• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

64-erių klaipėdiečio Ričardo Dolgalio susižavėjimas orchidėjomis išaugo į didžiulę kolekciją, o žiedais apsipylusios gėlės vilioja ne tik gražiausiomis spalvomis, bet ir įvairiausiais aromatais.

22

64-erių klaipėdiečio Ričardo Dolgalio susižavėjimas orchidėjomis išaugo į didžiulę kolekciją, o žiedais apsipylusios gėlės vilioja ne tik gražiausiomis spalvomis, bet ir įvairiausiais aromatais.

REKLAMA

Vyras šypteli, kad pirmosios orchidėjos pas jį atkeliavo jau itin seniai, prieš daugiau nei 40 metų, kai daug kas apie jas net nebuvo girdėjęs. Už tai jis dėkingas Klaipėdos Jūrų muziejaus Akvariumo ir jūrų gamtos skyriaus vedėjui Sauliui Karaliui – pas jį ir pamatė pirmąsias užburiančias gėles.

Iš Sauliaus rankų atkeliavo ir pirmieji augalai, tik su viena sąlyga – kad Ričardas namuose įsirengs specialiai orchidėjoms skirtą oranžeriją su atitinkamu apšvietimu, vandens nubėgimu ir t. t.. Jis iki šiol prisimena bičiulio žodžius, kuriuos kartoja visiems orchidėjų augintojams: „Orchidėją reikia pajausti, kaip ir kiekvieną augalą“.

Orchidėjų kolekcijos neteko per kelias dienas

Su kiekvienu į namus atkeliavusiu augalu meilė vis augo, o dabar vyras juokiasi, kad orchidėjos tapo it nepagydoma liga, nes jų norisi vis daugiau ir daugiau. Kadangi auginti jas pradėjo seniai, kai Lietuvoje nebuvo, kur jų įsigyti, praversdavo tai, kad dirbo prie laivų, juos remontuodavo, tad pažino daug jūreivių, kurie parplukdydavo įvairiausių orchidėjų. Jis iki šiol prisimena baltą mažą orchidėją, atplukdytą iš Maskvos – už ją mokėjo 250 rublių.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip sakoma, apetitas auga bevalgant, tad kolekcija vis didėjo, tačiau buvo laikas, kai nuo orchidėjų auginimo teko padaryti pertrauką – visų augalų Ričardas neteko vos per kelias dienas.

REKLAMA

„Atsitiko, kaip sakau, tragedija. Žiemos metu reikėjo išvažiuoti į laidotuves, namai pečiumi kūrenami, paprašiau kaimyno, kad pakurtų pečių, nes nebuvo aišku, kiek dienų nebūsiu, o jis – taurelės mėgėjas.

Klaidą padariau ir po šiai dienai galvoju, kam aš jam daviau tuos 50 litų... Sakė pakurs, viską parodžiau, daviau raktus, grįžtam iš laidotuvių, o iš mano gėlių likusi tik košė, jos sušalusios, namuose – minusas. Visą kolekciją tiek metų rinkau, tiek laiko ieškojau, o čia ėmė ir sušaldė...

REKLAMA
REKLAMA

Galvojau, viskas, viena-dvi orchidėjos ant palangės, kad nebūtų tuščios, ir viskas, man užteks“, – prisimena R. Dolgalis.

Namuose auga apie 80 orchidėjų

Maždaug dvejus metus jo namuose buvo vos viena kita orchidėja, tačiau meilė joms buvo didesnė už viską – internete sužinojęs apie Lietuvos orchidėjininkų draugiją ir pamatęs, kokių grožių galima užsisakyti, vis tik nesusilaikė.

Vyras juokiasi, kad kurį laiką „vedė buhalteriją“ ir kiekvienos orchidėjos pavadinimą rašėsi ant lapo, dabar to nebedaro, bet tvirtai sako: apie 80 orchidėjų jo namuose tikrai rastumėte. Daugiausiai – katlėjų, mat jos, kaip pats sako, kaprizingiausios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man tai kaip žaidimas. Nusiperku kokią įdomią, ypatingą, problematišką, kuriai reikia daugiau priežiūros, ne auginimui, o tam, kad pražydinčiau. Pražysta vienus metus, antrus, trečius ar net ketvirtus ir viskas, man nebelieka, kaip lietuviai sako, sportinio intereso.

Aš mokslų nebaigiau, esu savamokslis ir kiek tik bandymų nebuvo... Metus augini ir jeigu per tuos metus padarei vieną klaidelę, augindamas jautresnę orchidėją, viskas, jau metai prarasti. Antrais metais padarei klaidą – vėl nesulauksi žydėjimo“, – apie azartą auginant orchidėjas kalbėjo R. Dolgalis.

REKLAMA

Žiedų dydis nustebina ir patį

Po kelerių metų orchidėjos iš Ričardo namų iškeliauja į kitų augintojų rankas, tačiau yra viena ypatinga, kurios niekada neatsisakys, tai – katlėja „Hardyana“. Su ja, kaip sako, visiems nušluostė nosį, nes Ričardo namuose ji žydi kasmet, nors ne vienas bandęs ją auginti drąsiai pasakys, kad ji – be galo reikli.

Išties, orchidėjų yra pačių įvairiausių ir jų poreikiai skirtingi. Pavyzdžiui, pagal šviesos poreikį jos skirstomos į tris grupes: populiariausioms orchidėjoms falenopsiams tinka rytinė arba vakarinė saulė, kitos gali visą dieną lepintis saulės spinduliais, nors karščiausiomis dienomis ir joms reikalinga prietema, o yra tokių, kurios karščiausiu dienos metu, maždaug nuo 11 iki 16 val., visai negautų saulės.

