• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau senokai pastebėta, kad orų pokyčiai veikia gyvūnų elgesį, pavyzdžiui, artėjant audrai paukščiai keičia skrydžio trajektorijas, tačiau kaip ir kada orai veikia žmones? Slėgis, debesuotumas, temperatūra, magnetinės audros, o gal ir mėnulio fazės turi įtakos tam, kaip jaučiamės? Ši tema vis dažniau aptariama tiek gydytojų, tiek gamtos mokslų profesionalų.

Jau senokai pastebėta, kad orų pokyčiai veikia gyvūnų elgesį, pavyzdžiui, artėjant audrai paukščiai keičia skrydžio trajektorijas, tačiau kaip ir kada orai veikia žmones? Slėgis, debesuotumas, temperatūra, magnetinės audros, o gal ir mėnulio fazės turi įtakos tam, kaip jaučiamės? Ši tema vis dažniau aptariama tiek gydytojų, tiek gamtos mokslų profesionalų.

REKLAMA

Kaip orai gali veikti žmogaus sveikatą ir į ką verta atkreipti dėmesį naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ diskutuoja klimatologas, prof. Arūnas Bukantis ir šeimos gydytoja Rasa Isevičienė.

Vis dažniau kalbama apie tai, kad magnetinės audros veikia sveikatą, yra nenuginčijamų įrodymų, kad žymesnės įtakos savijautai iš tiesų turi atmosferos slėgio, oro drėgnio ir temperatūros pokyčiai.

Profesoriaus A. Bukančio teigimu, vienus ar kitus orų pokyčius jaučia apie 50-70 proc. gyventojų, o stipriausiai jie jaučiami, kai pokyčiai įvyksta staiga.

REKLAMA
REKLAMA

Ar mėnulio fazės veikia sveikatą?

Vis dėlto, jau daugybę metų kalbama ir apie tai, kad įtakos savijautai turi ir mėnulio fazės, ypač žmonės skundžiasi patekėjus pilnačiai. Tačiau ar iš tiesų mėnulis mus veikia?

REKLAMA

Šeimos gydytojos R. Isevičienės teigimu, nėra itin tvirtų mokslinių įrodymų, kad, pavyzdžiui, pilnatis veikia savijautą, tačiau priduria, kad yra tyrimų, kuriuose tirta, ar tai gali turėti įtakos savijautai ir vyrauja nuomonė, kad dalį žmonių tai veikia.

„Labiausiai veikia būtent mūsų psichinę sveikatą pilnatis. Kodėl taip yra, mokslas dar svarsto. Viena iš minčių buvo, kad prasčiau miegame pilnaties metu, bet kodėl dar iki galo neaišku.

REKLAMA
REKLAMA

Galbūt todėl, kad melatonino išsiskiria mažiau. Kodėl mažiau? Gal todėl, kad šviesiau tomis naktimis, bet lyg ir nemiegame tiesiai po mėnuliu. Tokių klausimų yra, nors mes tarsi ir matome pilnaties poveikį“, – aiškino šeimos gydytoja.

Mėnulio poveikį lemia 1 dirgiklis

Vis tik prof. A. Bukantis priduria, kad apie nieką kitą nėra prikurta tiek mitų, kaip apie mėnulio poveikį. Tad paklaustas, ar tai veikia sveikatą, pašnekovas sako – vieną žmogų galbūt veikia, o kito ne, o neigiamą poveikį gali lemti vienas dirgiklis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Reikia turėti omenyje, kad iš visų fazių, matyt, agresyviausia mėnulio fazė yra pilnatis dėl melsvos stiprios šviesos, ypatingai, jeigu nusistovi giedras dangus.

Mes, jei apsiniaukę, išvis pamirštame, kad mėnulis egzistuoja ir jokio poveikio tada net ir statistiškai nustatyti būtų neįmanoma apsiniaukusiomis naktimis. Kai giedra, tada labai reikšmingas gali būti šviesos poveikis“, – kalbėjo klimatologas prof. A. Bukantis.

REKLAMA

Davė patarimą mėnulio veikiamiems asmenims

Jo teigimu, būtų sudėtinga rasti daugiau veiksnių, susijusių su mėnuliu ir jo fazėmis, kurie galėtų turėti neigiamos įtakos sveikatai:

„Turbūt, nerasime čia kažin kokių kitų ar tai gravitacinių efektų, nes mėnulis visąlaik egzistuoja tas pats, nesvarbu, kiek jo apšviesta, bet jis nei didesnis, nei mažesnis nepasidaro nuo to, kad tik jo dalis atspindi šviesą ir mes ją matome. Matyt, šviesa ir lieka kaip pagrindinis dirgiklis.“

REKLAMA

Jei esate vienas tų, kurie prasčiau miega patekėjus pilnačiai ar keičiantis mėnulio fazėms, šeimos gydytoja R. Isevičienė turi paprastą patarimą, kaip geriau išsimiegoti

„Mano patarimas būtų žmonėms pasistengti užsitamsinti langus ir galbūt anksčiau nueiti miegoti, kad išsimiegotume geriau“, – patarė gydytoja.

Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

00:30 Temos ir pašnekovų pristatymas

01:20 Normalu, kad keičiantis orams gali keistis kraujo spaudimas

03:07 Atmosferos slėgis: kodėl kartais dėl jo gali pradėti skaudėti galvą?

05:15 Sveikatos dienoraščiai – ką gydytojai prašo juose pasižymėti

07:15 Orų anomalijų Lietuvoje bus tik daugiau: pavojingiausios – karščio bangos

09:50 Atmosferos frontas atneša visą komplektą dirgiklių, o jie Lietuvoje būna po 140 d. per metus

REKLAMA

11:10 Gydytojos patarimai: kaip geriau jaustis keičiantis orams

16:02 Tiems, kurie netiki, kad orai veikia žmogaus sveikatą, profesorius papasakojo apie atliktą tyrimą

17:20 Skaitytojo klausimas: ar normalu, kad lūžio vietoje keičiantis orams atsiranda skausmas? Galbūt tai rodo, kad netinkamai vyksta gijimas?

19:00 Magnetinės audros, kas tai ir kaip jos veikia žmones

26:10 Mėnulio fazės, ar jos veikia žmones

30:30 Debesuotumas: ar jis ramina, slopina, migdo?

34:00 Gydytojos patarimas – atkreipti dėmesį į save ir leisti sau pailsėti

34:55 Profesoriaus patarimas: namuose kiekvienam praverstų barometras

36:15 Antroji laidos dalis

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų