Baltos dėmės ant nagų paprastai yra nekenksmingos ir neturėtų kelti nerimo. Jų gali atsirasti ant visų arba vos ant kelių nagų, o mediciniškai ši būklė yra žinoma kaip leukonichija.
Specialistai aiškina, kad baltų dėmelių atsiradimą ant nagų gali sukelti įvairios būklės, tokios kaip alerginės reakcijos, grybelinė infekcija, nagų pažeidimas ir mineralų trūkumas. Dažniausiai tai lemia traumos, pavyzdžiui, nagų daužymas į paviršių kasdieniame gyvenime.
Nors dauguma priežasčių nėra rimtos, dėl tam tikrų rimtų sveikatos sutrikimų gali atsirasti baltų dėmių. Pavyzdžiui, baltos dėmelės atsiranda, kai sergama lėtine inkstų liga arba tai gali būti organizmo reakcija į tam tikrus vaistus.
Gali lemti cinko trūkumas
Baltos dėmės ant nagų gali būti grybelinės infekcijos, vadinamos „balta paviršine onichomikoze“, požymis, teigia dietologė ir mitybos vadovė Roxane Bakker.
Ji paaiškino: „Tai lengvai išgydoma infekcija, kurią galima išgydyti be recepto parduodamais priešgrybeliniais vaistais“.
Dažnai galima išgirsti ir klaidingą nuomonę, kad baltos dėmės ant nagų yra kalcio trūkumo požymis, rašoma express.co.uk.
„Paprastai kalcio trūkumą rodo labai silpni ir (arba) minkšti nagai“, – sako specialistė.
Tačiau kai kuriais atvejais baltos dėmės gali būti cinko trūkumo požymis. Lygiagrečiai baltos linijos, einančios per visą nagą, gali būti mažo baltymų kiekio kraujyje požymis.
„Jei pastebėsite tai, kuo greičiau susisiekite su savo šeimos gydytoju ir stebėkite baltymų kiekį. Gilūs įdubimai, per nagą horizontaliai atsiradusios linijos dažnai yra nekontroliuojamo diabeto simptomai. Jei pastebėsite tai, kuo greičiau susisiekite su savo šeimos gydytoju“, – įspėja ji.
Įbrėžimai ant nagų
„Kartais ant nagų atsiranda nekenksmingos vertikalios keteros, einančios nuo odelės iki nago galiuko. Šios vertikalios keteros su amžiumi tampa vis ryškesnės ir dėl jų nereikia jaudintis. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į nagus“, – priduria ji.
Ant nagų atsiradusios keteros, kurios primena įbrėžimus, gali būti senėjimo, vitaminų trūkumo ar dehidracijos požymis. Jos gali atsirasti ir dėl sausos odos ar egzemos.
Pasak odos ligų klinikos gydytojo Rosso Perry, nedidelės keteros yra normalus reiškinys ir gali išsivystyti senėjimo procese, pavyzdžiui, kai ląstelių augimas lėtėja ir mažėja.
„Mitybos veiksniai, pvz., vitamino A trūkumas, baltymų ar kalcio trūkumas taip pat gali keterų atsiradimą. Dėl didelio geležies trūkumo taip pat gali atsirasti keteros ir kiti nagų pokyčiai“, – priduria jis.
Tačiau gydytojas įspėja, kad jei kartu su keteromis pasikeičia nago spalva, reikia kreiptis į gydytoją.