Vis dėlto, nepaisant to, kad ši liga – tarp dažniausių hormoninių moterų sutrikimų, informacijos apie ją vis dar trūksta ir viešojoje erdvėje, ir sveikatos priežiūros specialistams, o tai lemia ir tai, kad dalis moterų gali nežinoti, kad jų patirtimi simptomai gali būti susiję būtent su šiuo sindromu.
Tad kas yra PKS, kaip atpažinti šį kompleksinį sutrikimą ir kaip galima palengvinti jo simptomus?
Gali lemti ryškius išvaizdos pokyčius
Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) – tai endokrininė liga arba būklė, kuriai būdinga hormonų disbalansas, kurio metu kiaušidės gamina per daug vyriškų hormonų (androgenų). Tai gali sukelti mažus cistinius darinius kiaušidėse ir paveikti ovuliaciją.
Moterys, sergančios PKS, dažnai susiduria su daugybe iššūkių, kadangi ši liga – kompleksinė, o jos ryškiausi simptomai paveikia fizinę išvaizdą, tad šiuos simptomus pirmiausia ir skubama gydyti. Tarp PKS fizinių simptomų – aknė, nepasiduodanti įprastam gydymui, plaukų slinkimas, panašus į vyrų plikimą (viršugalvyje) ir padidėjęs plaukuotumas ant veido ir kūno, pavyzdžiui, ant nugaros ar pilvo.
Taip pat dažnai priaugama svorio, ypač aplink pilvą, ir nors svorio priaugimas skiriasi ir priklauso nuo moters gyvenimo būdo ir genetikos, tyrimai rodo, kad PKS sergančios moterys dažnai priauga nuo 5 iki 10 kilogramų arba daugiau, priklausomai nuo jų metabolizmo. Kai kurioms moterims šis priaugimas gali būti didesnis, o kitoms šis simptomas – net nepasireiškia, rašoma pranešime spaudai.
Dėl informacijos apie PKS trūkumo ir dėlto, kad šis sindromas – tai labai įvairių simptomų visuma, daug dėmesio skiriama būtent ryškiausių fizinių simptomų gydymui, kuris dažniausiai būna nesėkmingas – organizmo pokyčiai, lemiantys specifinius fizinės išvaizdos iššūkius, slypi hormonų sistemoje.
Kartais sužino tik susidūrusios su vaisingumo problemomis
Nors dažniausiai PKS simptomai atsiranda vėlyvojoje paauglystėje arba ankstyvajame suaugusiojo amžiuje, moterys gali sužinoti apie šį sindromą ir vėliau, po 35 metų. Tai dažnai atsitinka tada, kai moteris bando pastoti ir susiduria su vaisingumo problemomis.
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl PKS sukelia vaisingumo iššūkius, yra ovuliacijos sutrikimai. Dėl hormonų disbalanso moters kiaušidėse gali susiformuoti daugybė mažų, nesubrendusio folikulo cistų, o subrendęs kiaušinėlis gali nesusidaryti. Tai reiškia, kad ovuliacija vyksta nereguliariai arba iš viso nevyksta. Kadangi ovuliacija yra būtina nėštumui, šie sutrikimai apsunkina pastojimą.
Be to, PKS sukelia hormoninį disbalansą, cistų susidarymą kiaušidėse ir lemti papildomas sveikatos problemas, kurios apsunkina pastojimą. Pastebima, kad moterys, kenčiančios nuo PKS, dažnai turi ir padidėjusį atsparumą insulinui, o padidėjęs insulino kiekis susijęs su nutukimu, kuris dar labiau apsunkina vaisingumo problemas.
PKS nėra pagydomas, bet gali būti sėkmingai suvaldytas
Nors tikslios PKS priežastys nėra gerai žinomos, manoma, kad ligos atsiradimą lemia ir genetiniai, ir gyvenimo būdo veiksniai. Kol kas mokslininkams pavyko išsiaiškinti, kad genetika vaidina svarbų vaidmenį PKS atsiradime. Jei moters šeimoje yra sirgusių PKS (motina, sesuo ar kitos giminaitės), rizika susirgti didesnė.
Tarp gyvenimo būdo veiksnių, galinčių turėti didžiausią įtaką PKS vystymuisi ir paūmėjimui, išskiriama nesubalansuota mityba, didelis cukraus vartojimas, antsvoris ir fizinio aktyvumo stoka. Kalbant ir apie PKS paūmėjimą, ir šios būklės suvaldymą, svarbų vaidmenį vaidina būtent cukrus, nes viena pagrindinių PKS sukeliamų problemų yra atsparumas insulinui, kuris gali lemti didesnį insulino kiekį kraujyje. Insulinas yra hormonas, reguliuojantis gliukozės kiekį kraujyje, o jo perteklius gali skatinti riebalų kaupimąsi bei kitas sveikatos problemas.
Ir nors PKS kol kas nėra išgydomas, šią ligą galima sėkmingai valdyti. Pastebima, kad ankstyvas PKS simptomų atpažinimas ir tinkamas gydymas gali sumažinti su šiuo sindromu susijusius sveikatos padarinius, padidinti pastojimo tikimybę, pagerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti komplikacijų riziką.
Sėkmingas PKS valdymas apima gyvenimo būdo pokyčius, medicininę priežiūrą ir kartais medikamentinį gydymą. Tiriant gyvenimo būdo pokyčius, kurie gali sušvelninti PKS, išskiriamas mitybos subalansavimas, pirmiausia – mažai angliavandenių turinti dieta, nes ribojant perdirbtus angliavandenius ir cukrų, galima stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje.
Taip pat pastebima, kad PKS valdyti padeda svorio kontroliavimas – tyrimai rodo, kad kūno svorio sumažinimas 5–10 proc. nuo PTS kenčiančioms moterims gali padėti sureguliuoti menstruacijas, pagerinti ovuliaciją ir sumažinti simptomus, tokius aknė ir padidėjęs kūno plaukuotumas.
Jeigu gyvenimo būdo pokyčių nepakanka, gali būti taikomas ir medikamentinis PKS gydymas. Tarp dažniausių vaistų – hormoniniai kontraceptikai, kurie padeda reguliuoti menstruacijų ciklą ir sumažinti androgenų kiekį. Pastebima, kad sėkmingai suvaldžius PKS simptomus, dažnai sumažinamos ir vaisingumo problemos, kurias sukelia ši būklė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!