Apie šią patirtį pašnekovė sutiko papasakoti naujienų portalo tv3.lt skaitytojams. Ji dalijosi šia patirtimi, siekdama įkvėpti tuos, kurie dvejoja, galbūt nedrįsta užpildyti kaulų čiulpų donoro registracijos formos.
„Manau, kad dovanoti kaulų čiulpus yra lengviausias būdas kažkam realiai padėti. Nuo mokyklos laikų kartais donuodavau kraują ir vieną kartą, prieš aštuonerius metus, pamačiau socialinę reklamą apie kaulų čiulpų donorystę. Ji mane taip paveikė, kad nuėjau ir įsirašiau į negiminingų donorų registrą“, – pokalbio metu išryškino Ieva.
Lemtingas skambutis
Prisiminusi laikotarpį prieš aštuonerius metus, ji pasakojo, kad, kiek prisimena, tuo metu nuvyko į Vilniaus Santaros klinikas, kuriose įvyko registracija.
Ieva sakė, kad registracija buvo visai nesudėtinga – tereikėjo paimti jos kraujo mėginį ir to pakako tam, kad papultų į kaulų čiulpų donorų sąrašus.
„Tik davusi mėginį laukiau skambučio kone kasdien, po kiek laiko pamiršau. Ir tada po aštuonerių metų nuo registracijos, labai netikėtai, 2024 metų gegužę sulaukiau skambučio – šokinėjau iš laimės lyg laimėjusi loterijoje, lyg būčiau išrinktoji“, – šyptelėjo akimirką prisiminusi pašnekovė.
Ji pridėjo, kad tuo metu vylėsi, kad visi paciento, kuriam turėjo būti atlikta kaulų čiulpų transplantacija, tyrimai bus geri, gydymas progresuos ir bus galima atlikti transplantaciją.
„Tada nuvykau pasidaryti pakartotinio tyrimo, kad patvirtintų, jog esu tinkama kandidatė. Jį gavusi kito skambučio sulaukiau tik rugpjūtį, tada sužinojau, kad pacientas yra pasiruošęs ir sutarėme datą
Santaros klinikose man be eilių, laukimo, siuntimų atliko daugybę tyrimų, kad įsitikintų, kad esu sveika ir galiu donuoti. Apskritai, esu labai dėkinga Santaros klinikų personalui, tiek dėmesio tikrai nesitikėjau“, – atskleidė ji.
Pasiruošimas kaulų čiulpų transplantacijai ir procedūra
Tuo metu svarbiausia buvo paruošti donorę Ievą procedūrai, kad ši praeitų sėkmingai. Ieva trumpai prisiminė šias akimirkas.
Ji pasakojo, kad pasiruošimas prasidėjo dar likus keturioms dienoms iki procedūros. Tuo metu ji kiekvieną dieną turėjo leistis specialų preparatą.
„Šis preparatas užkuria kamieninių ląstelių gamybą, kad būtų ką surinkti. Per tas dienas sulaukiau ne vieno skambučio ir žinutės iš gydytojos su klausimais, kaip jaučiuosi, ar viskas pavyksta“, – gydytojos rūpestingumu džiaugėsi Ieva.
Praėjus kelioms pasiruošimo dienoms Ieva jau buvo pasirengusi transplantacijos procedūrai. Pasak pašnekovės, nors daugelis baiminasi, tačiau procedūra visai nebaisi.
Įdomu tai, kad pačios procedūros eigą Ieva netgi palygino su „poilsiu“, mat jai teko kelias valandas pagulėti lovoje, kol buvo renkami kaulų čiulpai.
„Pats kamieninių ląstelių surinkimas man truko vos tris valandas. Tiesiog reikėjo pagulėti patogioje lovoje, kitaip tariant – nepertraukiamas poilsis.
Santarų personalas buvo be galo dėmesingas, nors tikrai jokio diskomforto nejaučiau ir iš karto po procedūros grįžau į darbą“, – atsiminimais dalijosi pašnekovė.
Ryžtųsi paaukoti kaulų čiulpus antrąsyk
Pasiteiravus kaulų čiulpus donavusios Ievos apie tai, ar ji domėjosi savo pacientu po procedūros, pašnekovė tikino, kad ne.
Pasak jos, donorystė – tai darbas, kuris turėtų būti atliekamas anonimiškai, nes tuomet donoras ir recipientas yra apsaugoti nuo emocinio prisirišimo.
Vis tik paklausus, ar sutiktų antrą sykį susidurti su panašia patirtimi, Ieva tikino, kad tikrai taip. Pasak jos, kadangi jos duomenys vis dar yra kaulų čiulpų donorų registre – tokia galimybė išlieka.
„Jaučiuosi puikiai ir labai tikiuosi, kad būsiu dar pakviesta, ar tai būtų lietuvis, ar užsienio pacientas.
Atitikimo procentas yra labai nedidelis, asmenų registre yra per mažai, dėl to raginu visus, kam dar nesuėjo 35 metai, užsiregistruoti, nes tai nėra skausminga, neatima daug laiko, niekaip nepakenkia sveikatai, o kažkam gali suteikti galimybę pasveikti, gyventi ir džiaugtis“, – paaiškino ir užbaigė pokalbį pašnekovė.
Kaulų čiulpų donorystė – kas tai?
Naujienų portalo tv3.lt skaitytojams apie kaulų čiulpų donorystę daugiau sutiko papasakoti asociacijos „Kraujas“ komunikacijos ir projektų vadovė, informacinio projekto „Būk geras“ vadovė Aistė Vadlūgaitė-Strelčiūnė.
Ji pasakojo, kad kaulų čiulpų donorystė – tai unikalus ir išskirtinis būdas pasveikti sunkia liga sergantiems žmonėms. Pasak jos, tiek vaikams, tiek susirgusiems kraujo vėžiu ne visuomet pakanka vien medikamentinio gydymo, neretai prireikia kaulų čiulpų, t. y. kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos.
„Transplantacijos metu sergančio paciento kraujodaros ląstelės pakeičiamos sveikomis donoro ląstelėmis, kurios vėl gamina sveiką kraują“, – paaiškino specialistė.
Ji atskleidė, kad tuomet, kai yra reikalingas kaulų čiulpų donoras, dažniausiai jo pradedama ieškoti tarp šeimos narių, pradedami tirti broliai, seserys, tačiau tikimybė, kad donoras bus rastas šeimoje, siekia vos 20 proc..
Kitiems donoro pradedama ieškoti Lietuvos ar Pasauliniame negiminingų kaulų čiulpų registre, tačiau ir ten iš 42 milijonų savanorių kaulų čiulpų donorų kartais nėra randamas tinkamas donoras.
„Labai svarbu pabrėžti, kad tai yra gyva donorystė – kaip ir kraujo, tačiau pagrindinis skirtumas tarp šių donorystės rūšių yra tai, jog kraują duoti galima gana dažnai, o štai kraujo donoru dažniausiai tampama vieną kartą gyvenime.
Taip yra todėl, kad kaulų čiulpų donorų tinkamumą pacientui lemia itin individualūs žmogaus leukocitiniai antigenai, pagal kuriuos ir nustatomas donoro ir paciento tapatumas. Skaičiuojama, kad iš užsiregistravusių asmenų tik 1 iš 500 donuoja kaulų čiulpus pacientui“, – paaiškino ji.
Kodėl svarbu dotuoti kaulų čiulpus?
A. Vadliūgaitė-Strelčiūnė pokalbio metu pridėjo, kad šiuo metu Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registre yra arti 15 tūkst. žmonių, kurie yra pasiryžę donuoti savo kaulų čiulpus ir padėti pasveikti sunkiai sergantiems žmonėms.
Ji pasakojo, kad nors skaičius atrodo ir nemažas, vis tik kiekvieno donoro registracija yra svarbi ir įvertinama.
„Registruotis skatiname kasdien, čia nėra sezoniškumo, labiau ar mažiau tinkamo laiko – svarbiausia atitikti amžiaus ir sveikatos kriterijus.
Yra labai svarbu plėsti nacionalinį negiminingų kaulų čiulpų registrą, kadangi lietuviams genetiškai artimiausi yra lietuviai, todėl kur kas didesnė tikimybė rasti tinkamą donorą yra mūsų šalyje.
Tai ne tik lemia mažesnes išlaidas valstybei, bet ir sutaupoma daug brangaus laiko, kuris itin svarbus sergantiems onkohematologinėmis ligomis“, – paaiškino pašnekovė.
Pokalbio metu komunikacijos ir projektų vadovė pridūrė, kad ji pati vertina kaulų čiulpų donorystę, nes transplantacija padovanojo jai antrą šansą gyventi.
Ji pridūrė, kad tokių žmonių, kaip ji, daug, dėl to ragino nieko nelaukti ir prisidėti prie sergančio žmogaus gyvenimo gerovės.
„Aš pati šią gegužę jau penkioliktą kartą švęsiu savo antrą gimtadienį, esu gyva kaulų čiulpų donorystės ir savo ląstelėmis su manimi pasidalinusio vokiečio dėka.
Pažįstų daugybę žmonių, kuriems įveikti kraujo vėžį padėjo būtent kaulų čiulpų donorystė. Ar gali būti didesnė prasmė nei padovanotas gyvenimas?“, – retoriškai paklausė ir pokalbį baigė A. Vadliūgaitė-Strelčiūnė.
Daugiau apie kaulų čiulpų donorystę ir žingsnius, reikalingus siekiant užsiregistruoti kaulų čiulpų donorų registre, galite sužinoti čia.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!