• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai dirbę užsienyje, vėliau gauna kelias pensijas. Kiekviena šalis, kurioje žmogus dirbo, moka jam pensijas. Tačiau „Sodra“ įspėja, kad užsienietiškų pensijų tenka ilgiau laukti, užtrunka, kol užsienio dokumentai pasiekia Lietuvą.

Gyventojai dirbę užsienyje, vėliau gauna kelias pensijas. Kiekviena šalis, kurioje žmogus dirbo, moka jam pensijas. Tačiau „Sodra“ įspėja, kad užsienietiškų pensijų tenka ilgiau laukti, užtrunka, kol užsienio dokumentai pasiekia Lietuvą.

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytoja Vilma pasakojo, kad netrukus po 3 mėnesių taps pensininke.

„Toliau dirbti neketinu ir jau naudodamasi įvairiomis skaičiuoklėmis, žiūriu, kokia pensija manęs laukia.

Tačiau esu dirbusi net dvejose šalyse – Norvegijoje ir Didžiojoje Britanijoje. Krizės laikotarpiu Lietuvoje su šeima tiesiog nepragyvenome“, – pasakojo moteris.

Ji tikino, kad užsienyje dirbo keletą metų.

„Visos mano darbo sutartys legalios. Netgi turiu jas išsaugojusi. Ir nežinau, ar reikia jas pateikti „Sodrai“? Ar apskritai ji pripažins mano darbo stažą svetur?

REKLAMA
REKLAMA

Be to, kada reikėtų kreiptis į „Sodra“ dėl pensijos? Kiek užtrunka tie visi biurokratiniai reikalai“, – klausė moteris.

Stažas įgytas Lietuvoje ir užsienyje sumuojamas

„Sodra“ pažymėjo, kad skiriant ir apskaičiuojant pensiją vertinamas visas socialinio draudimo stažas, kurį žmogus įgijo iki tos dienos, kai sulaukė pensinio amžiaus.

REKLAMA

„Taigi, net jei teoriškai žmogus pateiktų prašymą metais anksčiau, pensijos skyrimo metu informaciją reikėtų tikslinti. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, prašymą dėl pensijos skyrimo galima pateikti prieš 3 mėnesius iki teisės gauti pensiją atsiradimo arba bet kuriuo metu vėliau“, – sakė „Sodra“.

Anot jos, svarbu atkreipti dėmesį, kad skirtingose valstybėse pensinis amžius gali skirtis, tad gali būti, kad viena valstybė pradės pensiją mokėti anksčiau nei kita.

REKLAMA
REKLAMA

„Žmonėms, įgijusiems stažo ne tik Lietuvoje, bet ir kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, Europos ekonominės erdvės valstybėje, Jungtinėje Karalystėje, ar Šveicarijoje, pagal ES teisės aktų nuostatas, asmens teisei į pensiją nustatyti kiekviena iš valstybių narių, kurioje asmuo yra įgijęs stažo, sumuoja visose valstybėse įgytus stažo laikotarpius, tačiau skiria ir moka pensiją tik už savo valstybės teritorijoje įgytą stažą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, žmogus 10 metų dirbo Lietuvoje ir 20 metų Ispanijoje. Visi šie laikotarpiai bus įskaičiuoti į asmens socialinio draudimo stažą skaičiuojant pensiją Lietuvoje – t. y. bus laikoma, kad žmogus turi 30 metų stažo. Tačiau kiekviena valstybė skirs ir mokės pensiją tik už tuos metus, kai buvo dirbta ir mokėtos socialinio draudimo įmokos toje šalyje, tai yra Lietuva už 10 metų, Ispanija už 20 metų“, – skaičiavo „Sodra“.

REKLAMA

Jeigu stažas didesnis užsienyje, pensijos gali tekti laukti

Asmuo, kuris sulaukė senatvės pensijos amžiaus, teritoriniame „Sodros“ skyriuje pildydamas prašymą gauti senatvės pensiją Lietuvoje nurodo, kad yra dirbęs ir kitoje šalyje.