REKLAMA

„Su temperatūros sąlygomis taip pat, vienoms reikia, kad būtų šilta, nuo 16 iki 27 laipsnių, ypač katlėjoms. Norint gero rezultato, gausesnio žydėjimo, reikia jas pajausti, sureguliuoti šviesos ir temperatūros režimą. Dabar jos pas mane vasaroja po obelimi, jau žinau vietą, kur joms nei per daug, nei per mažai šviesos“, – aiškino pašnekovas.

Įspėja nedaryti šių klaidų

Vyras juokiasi, kad vedinam azarto sulaukti ne tik kuo daugiau, bet ir taisyklingų žiedų, tenka „pažaisti“. Kadangi norint sulaukti orchidėjų žydėjimo reikalingas dienos ir nakties temperatūrų svyravimas, dieną orchidėjos stovi ant palangės, mėgaujasi saulės spinduliais, o vakare keliauja po stalu, nes ten nuo nešildomo rūsio daug vėsiau. Ir taip kasdien. Bet „žaidimai“ pasiteisino – orchidėjos apdovanojo įspūdingais žiedais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir jei žino, kad orchidėja turi turėti daugiau žiedų, vienu ar dviem Ričardas nesitenkina – myluoja ir puoselėja jas tol, kol sulaukia tiek žiedų, kiek jų turi būti, o kartais numyluoja taip, kad žiedų skersmuo siekia net 20 centimetrų!

Ričardas ne tik pats augina orchidėjas, bet ir savo patarimais dalijasi socialiniuose tinkluose – yra orchidėjininkų grupės „Facebook“ tinkle administratorius. Tik jis pastebi, kad internete galima rasti labai daug neteisingos informacijos.

REKLAMA

Pavyzdžiui, kartą kažkam paklausus, kaip pražydinti populiarųjį falenopsį, kažkas pasiūlė nakčiai įdėti jį į šaldymo kamerą, o ištraukus šis apsipils žiedais. Perskaitęs tokius dalykus Ričardas griebiasi už galvos – po tokių veiksmų gėlė ne pražys, o virs koše.

„Galbūt nežinantys žmonės prisiskaitę galvoja, kad reikia dėti ledukus, kad būtų vėsiau, nes reikalingi temperatūrų svyravimai. Jeigu ant šiltamėgio augalo dedi ledukus, jie tirpsta, vanduo šaltas, o jeigu dar staigus tirpimas, vanduo nespėja sušilti, atšaldo šaknis – augalas gauna labai didelį stresą.

REKLAMA

Tokiu atveju, orchidėja gali išvis nežydėti, jautresni augalai gali ir lapus numesti, jeigu žiedkotis jau su pumpurais ar žiedais, gali ir juos numesti – daug visko gali nutikti“, – internete pamatytus triukus išbandančius augintojus įspėja vyras.

Išdavė auksinius patarimus

Tad kaip auginti orchidėjas, kad jos mūsų namuose būtų laimingos ir apdovanotų žiedais? Ilgametę patirtį sukaupęs vyras turi keletą patarimų ne tik kaip auginti, bet ir kaip sau pasilengvinti šį procesą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Svarbiausia tinkamas substratas – jis turi būti pušies žievė. Falenopsis, kaip ir dauguma orchidėjų, turi gauti vandens, bet substratas turi greitai pradžiūti, žievės reikalingos, kad gautų oro. Substratas turi būti maždaug rodomojo piršto nago dydžio ir nykščio nago dydžio – maždaug tokio dydžio gabaliukai.

Į substratą dar reikia įmaišyti keramzito, dar dedu ir medžio anglies, sukapoju į mažesnius gabalėlius negu žievės ir dedu: į vazono apačią stambesnes žieves, tada keramzito, medžio anglies kelis gabaliukus ir taip sluoksniuoju iki viršaus“, – pasakojo orchidėjų augintojas.

REKLAMA

Pasodinus arba persodinus augalą, į vazonėlį atsargiai, nubukinus smailųjį galą, Ričardas pataria iki pat dugno įbesti paprastą medinį pagaliuką – jį ištraukus bus aišku, ar jau metas laistyti gėlę, ar dar ne – pagaliuką ištraukus tereiks jį pridėti prie riešo.

Jei pagaliukas dar drėgnas, laistyti nereikia, o jei atėjo laikas lieti, paimkite didesnį plastmasinį kibirėlį, į jį įstatykite vazonėlį ir pripilkite vandens iki pat substrato viršaus. Pašnekovas pažymi, kad geriausia – šiltas vanduo ir ypač tinka lietaus vanduo. Taip vandenyje gėlę reikėtų palaikyti iki valandos, priklausomai nuo perdžiūvimo lygio.

REKLAMA

„Palaikėte – ištraukite vazoną, nuvarvinkite ir į lėkštutę. Vandens lėkštutėje geriau, kad nebūtų, kiti laiko kaip pelkių augalą, visą laiką vandenyje, kad nereikėtų laistyti, bet tai didelė klaida. Falenopsis geriau lai būna truputį išdžiūvęs nei permirkęs“, – patarė R. Dolgalis.

Norint paskatinti žiedų auginimą, geriausia patręšti orchidėjas specialiai joms skirtoms trąšoms, o augalui nužydėjus nukirpti žiedkočius, paliekant vieną akutę nuo apačios. Augalui vėl pradėjus auginti žiedkočius, Ričardas primena – nepamirškite patręšti ir palaistyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų