsų genų ir, žinoma, nuo cheminių medžiagų naudojamų silikone.
Ar dėl prastos savo savijautos kreipėtės pas gydytojus? Ką jie sakė?
Gydytojai atliko visus įmanomus tyrimus, rezultatai būdavo visada geri, bet aš nesijaučiau gerai. Net nesusimąsčiau, kad taip gali būti nuo implantų, niekada nesidomėjau, iš ko gaminamas silikonas, naudojamas krūtų implantuose. Tikėjau, kad krūtų implantų saugumas yra įrodytas, tą užtikrino mano plastikos chirurgas.
Kai nesulaukiau jokios pagalbos iš gydytojų, ėmiausi ieškoti atsakymų internete. Buvau šokiruota, kai pradėjau domėtis ir išmokau, kokią žalą krūtų implantai daro moterų organizmui. Po kelių mėnesių atidaus mokslinių, medicininių straipsnių apie BII (Breast Implant illness – liet. krūtų implantų liga – aut. past.) tikrinimo, pasirinkau vieną geriausių mikrochirurgų mano mieste, kuris orientuojasi į krūtų implantų teisingo išėmimo procedūras ir tiki implantų žala.
Chirurgas tikėjo, kad mano simptomai yra nuo krūtų implantų ir užrašė, kad išėmimo operacija atliekama dėl „krūtų implantų ligos“ bei šią informaciją perdavė FDA. Užsienyje daugėja chirurgų, kurie nustoja dėti krūtų implantus ir orientuojasi į pagalbą moterims ir teisingą išėmimą.
Kaip jautėtės po krūtų implantų šalinimo operacijos? Ar dingo jus kamavusios problemos?
Tik nubudusi po anestezijos pajaučiau, kaip mano kvėpavimas pasitaisė. Atrodė, lyg kažkas daugiau oro įleido į palatą. Nesistebiu, juk šitie sunkūs cheminiai toksiški maišai tiek metų buvo apgulę mano plaučius, širdį ir kitas gyvybiškai svarbias liaukas bei organus.
Praėjo tinimas nuo veido ir galūnių, tai buvo uždegiminis atsakas. Akys vėl atgavo baltą spalvą. Visi mane kankinę simptomai pamažu pranyko. Kai kas tą lygina su „Placebo efektu“, tačiau aš pati esu savo kūno ekspertė ir geriausiai žinau, kaip jaučiausi prieš tai ir kaip jaučiuosi dabar.
Aš nesu prieš plastines operacijas, yra operacijų, kurios žmonėms reikalingos. Esu prieš kenksmingas medžiagas naudojamas krūtų implantuose. Manau, kad gamintojai turėtų atsižvelgti į šalutinius poveikius, kuriuos patiria nemažai moterų ir galbūt sukurti saugesnį produktą.
Tikriausiai daugelis moterų yra girdėję apie krūtų didinimo operaciją. O kaip vyksta krūtų implantų šalinimas? Ar tai sudėtinga procedūra?
Teisingas implantų išėmimas su kapsule yra daug sudėtingesnė, ilgesnė ir brangesnė procedūra, kurią gali atlikti ne kiekvienas plastikos chirurgas o tik patyręs chirurgas/mikrochirurgas. Įdėti implantus gali bet kuris kosmetinis plastikos chirurgas. Teisingai išimti „enbloko“ būdu gali tik didelius chirurginius įgūdžius turintis specialistas, nes kapsulė būna priaugusi prie šonkaulių ir ją reikia mokėti atsargiai atskusti, nepažeidžiant po šonkauliais esančių moters plaučių.
Simptomus jaučiančioms moterims kritiškai svarbu pašalinti iš kūno ne tik implantus, bet ir kapsules. Čia kita problema, su kuria kol kas kovojame, nes dauguma chirurgų yra apmokyti, kad gražiai atrodančių, plonų kapsulių šalinti nereikia. Bet grupėje turime pakankamai moterų, kurioms paliktos kapsulės trukdo sveikti.
Taip pat yra daug tyrimų įrodančių kapsulių žalą. Kapsulė yra mūsų kūno audiniai. Bet taip pat, kaip šalinant auglį, reikia pašalinti šiek tiek sveikų audinių, kad vėžys neišplistų, taip ir šalinant implantus, simptomus jaučiančioms moterims reikia šalinti ir kapsules, nes jos yra užterštos.
Sukūrėte puslapį „Visa tiesa apie krūtų implantus“, kuriame dalijatės informacija apie „krūtų implantų ligą“. Kodėl nusprendėte to imtis?
Puslapį krutuimplantuliga.lt įkūriau tam, kad edukuoti moteris ir medikus apie krūtų implantų ligą, galimus simptomus bei teisingą eksplantaciją. Kai po implantų išėmimo mano sveikata sugrįžo, nenoriu laikyti žinių tik sau. Mano atžvilgiu tai būtų savanaudiška, man patinka padėti. Žinau, kad yra ir daugiau moterų su implantais, kurios kenčia nuo depresijos ir kankinasi nerasdamos atsakymų dėl savo simptomų ir nesuprasdamos, kas vyksta su jų sveikata.
Negalėčiau dirbti darbo, kuris kažkam kenkia kaip, pavyzdžiui, brokuotų produktų pardavinėjimas ir melavimas, kad jis žmogui reikalingas. Už skleidžiamas švietėjiškas žinias apie implantus iš žmonių negaunu atlyginimo.
