Pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ lengvatinėms paskoloms numatyta skirti 5 mln. eurų. Norintiems pasinaudoti galimybe gauti lengvatinį kreditą, verta suskubti, nes ribotos trukmės kvietimas galioja tol, kol bus pasiekta paraiškų etapui numatyta lėšų suma.
Šia priemone siekiama palengvinti ūkininkų finansinę naštą, investuojant į ŠESD mažinančių technologijų diegimą, atsinaujinančiosios energijos gamybą ir aukštesnių gyvūnų gerovės standartų diegimą.
Lengvatinės paskolos – 3 tvarių investicijų kryptims
Kaip numato SP intervencinės priemonės „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ įgyvendinimo taisyklės, priemone remiamos investicijos trijose srityse:
Šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir (ar) amoniako išmetimus mažinančių bei oro kokybę gerinančių technologijų diegimui ūkyje.
Biodujų gamybai iš paskolos gavėjo ūkyje susidarančio mėšlo ar kitų biologiškai skaidžių žemės ūkio atliekų, jei pagamintos biodujos, elektros energija ar šiluma naudojamos valdos reikmėms.
Investicijoms į perėjimą prie aukštesnių nei pareiškėjui privalomi ūkinių gyvūnų gerovės standartų.
„Ši intervencinė priemonė sukurta siekiant paskatinti ūkius pereiti prie tvaresnių, aplinką tausojančių bei gyvūnų gerovę užtikrinančių technologijų“, – sako Žemės ūkio ministerijos Paramos verslui skyriaus patarėja Loreta Golubevaitė.
Investuodami į tvarius sprendimus, ūkiai prisideda ne tik prie neigiamo poveikio aplinkai mažinimo, bet ir investuoja į savo ateitį, tampa konkurencingesni ir atsparesni rinkos pokyčiams.
Lengvatinių paskolų privalumas – greitis ir paprastumas
Žemės ūkio ministerijos specialistai pastebi, kad didesnio ūkininkų susidomėjimo sulaukia kvietimai teikti paraiškas dėl dotacijų, kurios derinamos su paskolomis, nei vien tik dėl lengvatinių paskolų. Taip praleidžiama puiki galimybė pasinaudoti ranka pasiekiamomis lėšomis, kurias galima investuoti tiek į materialųjį ir nematerialųjį turtą, tiek apyvartiniam kapitalui papildyti.
„Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad dotacija yra daugiau privalumų turinti paramos forma, tačiau pažvelgus giliau matyti, kad lengvatinė paskola dažnu atveju yra paprastesnė, greitesnė, efektyvesnė paramos forma“, – pažymi Žemės ūkio ministerijos Paramos verslui skyriaus patarėja Loreta Golubevaitė.
Lengvatinės paskolos lėšomis suteikiama galimybė ne tik investuoti į gamybinių pastatų ar kitų gyvulininkystės ūkio statinių statybą, rekonstravimą, kapitalinį remontą, technologinius įrenginius bei skaitmenines ūkininkavimo technologijas, tačiau įsigyti ir ūkinius gyvūnus.
Paskolos lėšomis galima finansuoti 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.
„Paskolos apyvartiniam kapitalui suteikia galimybę ūkininkams įsigyti trumpalaikį turtą (pvz., sėklas, pašarus, trąšas, augalų ir gyvūnų apsaugos priemones, degalus, tepalus), apmokėti darbo užmokestį, kitus mokesčius, turto draudimo išlaidas, komunalines išlaidas ir pan., taip išvengiant finansinių sunkumų sudėtingesniais ūkininkavimo laikotarpiais ar esant kitoms nenuspėjamoms situacijoms“, – paskolų privalumus vardija L. Golubevaitė.
Kas gali kreiptis dėl lengvatinės paskolos?
Į NMA dėl lengvatinių paskolų tvarioms investicijoms į žemės ūkio valdas gali kreiptis tiek fiziniai asmenys, turintys savo vardu įregistruotą ūkininko ūkį ir žemės ūkio valdą, tiek juridiniai asmenys, savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą.
Reikalavimas dėl žemės ūkio valdos registravimo netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka ir realizuoja tik savo narių valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus arba supirktus iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus perdirba ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus.
Kokios lengvatinės paskolos teikimo sąlygos ir dydis?
Lengvatinės paskolos yra patrauklesnės nei skolinimasis rinkos sąlygomis. Taip yra dėl to, kad palūkanos skaičiuojamos tik finansų tarpininkų lėšų daliai – t. y., 30 proc. paskolos daliai taikoma 5 proc. finansų tarpininko marža ir 6 mėn. EURIBOR, o 70 proc. paskolos daliai taikomos nulinės palūkanos.
Didžiausia lengvatinės paskolos suma vienam pareiškėjui negali viršyti 200 000 eurų, o ilgiausias jos grąžinimo laikotarpis – 5 metai nuo paskolos sutarties su finansų tarpininku pasirašymo, arba 3 metai, jei kreipiamasi lengvatinės paskolos tik apyvartiniam kapitalui.
Paraiškų teikimo tvarka
Siekiant gauti lengvatinę paskolą, pirmiausia reikia pateikti paraišką Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos kvietimo teikti paraiškas galiojimo metu, t.y, nuo 2025 m. kovo 3 d. iki 2025 m. rugpjūčio 29 d., paraiškos priimamos tik darbo dienomis nuo 8.00 val. iki 17.00 val.
NMA įvertinusi paraišką ir nustačiusi, kad projektas tinkamas finansuoti, išduoda pažymą, su kuria per 6 mėnesius pareiškėjas gali kreiptis į ILTE atrinktą finansų tarpininką, pristatydamas ir kitus jo reikalaujamus dokumentus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!