Tuomet „Sodros“ Užsienio išmokų skyrius veikia kaip tarpininkas – persiunčia asmens užklausą užsienio kompetentingoms įstaigoms, gauna dokumentus, liudijančius apie asmens sukauptą socialinio draudimo stažą ir teisę gauti pensiją iš užsienio valstybės.

REKLAMA

Užsienio valstybė, gavusi „Sodros“ persiųstą žmogaus prašymą, skiria ir apskaičiuoja pensiją pagal toje valstybėje galiojančius įstatymas.

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad Lietuva neskaičiuoja užsienyje įgyto stažo ir nemoka pensijos už laikotarpį, kai žmogus dirbo užsienyje, tik persiunčia žmogaus pateiktą prašymą užsienio institucijai.

Jei žmogus turi sukaupęs minimalų stažą Lietuvoje (15 metų ar daugiau), jam pradedama mokėti nacionalinė pensija už tuos metus, kai buvo dirbta ir mokėtos socialinio draudimo įmokos Lietuvoje. Tai yra, nepriklausomai nuo to, ar jau gavo sprendimą iš užsienio dėl toje šalyje uždirbtos pensijos, žmogus iškart pradeda gauti lietuvišką pensiją“, – komentavo „Sodra“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji atkreipė dėmesį, kad keblumų gali kilti tuomet, jei žmogus Lietuvoje nėra sukaupęs minimalaus stažo pensijai gauti.

„Pavyzdžiui, kaip anksčiau minėtame pavyzdyje, jis dirbo 10 metų Lietuvoje ir 20 metų Ispanijoje. Susumavus šiuos stažo laikotarpius, bus laikoma, kad žmogus turi 30 metus stažo ir yra įgijęs teisę gauti pensiją. Tačiau kol bus gautas atsakymas iš užsienio, žmogus negaus jokios išmokos, kadangi Lietuvoje nėra sukaupęs minimalaus stažo pensijai gauti.

REKLAMA

Tik kai užsienio įstaiga patvirtins toje šalyje įgytą stažą, bus laikoma, kad žmogus yra įgijęs teisę gauti senatvės pensiją ir kiekviena šalis pradės mokėti pensiją už tuos metus, kai žmogus dirbo ir mokėjo mokesčius jos teritorijoje“, – pastebėjo „Sodra“.

Pensija skiriama ir mokama nuo kreipimosi dienos ir nuo teisės į pensiją atsiradimo dienos.

„Tai yra, jei susirašinėjimas tarp valstybių užtrunka ir ilgai negaunamas atsakymas dėl užsienyje įgyto stažo, gavus visą reikiamą informaciją pensija bus išmokėta nuo tos dienos, kai žmogus įgijo teisę į ją – taip pat ir už praeitą laikotarpį“, – sakė „Sodra“.

nepritruksta, tik svetimiems taskyti, o saviems ju visada nera. Ateityje, jus negausit, nei isankstines, nei kazkokios kitos pensijos viska isvoge seniai ir toliau vagia, apgaudineja zmones vidury baltos dienos sioje bauduvos rsp.. Varo kasdien propaganda ir , dar labiau skurdina zmones, galetu, tai isvis niekam nemoketu ir nereiketu, aiskinti kodel lauksit ar nesulauksit.. Vagiu ir banditu salis...
jus visi kiek sumokat.mokesčiu per visa pensijai pasiekti kelis dešimtis metu laikotarpi, tai tikriausiai kelis butus nusipirktumet, o i pensija iseje galetumet gauti jų nuomos.pinigus ir dar plius butus turetumet....per 30-40metu darbo žmogus sumoka valstybes simtus tūkstančiu eur mokesčiu!....pagalvokite ar sulauksite tos pensijos ir ką iseje i pensija turesite.
Kiek gali žmogus būti šiukslę?
Kiek gali žmogus būti šiukslę?
Šitoj vietoj jau reiktų 8statymo. Jei valstybė neišmoka pencijos-valstybei bauda. Ji su žmonėmis daro ką nori, o pati nejaučia atsakomybės.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų