ričardas tvaronas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „ričardas tvaronas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „ričardas tvaronas“.
Elektros rinkos barometras: kainai kilti neleido elektros importas iš Rusijos
Praėjusią savaitę augęs importas iš Rusijos ir Estijos 17 proc. padidino perdavimo galią tarp Estijos – Latvijos sienos. Tai leido kainai Lietuvoje ir Latvijoje šiek tiek kristi. Vidutinė kaina šiose šalyse sumažėjo 1 proc. iki 49,22 EUR/MWh, ji svyravo nuo 25,05 EUR/MWh iki 74,33 EUR/MWh. Estijoje kaina ir vėl augo Tuo tarpu vidutinė elektros kaina Estijoje vėl kilo. Praėjusią savaitę ji išaugo 4 proc. iki 37,36 EUR/MWh, ji svyravo tarp 24,57 EUR/MWh ir 74,33 EUR/MWh.
Praūžę karščiai augino verslo elektros sąnaudas
Liepos ir rugpjūčio mėn. praūžę karščiai Lietuvoje didino ne tik elektros kainas, bet ir elektros suvartojimą verslo įmonėse – visuose sektoriuose elektros sąnaudos liepą vidutiniškai išaugo 9,2 proc. arba 8,92 mln. kWh, lyginant su birželio mėn. Didžiausias skirtumas pastebimas pastatų valdymo įmonėse – ypač prekybos ir pramogų bei verslo centruose. Lyginant skirtingus verslo sektorius, didžiausias suvartojimo pokytis buvo pastatų valdymo sektoriuje – jame elektros liepą suvartota 19,61 proc.
Po elektros krizės – verslo įmonių elgesio pokyčiai
Prieš gerą pusmetį nuvilnijusi elektros krizė keitė verslo įmonių elgesį perkant elektrą laisvojoje rinkoje. „Elektrum Lietuva“ duomenimis, pirmąjį šių metų pusmetį įmonių, pasirinkusių fiksuotos kainos sutartis, skaičius pasiekė 99,5 proc., o pasirašiusiųjų 3 metų ar ilgesnės trukmės sutartis – 70 proc. „Įvykiai rinkoje dar labiau sustiprino įmonių sprendimą rinktis saugesnius paketus.
Elektros rinka Baltijos šalyse: šiandien ir rytoj
Praėję metai elektros rinkai atnešė svarbių pokyčių. Vienas jų – Latvijos prisijungimas prie „Nord Pool Spot“ biržos. Nors po šio įvykio buvo tikimasi elektros kainų pokyčių, viltys persikėlė į 2014-uosius. Kodėl šis įvykis nepasiteisino ir kuo pagrįsta bendra laisvoji Baltijos šalių rinka bei kaip ji veikia skirtingose kaimyninėse šalyse – išsamiai straipsnyje. „Laisvės“ pradžia Europos Sąjungoje (ES) elektros rinkos atsivėrimo procesas prasidėjo prieš kelis dešimtmečius.
Pokyčiai laisvojoje elektros rinkoje: metų reziumė
Laisvoji elektros rinka nuo pilno atsivėrimo per metus patyrė nemažai pokyčių – elektros kainos pasiekė rekordines aukštumas, tiekėjų gretos retėjo, radosi naujų, verslui skirtų energetinių paslaugų. Ko buvo tikimasi iš rinkos jos atsivėrimo pradžioje ir kaip iš tikrųjų viskas klostėsi? Skaičiai nemeluoja Praėjus keliems mėnesiams nuo pilno rinkos atsivėrimo, beveik pusė įmonių dar nebuvo pasirinkusios nepriklausomo tiekėjo ir pirko elektrą iš garantinio tiekėjo LESTO.
