Vėžiu visame pasaulyje serga milijonai žmonių – tai viena dažniausių mūsų amžiaus ligų. Nors jokių stebuklingų vaistų nuo vėžio nėra, mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai gali ženkliai sumažinti susirgimo riziką bei turėti papildomą sveikatai naudingą poveikį organizmui ir smegenims.
Daugelis šiuolaikinę mitybą sudarančių maisto produktų sukelia susirgimus ir didina įvairių sveikatos problemų – širdies ligų, nutukimo, diabeto ir vėžio – riziką. Venkite šių 11 maisto produktų ir džiaugsitės geresne sveikata.
1. Margarinas
Vienu metu margarinas buvo laikomas sveika alternatyva sviestui, tačiau naujas tyrimas parodė, kad organiškas žole mintančių galvijų pieno sviestas sveikatai iš tiesų yra naudingesnis. Margarine yra daug perdirbtų riebalų, jame gausu modifikuotų aliejų – pavyzdžiui, sojų ar kukurūzų aliejaus. Šio proceso metu aliejus apdorojamas aukšta temperatūra, o tai kelia pavojingų laisvųjų radikalų riziką.
2. Perdirbti mėsos gaminiai
Įrodyta, kad perdirbti mėsos gaminiai, pavyzdžiui, šoninė ar dešrelės, didina vėžio riziką. Šie ir kiti gaminiai turi daug natrio bei nitratų ir kitų kenksmingų chemikalų. Tyrimai rodo, kad šie mėsos gaminiai gali padidinti vėžio, ypač skrandžio vėžio, riziką.
3. Kukurūzų spragėsiai iš mikrobangės
Ar su jais norėtumėte ir mirtinai pavojingų chemikalų? Šis visų mėgstamas greitas ir paprastai paruošiamas užkandis, maišeliai kukurūzų spragėsiai, skirtų dėti į mikrobangę, dažnai turi kancerogeninių chemikalų. Jų pakeliai iš vidaus yra padengti nelipnia medžiaga, kuri skyla į perfluorooktanoninę rūgštį, kuri siejama su kepenų ir prostatos vėžiu.
4. Visi gazuoti gėrimai, net ir be cukraus
Įrodyta, kad cukrus maitina vėžines ląsteles, o gazuotuose gėrimuose yra labai daug perdirbto cukraus. Dietiniai gazuoti gėrimai lygiai taip pat kenkia sveikatai, kadangi sukelia nutukimo riziką, o dėl nutukimo didėja krūties, inkstų, kiaušidžių ir kasos vėžio pavojus.
5. Pomidorai iš skardinės
Švieži pomidorai yra labai naudingi sveikatai, kadangi juose yra daug maistingųjų medžiagų, o taip pat ir vėžį stabdančio likopeno. Tačiau pomidorus sudėjus į skardinę jie yra veikiami bisfenolio A (BPA), nutekančio nuo skardinės dėl didelio pomidorų rūgštingumo. Šis chemikalas yra siejamas su vėžiu, o taip pat ir su širdies ligomis ir vaisingumo sutrikimais.
6. Lašiša iš veisyklų
Lašiša yra sveikas maistas, tačiau tik tuo atveju, jei ji yra laukinė ir neužteršta. Daugiau nei 60% JAV vartojamos lašišos yra iš veisyklų, o tai reiškia, kad joje yra antibiotikų, augimą skatinančių hormonų ir pesticidų. Šios medžiagos daro įtaką laisvųjų radikalų kenksmingumui, o taip pat gali sumažinti omega–3 sočiųjų rūgščių įsisavinimą.
7. Keptas maistas
Keptas maistas didina nutukimo, vėžio bei kitų rimtų sveikatos problemų riziką. Tai daugiausiai nulemia hidrintas aliejus, kuriame maistas yra kepamas. Perdirbtų riebalų vartojimas dideliais kiekiais sąlygoja uždegimus, atsparumą insulinui ir didesnę vėžio riziką.
8. Bulvių traškučiai
Bulvių traškučiai yra visų mėgstamas užkandis, tačiau jų valgyti dažnai nepatariama. Bulvių traškučiai paprastai kepami hidrintame aliejuje, bet juose taip pat yra dažiklių, konservantų ir skonio stipriklių. Jų gamybai dažnai naudojamas akrilamidu vadinamas chemikalas, kuris yra kancerogeninis. Sveikiau rinktis karštu oru spragintus kukurūzų spragėsius arba šviežias daržoves.
9. Dietinis maistas
Nemaža dalis nedaug riebalų turinčio, arba „dietinio“ maisto yra reklamuojama kaip sveika alternatyva, nes jame riebalų yra labai nedaug arba visai nėra, tačiau tokie produktai dažnai būna prikimšti cukraus. Juose dažnai naudojami dirbtiniai saldikliai, siekiant apriboti kalorijų skaičių, o patys saldikliai taip pat kenkia sveikatai.
10. Raudonoji mėsa
Vakarų pasaulyje suvartojama per daug raudonos mėsos ir nepakankamai daržovių – vidutinis vakarietis per metus suvalgo 41,90 kg mėsos. Tyrimų rezultatai yra įvairūs, bet įrodyta, kad raudonoje mėsoje yra medžiagų, siejamu su gaubtinės žarnos vėžiu, tačiau šią riziką galima sumažinti neviršijant 0,5 kg mėsos.
11. Baltieji miltai
Jei mitybą derinate taip, kad išvengtumėte vėžio, vertėtų atkreipti dėmesį į žemą glikeminį indeksą turintį maistą – tokie produktai auglius ir vėžines ląsteles priverčia badauti. Perdirbtų grūdų, pavyzdžiui, baltųjų miltų gaminiai turi aukštą glikeminį indeksą, o šių miltų yra daugelyje kepinių – nuo trapučių iki spurgų, ne tik baltoje duonoje.