Seime vėl kalbama apie naujus mokesčius eiliniams gyventojams. Tai, kad diskutuojama apie PVM didinimą, patvirtino ir J. Razma.
Pasak parlamentaro, diskutuojama apie įvairius variantus, taip pat ir apie PVM didinimą. „Nors kai kurie politikai išsako viešą kritiką, siūlymų dėl to, kaip papildyti biudžetą, negirdžiu“– teigia J. Razma. Paklaustas, ar PVM didinimas dar labiau nenuskurdintų pačių vargingiausių žmonių, J. Razma pripažino, kad tai sunkus sprendimas, tačiau geresnių alternatyvų nemato.
„Siūlomi kiti mokesčiai į biudžetą daug nesurinktų“, – sakė jis.
Mokslininkas K. Girnius kritikuoja kalbas apie tai, kad PVM reikia didinti iki 23 nuošimčių. „Suprantu, kad socioekonominė situacija yra labai sudėtinga. Vis dėlto, netikslinga eiti lengviausiu keliu. Tas kelias be abejo yra PVM didinimas. Tačiau nuo didinimo pirmiausiai nukentės mažas pajamas gaunantys, nepasiturintys žmonės. Vietoj to patarčiau vėl svarstyti progresinės sistemos, NT mokesčių įvedimą“, – sakė ekspertas.
Pasak K. Girniaus, šiuo metu esanti sistema reikalauja pertvarkų, kurios būtų orientuotos į paprastus žmones, o ne didinti PVM, nes tai mažai paveiks turtinguosius, tačiau labai skaudžiai atsilieps skurdžiausiems žmonėms.
Suerzino ir politikus
Pasak LSDP frakcijos seniūno A. Butkevičiaus, peržiūrint biudžetą, pasiūlymas didinti PVM iki 23 proc. negali būti svarstomas.
„PVM yra regresinis mokestis. Padidintas jis daug labiau smogtų mažesnes pajamas gaunantiems Lietuvos gyventojams. Padidėtų visų būtiniausių prekių kaina. Neturint jokio prabangos prekių mokesčio, visa našta gultų ant vartotojų, labiausiai – ant mažas pajamas gaunančiųjų, pečių. Taigi apie PVM mokesčio didinimą negali būti nė kalbos“, – tikina LSDP frakcijos seniūnas.
Valdančiajai koalicijai priklausančios Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) pirmininkas Algis Čaplikas taip pat pareiškė, kad šios partijos frakcija Seime nepalaikys koalicijos partnerių siūlymo didinti pridėtinės vertės mokestį dviem punktais iki 23 procentų.
A. Čaplikas apgailestavo, kad viešumoje skleidžiami komentarai ir pasvarstymai, kad reiktų didinti PVM, tik bereikalingai erzina visuomenę, nes jokių argumentų, pagrįstų skaičiavimais, kad mokesčio didinimas yra pats būtiniausias ir geriausias sprendimas šioje sunkioje ekonominėje situacijoje, koalicijos partneriams nebuvo pateikta.
„Apgailestauju, kad koalicijos partneriai tuščiai plepa ir sėja paniką, nors antradienį neformalaus susitikimo pas premjerą metu buvo sutarta to nedaryti, o trečiadienį vykusio koalicijos pasitarimo metu apie biudžeto reikalus išvis net neužsiminta“, – sakė Seimo vicepirmininkas.
Pasak A. Čapliko, LiCS frakcija nepalaikys PVM didinimo: „Neturiu jokių partijos įgaliojimų palaikyti PVM didinimą, LiCS pozicija šiuo klausimu – radikaliai priešinga.“
„Manau, kad tiek premjero, tiek Finansų ministerijos prognozės, kurios grįstos vien užkulisinėmis kalbomis, negali būti vertinamos rimtai, juoba viešai komentuojamos. Jau nebe pirmą kartą, likus keletui dienų iki biudžeto priėmimo, staiga valdančiosios koalicijos partnerių pozicija pasikeičia ir drebinamas oras. Manau, kad koalicija, skleisdama paniką dėl mokesčių, tuoj prisižais“, – piktinosi liberalcentristas A. Čaplikas.
Politiko įsitikinimu, valdžia, bet kokia kaina siekdama padidinti šalies biudžeto deficitą iki 3 proc., sužlugdys valstybę. „Tuo metu, kai visa Europos Sąjunga nesiekia 3 proc. deficito, Lietuvos valdžia kažkodėl daro atvirkščiai ir vis pateikia skirtingus argumentus. Iš pradžių tvirtinama, kad to reikia neva dėl to, kad įsivestume eurą, paskui – kad galėtume skolintis, dar vėliau – kad galėtume skolintis pigiau. Taigi priėmus šį siekį kaip neginčijamą faktą iš tiesų tektų arba didinti mokesčius, arba mažinti vartojimą. Tačiau biudžeto deficitas nėra šventa karvė, dėl kurio rungtyniaudama Lietuva pagal rodiklius gal ir atrodys labai gražiai, tačiau viduje merdės“, – sakė A. Čaplikas.