Apie tai, kad antradienį VUL Santaros klinikų Pilvo ir onkochirurgijos centro vadovui K. Strupui grąžinta licencija, paskelbė lrytas.lt. Taip pat pranešta ir tai, kad Aukščiausiasis teismas priėmė kasaciją dėl Vilniaus apygardos teismo sprendimo, kuris buvo priimtas praėjusių metų pabaigoje.
Tuo metu Vilniaus apygardos teismas paliko galioti pirmosios instancijos teismo nuosprendį, kuriuo buvęs vienos didžiausios šalyje gydymo įstaigos vadovas pripažintas kaltu dėl smulkaus kyšininkavimo, o jam neteisėtą atlygį davusi pacientė – kalta dėl smulkaus papirkimo.
Teismas konstatavo, kad K. Strupas, būdamas Santaros klinikų generaliniu direktoriumi ir praktikuojančiu chirurgu, 2018 metų sausio mėnesį iš pacientės paėmė 100 eurų kyšį už tai, kad jos pageidaujamu laiku jis pats atliktų jai operaciją.
Sukėlė audringą reakciją
Portalas tv3.lt primena, kad apie profesoriui panaikintas gydytojo chirurgo ir abdominalinio chirurgo licencijas Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba patvirtino dar kovo pabaigoje. Tiesa, dėl kokių priežasčių buvo panaikinta licencija, dėl asmens apsaugos duomenų tarnyba atskleisti tuomet negalėjo.
Paskelbus apie panaikintą licenciją medikų bendruomenė ir visuomenė pasidalino į kelias stovyklas. Vieni puolė ginti be reikalo teisiamo mediko, kiti – priminti apie aukštus mediko etikos standartus. Treti gi siūlė žiūrėti į esmines kyšininkavimo egzistavimo priežastis.
Tuo metu ministras Arūnas Dulkys pasiuntė aiškią žinutę – toks likimas laukia kiekvieno, kuris išdrįs paimti kyšį. „Matyt, kažkokia nauja pradžia sveikatos apsaugos sistemoje. Per 30 metų Lietuvoje licencijos buvo tik dalinamos, bet niekada kažkodėl jų niekas neatėmė. Lietuva yra teisinė valstybė, yra įstatymai, yra teismų sprendimai, yra Akreditavimo tarnyba, kuri, vertindama pagal teisės aktus tai daro.
Jokio spaudimo aš asmeniškai nedariau, vadovautasi teisės aktais. O žinutė būtų tokia – kad jūs operuokite net patį popiežių, bet jeigu iš Lietuvos žmonių bus imami kyšiai, su licencijomis bus taip pat“, – Seimo posėdžių salėje paklaustas dėl šio įvykio žodžių į vatą nevyniojo ministras.
Vėliau portalui tv3.lt ministras aiškino, kad reikės daugiau komunikuoti su medikais, mat tokia audringa reakcija buvo kilusi be reikalo.
„Čia ta sritis, kur dar aiškiai supratome, kad reikės komunikuoti. Medikai aiškiai žino licencijavimo tvarkas, bet kai atsitiko tokie precedentai, dar kai kuriems gydytojams licencijos buvo atimtos, aiškiai pasimatė, kad pati medikų bendruomenė net nežino, jog tokia galimybė pagal įstatymus egzistuoja, nes to niekas netaikė.
Kitas dalykas, dabar labai daug kas painioja licencijų praradimo kriterijus. Juk licencijos šiuo atveju buvo atimtos už korupcines veiklas, bet matau, kad kai kas kalba apie medikų klaidas. Šiuo atveju už tai mes licencijų neatėmėm, kalbama apie korupcinius dalykus. Ir dar kalba, kad čia visam gyvenimui, tai ne – odontologų licencijavimui yra 6 mėnesiui, gydytojui – 3 mėnesiai, tai yra riboti suspendavimai. Bet matau, kad nemaža dalis bendruomenės to nežino ir dalyvauja diskusijoje argumentuodami ir keldami emocijas“, – aiškino A. Dulkys.
Tyrimas dėl piktnaudžiavimo buvo nutrauktas
Vilniaus miesto apylinkės teismas praėjusių metų kovą mediką pripažino kaltu dėl smulkaus kyšininkavimo ir skyrė jam 5 tūkst. eurų baudą. Pacientė pripažinta kalta dėl smulkaus papirkimo, jai skirta 4,5 tūkst. eurų bauda.
Šį teismo nuosprendį skundė ir nuteistieji, ir ikiteisminiam tyrimui vadovavusi bei valstybinį kaltinimą byloje palaikiusi Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorė.
Vilniaus apygardos teismas 2020 metų spalio mėnesį nuteistuosius išteisino neįrodžius, kad jie padarė jiems inkriminuojamas veikas.
2021 m. balandį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas panaikino išteisinamąjį nuosprendį ir grąžino bylą iš naujo nagrinėti Vilniaus apygardos teismui.
Apeliacine tvarka išnagrinėjusi baudžiamąją bylą, Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija nepakeitė pirmosios instancijos teismo nuteistiesiems skirtų baudų dydžių.
K. Strupas iš Santaros klinikų direktoriaus pareigų paties prašymu atleistas 2018 metais, kai sulaukė įtarimų didelės apimties ikiteisminiame tyrime dėl galimo piktnaudžiavimo ir stambaus masto kyšininkavimo bei papirkimo Santaros klinikose.
2019 metų gegužę tyrimas K. Strupo atžvilgiu byloje dėl piktnaudžiavimo buvo nutrauktas ir jam pateikti įtarimai dėl kyšininkavimo, kurie tirti atskirame ikiteisminiame tyrime.