Su kitomis grupės narėmis stengiamės informuoti kuo daugiau protingų moterų. Gaila, kad anksčiau niekas nesukūrė tokio puslapio ir mes pačios dėl informacijos trūkumo nukentėjome. Dauguma implantus išsiėmusių moterų, su kuriomis bendraujame, niekada nebuvo informuotos, kad krūtų implantai gali sukelti ekstremalų nuovargį bei sąnarių skausmą.
Jos tą pajautė ir sužinojo tik pasididinusios krūtinę. Norėtume, kad Lietuvoje būtų priimtas įstatymas, kuris chirurgus įpareigotų pateikti savo pacientėms visą reikalingą informaciją, kuria pasidalijau svetainėje krutuimplantuliga.lt
Kokią svarbiausią informaciją apie krūtų implantus norite perduoti moterims?
Kiekviena pacientė prieš pasiryždama krūtų didinimo procedūrai, kosmetinei ar rekonstrukcinei, turi pilną teisę žinoti apie visas galimas neigiamas pasėkmes. Chirurgai per konsultaciją turėtų aptarti ne tik krūtų implantų formą, rūšį, norimą dydį, infekcijos rizikas, bet ir perspėti apie sudedamąsias silikono dalis bei galimus simptomus, kurie nurodyti FDA internetiniame puslapyje.
Moterims teigiama, kad naujoviški implantai yra saugūs. Sakoma, kad tie, kurie užpildyti „fiziologiniu skysčiu“ („druskos vandeniu“), neturi silikono. Pirmiausia, tai visai ne druskų vanduo, o pavojingos cheminės medžiagos. O antra, absoliučiai visi krūtų implantai rinkoje turi silikono, nes visų apvalkalas yra pagamintas iš silikono. Silikonas šildosi moterų kūnuose 24/7, prakaituoja, garuoja ir „nano“ dalelėmis laša į plaučius, kepenis, limfą... Silikono rasta moterų rankose, kirkšnyse.
Žinodamos visą informaciją moterys pačios galės priimti sprendimą, ar žaisti rusišką ruletę su savo sveikata, ar ne. Visada atsiras moterų, kurios nepaisant bet kokios grėsmės, rizikuos ir didinsis krūtinę. Tačiau yra mamyčių, kurios po žindymo tik nori susigrąžinti formą, bet nėra pasiryžusios „mirti dėl grožio“.
Šioms moterims sveikata reikalinga, kad užaugintų vaikus, kad išliktų geros žmonos, o ne taptų pavargusiomis ligonėmis. Žinodamos implantų neigiamas pasekmes, moterys gali rinktis verčiau mokytis pamilti savo kūną, kaip tą darė mūsų močiutės (implantai atsirado tik 1962).
Kiekviena moteris turi teisę žinoti visą tiesą apie produktą kurį perka ir implantuoja į save. Moterims per konsultaciją turėtų būti pabrėžiama, kad implantai nėra ilgaamžiai, juos reikia keisti kas 8–10 metų. Dauguma moterų galvoja, kad įsidėjo implantus „visam gyvenimui“, o kitoms chirurgai sako, kad keisti reikia tik tada, jei implantas plyšta. Deja tai netiesa, nes net neplyšę implantai viduje susidėvi, pelija, auga grybelis, veisiasi bakterijos.
Kiek moterų, prisijungusių į jūsų grupę, jau išsiėmė krūtų implantus? Kokių atsiliepimų iš jų girdite?
Niekada nesužinosiu, kiek moterų padėjau apsispręsti ir nesididinti krūtinės. Tačiau žinau, kad šimtams padėjau susigrąžinti sveikatą atsikratant toksiškų maišų. Kai kurios moterys ilgus metus gėrė antidepresantus, vaistus nuo skausmo ir net turėjo minčių apie savižudybę. Verkiu džiaugsmo ašaromis, kai moterys parašo, kad praėjus jau 9 mėnesiams po išėmimo dingo ir kamavusios ligos. Grupėje moterys palaiko viena kitą dėl eksplantacijos, atsigavimo ir detoksikacijos nuo krūtų implantų.
Ką norėtumėte patarti moterims, svajojančioms apie krūtų didinimą?
Svarbu žvelgti į ateitį ir viską gerai pasverti. Ar esate pasiruošusi turėti papildomas 5–7 operacijas savo gyvenime? Ar jūsų finansinė padėtis visada bus stabili, kad apmokėtumėte tiek daug operacijų? Jeigu merginai tuo metu, kai ji pasididina krūtinę yra, tarkim, 20 metų, o ji gyvens iki 80-ies – ar ji tikrai turės tiek pinigų ir noro gultis po skalpeliu kas dešimtmetį, kad vėl ir vėl atvertų krūtinę, kurioje matosi šonkauliai, plaučiai ir plakanti širdis?
Mažiausia blogybė, kurią patirsite – vėliau turėsite didelius randus, nes teisingam implantų išėmimui yra atliekami didesni pjūviai. Implantus vis tiek reiks kažkada išimti – jie nėra amžini. Tačiau yra daug didesnių blogybių. Didžiausia tai, kad dėl implantų galite visiškai susigadinti sveikatą, yra moterų, kurios nuo implantų susirgo limfoma ir mirė. Taip pat turite žinoti, kad naujos kartos krūtų implantai nėra saugesni nei senesnių kartų.
Jei esate nepatenkinta kažkuria savo kūno dalimi, atsakymų reikia ieškoti viduje, ne išorėje. Moterys, turinčios krūtų implantus, nėra laimingesnės, negu tos, kurios jų neturi. Pakeistas kūnas nekeičia jūsų asmenybės, o grožis nebetenka prasmės, kai netenki sveikatos. Linkiu išmokti save mylėti pakankamai stipriai, kad nereikėtų dėtis krūtų implantų.
Ačiū už pokalbį.