• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors lietuviai skundžiasi, kad vaistai brangūs, juos perka maišais, o po to nesuvartoję išmeta. Vien į vaistines pernai žmonės atnešė per 30 tonų pasenusių vaistų. Kiek jų išmetė tiesiog į šiukšlių dėžę, nesuskaičiuosi. Kad nereikėtų laiko gaišti eilėje, kai kurios vaistinės pastatė specialias dėžes vaistams išmesti ir pamatė – žmonėms dar reikia mokytis juos rūšiuoti.

Nors lietuviai skundžiasi, kad vaistai brangūs, juos perka maišais, o po to nesuvartoję išmeta. Vien į vaistines pernai žmonės atnešė per 30 tonų pasenusių vaistų. Kiek jų išmetė tiesiog į šiukšlių dėžę, nesuskaičiuosi. Kad nereikėtų laiko gaišti eilėje, kai kurios vaistinės pastatė specialias dėžes vaistams išmesti ir pamatė – žmonėms dar reikia mokytis juos rūšiuoti.

REKLAMA

Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.

Kalbinti praeiviai neslėpė, kad pasibaigusio galiojimo vaistus neretai išmeta tiesiog į šiukšlių dėžę:

„Atiduodu žmonai, jinai tvarko.”

„Į vaistinę nešam. – Atleiskite, ji meluoja. Niekur neneša, guli, mėtosi.“

„Išmetu, į šiukšlyną. – Kodėl ne į vaistinę? – Nu, nežinau, nepagalvojau, iš tikrųjų.“

Surenka vis daugiau vaistų

Ligonių kasos suskaičiavo, kad pernai Lietuvoje surinkta per 31 toną senų ir nereikalingų vaistų. Tai yra 3 tonomis daugiau nei užpernai. Kiek dar senų vaistų nukeliavo į šiukšlių dėžę, nežinia.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar atneša nedideliais kiekiais, po šimtą, po kelis šimtus gramų. Pasitaiko ir tokių atvejų, bet dažniausiai po artimojo mirties, kai tas kiekis būna didelis, nemažą maišą atneša“, – tikino „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.

REKLAMA

Tyrimai rodo, nebereikalingų arba pasibaigusio galiojimo vaistų turi du iš trijų namų ūkių, vėliau tokius vaistus išmeta. Ligonių kasos aiškinosi, kodėl žmonės taip švaisto medikamentus.

„Apie 60 procentų apklaustųjų parodė, kad jie tiesiog laiko namuose vaistus tam atvejui, jeigu susirgtų, jeigu reikėtų ir nesuvartoja šitų vaistų“, – kalbėjo Ligonių kasų atstovė Irma Medžiaušaitė.

„Dauguma vaistų būna receptiniai. Turbūt vyresnio amžiaus žmonės linkę kaupti tas atsargas vaistų, bijodami kažkokių tiekimo sutrikimų, sunku pasakyt iš tiesų“, – pridėjo R. Blynas.

REKLAMA
REKLAMA

Nenaudojamų vaistų likučius iš gyventojų surenkančios vaistinės pastebi, kad gyventojai išmeta daug vaistų nuo virškinimo bėdų.

„Tokie kaip viduriavimui ar skrandžio skausmui ir, dažnu atveju, būna vaistai nuo skausmo. <...> Jaunesni žmonės daugiausiai atneša vaistų, kurie skirti peršalimui, iki galo nesuvartotų antibiotikų kursų, įvairių tepalų, paskirtų gydytojų dermatologų, matyt, situacija pagerėjo ir tiesiog liko tas vaistas nesunaudotas. Jeigu vyresnio amžiaus žmonės, tai dažnai būna kardiologiniai vaistai, kurie galbūt nebetinka“, – vardijo „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Sigita Korbutaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie 23 procentus pacientų nustoja vartoti, jeigu greitai nepajaučia tinkamo, pakankamo gydymo efekto“, – teigė I. Medžiaušaitė.

Švaisto mokesčių mokėtojų pinigus

Prisipirkdami ir paskui išmesdami vaistus žmonės švaisto ne tik savo, bet ir valstybės, o tai yra visų mokesčių mokėtojų pinigus.

„2023 metais apie 78 procentus visų receptinių vaistų ligonių kasa kompensuoja, pagal gydytojų išrašytus receptus, matyt, patenka į atliekas ir kompensuojamieji vaistai“, – dėstė I. Medžiaušaitė.

REKLAMA

Tam, kad su atneštais vaistais nereikėtų laukti eilėse, kai kurios vaistinės yra pastačiusios specialias dėžes. Tačiau, kol vaistininkai nemato, kai kurie žmonės čia išmeta ne tik senus vaistus, bet ir maisto papildus, kurių vieta komunalinių atliekų konteineryje.

Peržiūrėti namų vaistinėles reikėtų bent kas pusmetį. Adatas ar naudotus švirkštus reikėtų kaupti metalinėse dėžutėse, pavyzdžiui, nuo kavos, užsukamuose plastikiniuose baliklių ar ploviklių buteliuose. Prikaupus tokį indą jį galima išmesti į bendrų atliekų konteinerį, tik ant jo reikėtų užrašyti įspėjimą „aštru“.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

Patys daro,patys verkia!
Patys daro,patys verkia!
Kai daktarai nustos išrašinėti po 10-20receptų ir vaistus,kurie žmonėms dėl sukeliamų komplikacijų netinka,tada žmonės ir baigs pirkti maišais.Patys vaistininkai,dažnai irgi prie to prisideda:-Labai gerai imunitetui,visi naudoja,o jūs ne?Pagal jūsų amžių jums būtina tas ir anas.Patys vaistus ir papildus kiša per visus galus.Antra,kur juos deda surinktus,jeigu reikalauja gražinti su gamintojo pakuotėmis?!Taip kaip srniau,gal į ligonines keliauja?!Sako sudegina....tada kokiu oru mes kvėpuojam ir kas nusėda į dirvožemį?!
Lenkijoje gatvėse stovi vaistų surinkimo konteineriai,tokie kaip pas mus tekstilės atliekoms surinkti.Čia negali tokių pastatyti?Jau atsibodo klausyti vaistininkių isterijas,kai baubia ant žmonių,kad jie atneša vaistus ne gamintojo pakuotėse,o pvz. išlukštentus stiklainyje.
Pirmiausia - dirbantiesiems vaistų niekas nekompensuoja. Už viską sumokame patys, taigi nuostolio mokesčių mokėtojams nėra. Nereikia apgaudinėti.
Antra - jei rimtai susergi - į vaistinę jėgų nėra nueiti. Nei į polikliniką. Paradoksas - jei pajėgi nueiti į polikliniką, tai pajėgi nueiti ir į darbą. Todėl nuo peršalimo apsirūpini vaistais iš anksto, turi namuose dėl visa ko. Jei neprireikia - išmeti kai galiojimas baigiasi.
Trečia - antibiotikų be recepto neparduoda. O gydytojai recepto iš karto nerašo, laukia kelias dienas nuo kreipimosi dienos. Nesvarbu, kad sakai, jog sergi jau savaitę. Kol gauni antibiotikų - liga įsisenėja ir prireikia dvigubai daugiau jų gerti. Būna, kad receptą turi, o vaistinėje pirkti - nėra. Todėl sveikiau, saugiau ir paprasčiau turėti antibiotikų namuose ir prireikus gydytis pačiam. Perki ne kai reikia, o kai gauni be recepto, taigi dažniausiai net nelegaliai. Jei neprireikia ir nustoja galioti - išmeti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų