1. Jei jau esate nuvargę, neeikvokite paskutinių jėgų kokiems nors neatliktiems darbams, neapsikraukite neigiamomis mintimis. Geriau pasistenkite išlikti ramūs, atsipalaiduokite ir apie nieką negalvokite.
2. Jeigu auginate mažą vaiką, pasisodinkite jį ant kilimo su krūva žaislų, o patys atsigulkite šalia ant žemės. Vaikas, matydamas jus šalia, bus ramus, o jūs tuo metu pailsėsite.
3. Niekada nepraleiskite progos numigti kartu su vaikais pietų miego. Darbai gali palaukti, o valanda miego padės jaustis žvalesniems ir energingesniems.
4. Paskaičiuokite, kiek puodelių kavos per dieną jums yra pakankamai. Per mažas ar per didelis kofeino kiekis gali sukelti irzlumą ar nuovargį.
5. Gerkite vandenį. Dehidratacija taip pat sukelia nuovargį ir mieguistumą. Išgerkite bent 8 stiklines vandens, neskaičiuojant kavos, arbatos, vaisių ir kitų skysčių.
6. Nepraleidinėkite valgių. Net jeigu pabodo gaminti, pasidarykite paprastą sumuštinį su neskaldytų grūdų duonos rieke. Tokioje duonoje esantys angliavandeniai pakels serotonino – laimės hormono – lygį smegenyse, tad jausitės ne tik sotūs, bet ir laimingi.
7. Saldumynai – pabaigai. Netiesa, kad sukrimtę kokį saldų batonėlį pajusite energijos antplūdį. Kaip tik atvirkščiai: saldumynai, ypač patekę į tuščią skrandį, akimirksniu priverčia kasą išskirti didelį insulino kiekį. Tokių insulino šuolių pasekmė – didžiulis nuovargis, apimantis po 20–30 minučių suvalgius saldumyną.
8. Negraužkite savęs. Užuot jautęsi blogai, kad nepadarėte vieno ar kito darbo, susidėliokite darbus ir užduotis prioriteto tvarka. Atidėkite tuos, kurie tą akimirką nėra būtini.
9. Pyktis ir nusivylimas gali sugadinti visą dieną, jeigu tik laiku nespustelėsite „išėjimo klavišo“. Kai jaučiate, kad įtampa auga, padarykite trumpą pertraukėlę, pasivaikščiokite gryname ore, nusnūskite, giliai kvėpuokite. Tai iš tiesų veikia.
10. Nesileiskite į kivirčus su sutuoktiniu. Jūs ir partneris turite pripažinti, kad kartais vienas nuo kito pavargstate ir judviem reikia trumpos pertraukos. Priimkite sprendimus draugiškai, bandykite ieškoti kompromisų.
11. Juokitės. Juokas – efektyviausias vaistas nuo streso ir įtampos. Kai tik apims slogi nuotaika, pažiūrėkite linksmą komediją ar vaizdelius internete.
12. Jeigu auginate šunį ar katę, nepamirškite jiems skirti bent šiek tiek laiko. Juk naminių gyvūnų glostymas ir buvimas šalia jų mažina kraujospūdį ir įtampą.
13. Kai tik apims liūdesys, prisiminkite, kad turite artimų draugų ir šeimos narių. Jei neturite galimybės susėsti prie kavos puodelio, su geriausia drauge, mama ar seserimi pabendraukite telefonu.
14. Atsiprašykite. Pakėlėte balsą ar pasakėte ką nors, dėl ko dabar gailitės, atsiprašymas – geriausias metodas pasijusti geriau.
15. Kai kalba pasisuka apie tvarką ir pedantiškumą, neretai kiekvienas mūsų siekdami tobulumo persistengia. „Švarūs drabužiai, suplauti indai ir tvarkingai surūšiuoti vaiko žaislai pasidaro svarbesni nei žmonės, – sako knygos apie auklėjimą autorius Cheris Huberas. – Nereikėtų persistengti.“
16. Kartais rūpindamiesi kitais pamirštame pasirūpinti savimi ir dėl to jaučiamės nelaimingi. Atminkite, kad reguliarus valgymas, miegas ir malonumą teikianti veikla jūsų dienotvarkėje turėtų atsidurti kasdien.
17. Mėgaukitės karštu šokoladu. Iš atliktų tyrimų matyti, kad gurkšnojant gėrimus su kakava, pakyla nuotaika ir padidėja budrumas. Tad mėgaukitės karštu šokoladu ar kakava su neriebiu pienu. Jame esantys proteinai ir angliavandeniai padės išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje ir palaikyti gerą nuotaiką.
18. Pakeiskite neigiamą mąstymą apie savo išvaizdą ir svorį. Atminkite, kad savo vyrui esate graži tokia, kokia esate. Vis dėlto, jei norite patobulinti kūno linijas – reguliariais pasivaikščiojimais su vaiku ar intensyviais žaidimais be vargo atsikratysite kelių nereikalingų kilogramų. Be to, sportuojant išsiskiria endorfinas – dar vienas vadinamasis laimės hormonas.
19. Nueikite į grožio saloną. Tyrimais įrodyta, kad 88 procentai moterų jaučiasi kur kas geriau ir labiau savimi pasitiki, kai jų plaukai atrodo gražiai. Nepamirškite skirti laiko plaukų priežiūrai ir namuose.
20. Psichologijos profesorius Robertas Emmonsas teigia, kad dėkingumas padeda jaustis laimingiems ir mažina įtampą, ypač naujagimius auginantiems tėvams. Pagalvokite, už ką, kam nors esate dėkingi ir atsidėkokite miela dovanėle ar namuose iškeptu pyragu.
Parengė Rasuolė Čepulinskaitė