Laisvoji elektros energijos rinka: dar kartą apie viską išsamiai
Praėjus metams nuo pilno laisvosios elektros rinkos atsivėrimo juridiniams asmenims, dažnai vis dar kyla klausimų, kas ji tokia, kaip ji veikia ir kas jos dalyviai. Informacijos trūkumą patvirtina ir atliktų tyrimų rezultatai, rodantys, kad žinių apie rinką vis dar neužtenka 72 proc. verslininkų. Tad kaipgi iš tikrųjų veikia laisvoji elektros rinka ir kokia jos nauda – skaitykite straipsnyje.
„Elektrum“ klientų skaičius Lietuvoje per metus išaugo beveik keturis kartus
Per metus nuo elektros energijos gamintojo „Latvenergo“ dukterinės mažmeninės elektros energijos pardavimo kompanijos „Elektrum“ Lietuvoje ir Estijoje veiklos pradžios 2012 metų rugsėjo 18 dieną, rinkos dalis Baltijos šalyse augo ir dabar siekia 34 proc. Tuo tarpu klientų skaičius per šį laikotarpį Lietuvoje padidėjo 3,75 karto. „Pilnai atsivėrus laisvajai rinkai regione, į ją įsiliejo naujų klientų segmentas.
„Latvenergo“ apyvarta pernai išaugo 10 proc.
Remiantis metine audito ir tvarumo ataskaita „Latvenergo“ Grupės apyvarta praėjusiais metais siekė 3,7 mlrd. litų ir buvo 10 proc. didesnė nei 2011 m. Grupės pelnas 2012 m. buvo 176 mln. litų, o parduotos elektros energijos kiekis mažmeninėje visoje Baltijos šalių rinkoje siekė 8,287 GWh ir tai sudarė 33 proc. rinkos. 13 proc. elektros buvo parduota Lietuvai ir 6 proc. Estijai per dukterines mažmeninės prekybos bendroves. „Elektrum Lietuva“ pardavė 1058 GWh ir šiuo metu užima 11 proc.
Pasirinkti elektros tiekėją verslininkus stabdo nežinia
Tik 6,0 proc. smulkių ir vidutinių įmonių vadovų pakanka turimos informacijos apie laisvąją elektros rinką. Visi kiti norėtų informacijos įvairiais klausimais. Dauguma – 74,3 proc. – norėtų sužinoti apie lanksčios ir fiksuotos kainos pasirinkimo galimybes. Daugiau nei pusė verslininkų (58,5 proc.) informacijos apie laisvąją rinką tikisi sulaukti iš pačių tiekėjų, dar trečdalis – 35,2 proc. – iš valstybinių institucijų.
Beveik pusė įmonių ketina pirkti elektrą laisvojoje rinkoje
Pirkti elektrą laisvojoje rinkoje planuoja beveik kas antra smulki ir vidutinė verslo įmonė (43,1 proc.), o trečdalis (32 proc.) dar svarsto. Apsisprendimą pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją lemia kaina – ją svarbiausiu kriterijumi laiko 96,3 proc. verslininkų. Tokius duomenis, likus beveik mėnesiui iki įstatymu numatyto termino pasirinkti tiekėją, atskleidė elektros prekybos kompanijos „Elektrum Lietuva" užsakymu atliktas verslo įmonių tyrimas.
REKLAMA
REKLAMA
Kaip veikia laisvoji elektros rinka?
Nuo 2015 metų gyventojams bus suteikta galimybė patiems rinktis, iš ko pirkti elektrą. Kuo daugiau alternatyvų, tuo labiau bus galima sutaupyti, tačiau žmonėms svarbu žinoti, kas yra laisvoji elektros rinka ir kaip ji veikia.
Tarifų skirtumai
Laisvoji rinka Lietuvoje jau žengė pirmuosius žingsnius – nuo 2010 m. galimybę joje pirkti elektrą turėjo tik didesnieji vartotojai, nuo 2012 m. pradžios nepriklausomą elektros energijos tiekėją gali pasirinkti jau ir smulkios bei vidutinės įmonės.