• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paskutinį spalio savaitgalį, naktį iš šeštadienio (spalio 26 d.) į sekmadienį (spalio 27 d.) vėl pereisime prie žiemos laiko – laikrodžius suksime valanda atgal. Nors laiko persukimas Lietuvoje – jau įprastas reiškinys, tačiau tai gali sukelti nepatogumų prisitaikant prie naujo ritmo.

Paskutinį spalio savaitgalį, naktį iš šeštadienio (spalio 26 d.) į sekmadienį (spalio 27 d.) vėl pereisime prie žiemos laiko – laikrodžius suksime valanda atgal. Nors laiko persukimas Lietuvoje – jau įprastas reiškinys, tačiau tai gali sukelti nepatogumų prisitaikant prie naujo ritmo.

REKLAMA

Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Evelinos Zykienės teigimu, laiko sukimas ir pavasarį, ir rudenį pablogina savijautą, vis tik, ne visi į tai reaguoja vienodai – vieni susitvarko lengvai ir kone nieko nepajaučia, o štai kitiems tai gali kelti iššūkių.

Laiko sukimo poveikis sveikatai

Nors, kaip teigia vaistininkė, pavasarinis laiko sukimas jos manymu paveikia labiau, mat prarandame vieną valandą miego, tenka pratintis prie ankstyvesnio laiko, rudenį persukus laikrodį taip pat galime pajusti to poveikį.

„Laiko sukimas pablogina mūsų savijautą bent jau pirmą savaitę po sukimo. Būna sunku susikaupti, jaučiamės labiau pavargę, dėmesio koncentracija būna sutrikusi, gali pasireikšti didesnis mieguistumas dienos metu“, – vardijo E. Zykienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė pastebi, kad jauniems, darbingo amžiaus asmenims tai neturėtų sukelti didelių nepatogumų – didžiausią poveikį tai daro vyresniems asmenims. Tai rodo ir į vaistines po laiko persukimo plūstantys senjorai, kurie ieško būdų, kaip pagerinti miegą:

REKLAMA

„Vyresnio amžiaus žmonės ir taip turi daugiau miego sutrikimų, nes jų biologinis laikrodis dėl amžiaus yra jautresnis ir, manyčiau, laiko sukimas du kartus per metus šią situaciją dar labiau blogina ir bėgant metams miego kokybė vis blogėja.

Aišku, sunku pasakyti, kad tai lemia tik šis vienas veiksnys, bet laiko sukimas tikrai prisideda prie miego kokybės prastėjimo, dažnesnių prabudimų. Nuo to kenčia ir kitos sistemos, automatiškai ir širdies ir kraujagyslių sistemos ligos gali vystytis, poilsio stygius gali atsiliepti ir tiems, kas turi neurologinių sutrikimų, taip pat žmonėms, kurie kenčia nuo depresijos.“

REKLAMA
REKLAMA

Kaip anksčiau naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ kalbėjo Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. habil. dr. Julius Kalibatas, japonų mokslininkas Joseph Takhashi dar 1997 m. rado cirkadinį geną, kuris reguliuoja cirkadinius ritmus, o bet koks šio ritmo išbalansavimas kenkia organizmui.

Kaip teigė prof. habil. dr. J. Kalibatas, išsibalansavus cirkadiniams ritmams, trinka miegas, gali pasireikšti panikos priepuoliai, žmogus ima prasčiau orientuotis aplinkoje, ūmėja lėtinės ligos, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos, gali padidėti ir onkologinių ligų rizika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai prasideda šitas laiko sukinėjimas, nemažai žmonių prašo: išsibalansavo miegas, prirašykite migdomųjų, blogai miegu, o kai blogai miegu, esu nedarbingas, negaliu dirbti savo įprastinio darbo, negaliu susikaupti, blogai mąstau ir t. t.“, – laidoje sakė profesorius.

Patarė, kaip pasiruošti

Vis tik, E. Zykienės teigimu, laiko persukimo sukelti nepatogumai kasdienybėje neturėtų trukti ilgai – maždaug iki savaitės, o jei norime, kad prisitaikymas prie naujo ritmo taptų lengvesnis, galime iš anksto pradėti tam ruoštis.

REKLAMA

Vaistininkė pataria maždaug savaitę prieš laiko sukimą pradėti pratintis prie naujo miego ritmo, po rudeninio laiko sukimo – eiti miegoti šiek tiek vėliau, kiekvieną dieną vis nukeliant užmigimo pradžią maždaug 15-20 minučių.

Pasiruošti laiko pokyčiams ir sureguliuoti miegą gali padėti ir įvairios žolelių arbatos, kiti miegą gerinantys ir raminančių savybių turintys preparatai.

„Yra ir iš karto paruoštų žolelių mišinių, yra ir atskiros vaistažolės, tokios kaip valerijonas, melisa, pipirmėtė – šios žolelės ramina, gerina miego kokybę. Gali būti ne tik arbata, bet ir, pavyzdžiui, valerijono lašeliai, taip pat yra valerijono lašeliai vandeniniu pagrindu su magniu, kuris taip pat veikia atpalaiduojančiai, raminančiai.

REKLAMA

Taip pat tie patys žolelių mišiniai gali būti kapsulėse, tabletėse, taip pat dabar labai populiarus augalas ašvaganda, ji gerai sunormalizuoja mūsų dienos ritmą ir psichologinę būseną“, – patarė E. Zykienė.

Kadangi laiką sukame jau ne pirmą kartą, o tai pastoviai darome nuo pat 2003 metų dukart per metus, greičiausiai jau žinome, kaip tai paveikia mūsų savijautą ir sveikatą, tad žinantiems, kad prisitaikymas prie pokyčių bus sudėtingesnis, vaistininkė primena apie dar vieną medžiagą, kuri puikiai sureguliuoja miegą:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Melatoninas – natūralus miego hormonas, kuris savaime gaminasi organizme tamsiuoju paros metu, bet kai pradeda trikti jo gamyba organizme dėl amžiaus arba dėl laiko sukimo, melatonino tabletes galima pradėti savaitę prieš laiko sukimą tiems, kurie galvoja, kad jausis blogiau. Išgeriant tabletę prieš miegą kiekvieną dieną, laiko sukimą pernešti organizmui – lengviau.“

Ji taip pat pataria, jei tik galimybės leidžia, neplanuoti didelių darbų po laiko sukimo, kad nereikėtų užsiimti intensyvia protine, didelio susikaupimo reikalaujančia veikla, ypač jei žinote, kad laiko pokyčiai paveikia stipriau.

visi žino, kad tas laikrodžių sukinėjimas yra nesąmonė, visi sutinka su tuo, kad žmogui tai ne į naudą ir vis tiek, pasirodo, atšaukti tai yra misija neįmanoma .... ką gi, biurokratija visagalė ...
viktorijos laikų ponų išmislas
viktorijos laikų ponų išmislas
galiu lažintis, kad kai tais metai, kada nustos kvailai sukinėti laikrodžius, savižudybių ir širdininkų mirčių bus kur kas mažiau, nei yra dabar.
Tiesą sakant, keisti laiką yra kvaila užduotis. Abejoju, ar tai gali sutaupyti energijos, padidinti darbo našumą ir pagerinti žmonių nuotaiką. Vaikai ypač kenčia pavasarį, kai tenka keltis anksčiau. Kažkodėl biurokratai bijo priimti savarankiškus sprendimus nesukti laikrodžius.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų