• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atėjusi į mišką Trakų rajone Svajūnė kaip reikiant nustebo – čia išvydo tai, ko išties nesitikėjo. Vidury baltos žiemos moteriai pavyko užfiksuoti raudonuojančias uogas.

Atėjusi į mišką Trakų rajone Svajūnė kaip reikiant nustebo – čia išvydo tai, ko išties nesitikėjo. Vidury baltos žiemos moteriai pavyko užfiksuoti raudonuojančias uogas.

REKLAMA

Kai žiema sugrįžo pilnu pajėgumu ir demonstruoja, ką gali, o daug kur viską nuklojęs baltas sniegas, atrodo išties keista išvysti lyg niekur nieko raudonuojančias uogas.

Vis tik, nors vienus toks vaizdas baltą žiemą gali nustebinti, specialistų teigimu, būtent raudona spalva išsiskiria žiemos uogos. O jas, pasirodo, galima ne tik pamatyti, bet ir prisirinkti, svarbiausia žinoti, ką imti, o ką palikti.

Apie jas anksčiau pranešime rašė Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija. Biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Diana Martinavičiūtė pranešime plačiau papasakojo apie žiemą randamas uogas.

Tai gudobelės, putinai, ožekšniai, erškėčiai. Susipažinkime plačiau, kokie tai augalai ir kaip botanikos moksle iš tikrųjų vadinasi tos raudonos uogos.

REKLAMA
REKLAMA

Gudobelės – nepamainomas vaistas širdžiai

Gudobelė – erškėtinių (Rosaceae) šeimos augalas. Liaudiškai jas vadiname kaulauoge, gružučiu, kauliniu, jovarėliu, vilkobele.

REKLAMA

Gudobelių šakos dažniausiai dygliuotos. Lapai ištisiniai, skiautėti, kartais skaldyti. Žiedai balti, rožiniai, raudoni, susitelkę į skydelius arba skėtiškas kekes. Vaisius – raudonas, geltonas, oranžinis arba juodas miltingas obuolėlis.

Lietuvoje savaime auga vienapiestė gudobelė (Crataegus monogyna) ir miškinė gudobelė (Crataegus rhipidophylla).

Lietuvoje savaime auga vienapiestė gudobelė (Crataegus monogyna) ir miškinė gudobelė (Crataegus rhipidophylla).

REKLAMA
REKLAMA

Erškėčio naudos organizmui

Erškėtis – taip pat priklauso erškėtinių (Rosaceae) šeimai, kitaip dar vadinamas arškėtys, erškėčiakrūmis, erškėtys, erškėtrožė, erškožė, radasta, radastas, rožė, šunrožė, šipšingė, vilkbukis, vilkdagis.

Šio augalo stiebas sumedėjęs, status arba laipiojantis, dažniausiai dygliuotas. Lapai neporiškai plunksniški. Žiedai taisyklingi, balti, rožiniai, raudoni, geltoni, vaisius – riešutėlis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje savaime auga 6 rūšių erškėčiai. Labiausiai paplitę paprastasis erškėtis (Rosa canina), miškinis erškėtis (Rosa majalis), švelnialapis erškėtis (Rosa mollis). 

Erškėčių vaisių preparatai – polivitamininė žaliava, pasižyminti priešuždegiminiu, antiskleroziniu, kraujavimą stabdančiu, tulžį ir šlapimą varančiu, žaizdas gydančiu poveikiu.

REKLAMA

Ožekšnių įspėja neliesti – nuodingi

Ožekšnis – smaugikinių (Celastraceae) šeimos atstovas. Tai lapus metantis arba visžalis krūmas. Lapai priešiniai, retai menturiniai arba pražanginiai, dantytu arba rinčiuotu lapalakščio kraštu su prielapiais.

Žiedai dvilyčiai, keturnariai arba penkianariai, susitelkę į pažastinius, rečiau viršūninius kekės pavidalo žiedynus. Vainiklapiai gelsvi, geltoni, rausvi arba tamsiai raudoni. Mezginė su 4 arba 5 lizdais.

