Visgi, ekspertai sako, kad žmonės kol kas skiepijasi vangiai ir laukia gripo sezono pradžios. O gripas šiemet, pasak specialistų, per pandemiją pasitraukęs gali vėl sugrįžti netgi su trenksmu ir parklupdyti net sveikiausius, darbingo amžiaus žmones.
Vaistininkė Zita iš šaldytuvo traukia gripo skiepą ir netrukus vakciną suleis į vaistinę nuo gripo atėjusiai pasiskiepyti merginai. Nors vaistinė vakcinas gavo vakar, bet paskiepijo jau dešimtį žmonių, kurie už vakciną nepagailėjo apie 20-ies eurų. Vieni gyventojai, anot vaistininkės, supranta, kad gripas pavojinga liga. Tiesa, atsiranda ir tokių, kurie rėkia, kad ji nereikalinga.
„Aš turėjau ryte pacientą, kur mes nusipirkome vaistų ir ėjome pasiskiepyti, va, šiandieną ir buvo tokių, kurie stovėjo gale ir, aišku, garsiai komentavo, kad čia yra labai neprotinga ir tai yra komercija ir panašiai“, – pasakoja vaistininkė Zita Janušauskienė.
Na, o pirmoji gripo vakcinų siunta skirta rizikos grupei priklausantiems žmonėms, kurie ja galės pasiskiepyti nemokamai, Šeškinės polikliniką turėtų pasiekti jau savaitės viduryje. Kitiems asmenims vakcina nuo gripo šioje poliklinikoje kainuos apie 12 eurų.
Lietuvą jau pasiekė 200-ai tūkstančių tokių vakcinų ir dabar jos gabenamos į gydymo įstaigas. Vakcina nuo gripo yra keturvalentė ir bus skirta skiepyti visus asmenis nuo pusantrų metų amžiaus.
„Mūsų turimoj mokamoj vakcinoj yra dvi A padermės ir dvi B padermės, tai reiškia, kad ji apsaugo nuo gamtoje cirkuliuojančių virusų. O kalbant apie praėjusių metų sezoną, tai aišku praeitais metais vyravo A grupės, A padermės gripo virusas“, – aiškina infekcijų kontrolės specialistė Jolanta Kuklytė.
Tiesa, žmonės, pasak specialistų, nuo gripo skiepytis neskuba.
„Kol kas vangiai, bet mes turėtume dar atkreipti dėmesį į tai, kad dar neprasidėjo gripo sezonas, tai yra normalu šiam laikotarpiui, o dar pasidomėjome, pasižiūrėjome, kada gi tas būna besiskiepijančių pikas, tai aišku besiskiepijančių daugiausia kreipiasi lapkričio mėnesį“, – sako J. Kuklytė.
O ir didžioji dalis TV3 žinių kalbintų marijampoliečių skiepytis nuo gripo net nesirengia:
„Galvoju, kad per daug. Anksčiau skiepindavausi visą laiką nuo gripo, o dabar po kovido skiepų nesiruošiu.“
„Nei nuo kovido nesiskiepinau, nei nuo gripo nesiskiepinau.“
„Jeigu pas mus darbovietėje, jeigu būna tas skiepinimas, tai pasiskiepinu kartas nuo karto, bet taip, kad jau rimtai, tai neieškau to dalyko. – O nebijot rimtai susirgti su rimtom komplikacijom? – Kad taip nebūna gal. Aš drūtas žmogus, nesergu.“
„Galvoju, kad jeigu aš nesusirgsiu, aš neužkrėsiu kitų. Tai mano pagrindinis principas.“
„Nebijot numirt? – Nežinau, ne. Nebijau.“
„Čia ne statistika, čia yra žmonių mirtys. Ir būtent netgi registruota buvo vaikų nuo 10-ies metų amžiaus mirtys ir didžiausi skaičiai tai būna darbinio amžiaus žmonių ir, aišku, vyresnių“, – teigia epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Ir jei per dvejus pandeminius metus Lietuvoje nebuvo fiksuotas nei vienas mirties nuo gripo atvejis, šiemet, pasak ekspertų, gripas gali sugrįžti ir su trenksmu.
„Jis turi būti likti gyvas gripo virusas, tai jis be abejonės ieškos žmonių, kurie neturi imuniteto. Australija kaip tik tai pradėjo gripo sezoną ir iš tikrųjų sergančiųjų skaičiai ganėtinai aukšti. Netgi toks pikas, kuriame daugiausia sergančiųjų skaičiai buvo registruojami vaikų tarpe. Tai mums labai taip galvoti, kad mes čia vėl prašoksim ketvirtą sezoną su vėl tokiu, neaukštais sergamumo rodikliais, manau, kad taip nebus“, – tvirtina D. Razmuvienė.
Per pastarąjį dešimtmetį nuo gripo Lietuvoje mirė 128 žmonės, o rekordiniai – 26 mirties atvejai buvo registruoti 2019-aisiais.