REKLAMA

Vaisius – ryškiaspalvė, dažniausiai rausva ar violetinė, rutuliška, dygliuota, sparnuota arba skiautėta atsidarančioji dėžutė. Sėklos juodos arba rudos, su oranžiniu arba raudonu sultingu apysėkliu.

Lietuvoje savaime paplitusios 2 rūšys – europinis ožekšnis (Euonymus europaeus) ir karpotasis ožekšnis (Euonymus verrucosus). Auga miškuose, pamiškėse, šlaituose.

Šie augalai labai dekoratyvūs, tačiau nuodingi: jų žievėje, lapuose, sėklose, šaknyse yra flavonoidų, dervų, alkaloidų, glikozidų, kurie gali sukelti virškinimo trakto sutrikimus, sąmonės praradimą, todėl būkite atsargūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Putino uogos – vitamino C bomba

Putinas – putininių (Viburnaceae) šeimos augalas, liaudiškai dar vadinamas putėliu. Lapus metantis krūmas, lapai priešiniai, paprasti, ištisiniai arba skiautėti.

Žiedai trumpųjų ūglių viršūnėse susitelkę į sudėtines kekes, skydelio ar skėčio pavidalo žiedynus. Vaisius – raudonas, violetinis, juodas, retai geltonas kaulavaisis su 1 skridiniška sėkla.

REKLAMA

Lietuvoje savaime paplitusi tik viena rūšis – paprastasis putinas (Viburnum opulus). Auga miškuose, pamiškėse.

Putino uogos turi gausybę naudingų vitaminų ir savybių, dėl kurių vartojamas įvairių susirgimų ar sutrikimų gydymui.

Putinų uogas geriausia rinkti po šalnų, kuomet uogos jau raudonos ir minkštos. Renkant anksčiau, kol uogos kietos, jas vartoti reikėtų dar atsargiau. Be to, iki galo neprinokusios, jos nebūna sukaupusios visų mums naudingų vitaminų.

REKLAMA

Putinų preparatai naudojami esant peršalimo, virškinimo ir žarnyno ligoms, bakteriniams kvėpavimo takų negalavimams malšinti, susikaupusiems skysčiams iš organizmo šalinti ir dar nuo daugelio kitų sveikatos sutrikimų.

Turėkite omenyje, kad uogose yra didelis vitamino C kiekis, tad norėdami jį išsaugoti venkite apdorojimo aukšta temperatūra. Trinkite putino uogas su medumi, spauskite sultis, džiovinkite ir šaldykite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors kasdieninėje kalboje vaisiai ir uogos dažnai laikomi sinonimais, botanikos moksle šios sąvokos turi specifines reikšmes ir skiriasi savo struktūra bei biologinėmis savybėmis.

Vaisius yra augalo struktūra, kuri išsivysto iš žiedo piestelės ir kurios funkcija yra apsaugoti ir išsklaidyti sėklas, tuo tarpu uoga yra specifinis vaisių tipas, kuris turi vieną ar daugiau sėklų, apsuptų mėsingos medžiagos, kuri išsivysto iš vienos kiaušidės

REKLAMA

Taigi raudonos žiemos uogos iš tikrųjų yra tų visų anksčiau paminėtų augalų vaisiai. Naudingi, gražūs, augalams atliekantys svarbią funkciją.

Kai puošiame savo namus ir nejučia ieškome raudonos spalvos akcentų, nepamirškime, kad jų galime rasti ir čia pat gamtoje – puoštis mūsų lietuviškomis gudobelių, ožekšnių, putinų, erškėčių šakomis arba tiesiog grožėtis, kaip šių augalų uogas lesa paukščiai.

JO KLIMAKSINE MISKE SUSIRGO MENESINEM.PARAUDONAVO ISKART ALYSE...ATEJO LOKYS SU VILKU IR PADARE TRYNUKUS.NEZINO KURIS TEVAS.
Gal geriau ta Petrutė nevaikščiotu po miškč. O tai neteks amo, atvips žandai, pridės į kelnes ir parneš namo bezmėną
Straipsnis apie NIEKĄ,KAIP JUMS NE GĖDA TUŠTUČIAI JŪS RAŠINĖTOJAI
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų