pavardžių rašymas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „pavardžių rašymas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „pavardžių rašymas“.
Galutinis sprendimas: asmens dokumentuose atsiras dvigubas pavardžių rašymas
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) nusprendė, kad nelietuviškos pavardės Wardyn ir Pauwels (Vardyn ir Pauels) turi būti įrašytos ir lietuviškais, ir nelietuviškais rašmenimis. Antradienį teismo priimti sprendimai yra galutiniai ir neskundžiami. „Kokiu būdu tai bus įrašyta, be abejo, iki šiol yra nesuprantama ir neaišku“, – BNS sakė pareiškėjams atstovaujanti Europos žmogaus teisių fondo vadovė Evelina Baliko.
Istorinė pergalė: moteris laimėjo bylą dėl pavardės rašybos su raide „W“
Vilniaus miesto apylinkės teismas ketvirtadienį įpareigojo sostinės Civilinės metrikacijos skyrių už belgo ištekėjusios lietuvės pavardę santuokos liudijime rašyti su nelietuviška raide „w“. Teismo pranešime spaudai pažymima, kad neleidus pakeisti pavardės Europos Žmogaus Teisių Teismas galėtų tai pripažinti diskriminacija.
L. Graužinienė įstatymą dėl originalios pavardžių rašybos vadina proginiu
Įstatymas dėl originalios pavardžių rašybos yra proginis, sako Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė ir ragina į klausimą žiūrėti konstruktyviai. „Manau, kad jis (įstatymo projektas – BNS) pakankamai toks proginis galbūt – visą laiką akcentuojama, kad tai gerins santykius su Lenkija, (...) tačiau daugiau galbūt ši tema įsivėlė į vietinius politinius žaidimus ir tą akcentavo (Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas) Valdemaras Tomaševskis, eidamas į rinkimus.
R. Maceikianecas: vidinę okupaciją įgyvendino grupė asmenų su V. Tomaševskio gimine priešakyje
www.pogon.lt Hitlerui su Stalinu pasidalijus Rytų Europą, 1939-1940 metais čia įsibrovė sovietai su Raudonąja armija, ir tai buvo pradžia naujos epochos, apie kurią ankščiau niekas pasaulyje nežinojo, kaip išsigimsta kraštas ir žmonės, užvaldyti nūdienio bolševizmo. (Juzefas Mackievičius (Jozef Mackiewicz). Kelias į niekur.
Dėl pavardės rašybos lenkiškai kovojanti šeima prašo kreiptis į KT
Dėl vardo ir pavardės rašymo lenkiškai kovojanti Lietuvos pilietė ir jos gynėjas siekia, kad Konstitucinis Teismas (KT) dar kartą pasisakytų dėl asmenvardžių rašybos.
Dėl kalbų Lenkijoje Z. Vaišvila reikalauja išspirti užsienio reikalų ministrą iš posto
Nepriklausomybės Akto signataras Zigmas Vaišvila ir neparlamentinės Tautininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Songaila reikalauja valstybės vadovus griežtai įvertinti užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus kalbas vizito Lenkijoje metu – visų pirma jo atsiprašymą dėl to, kad 2010 metais Seime buvo atmestas siūlymas vardus ir pavardes asmens dokumentuose leisti rašyti ne vien lietuviškais, bet ir lenkiškais rašmenimis.
Valstybės pūva nuo galvų
Lietuvos pasiuntinė Lenkijoje Loreta Zakarevičienė apie Lietuvos lenkus pasakė: „Nes dabar man kartais susidaro įspūdis, kad jie kaip ne Lietuvos piliečiai. Turime rusų, baltarusių, žydų, bet jie save labiau laiko Lietuvos piliečiais negu mūsų lenkai.“
Ar frazė yra svaičiojimas, priklauso nuo konteksto.
ETT: reikalavimas pavardes rašyti lietuviškais rašmenimis ES teisės nepažeidžia (atnaujinta)
Lietuvoje galiojanti tvarka vardus ir pavardes dokumentuose rašyti tik lietuviškais rašmenimis nepažeidžia Europos Sąjungos (ES) teisės, ketvirtadienį paskelbė ES Teisingumo Teismas.
ES teisė nedraudžia atsisakyti pakeisti civilinės būklės aktų įrašuose įrašytus vardus ir pavardes, jei toks atsisakymas negali suinteresuotiesiems asmenims sukelti rimtų nepatogumų.
Lenkų kortos: tikra problema ar politiniai žaidimai?
Lietuvos ir Lenkijos santykius komplikuoja abiejų šalių vidaus politinės kovos. Neretai apsižodžiuojama, vyksta parlamentiniai svarstymai ir net teismo procesai. Trūksta tik proto.
„Du lenkai – ginčas, trys lenkai – muštynės, penki – tai jau lenkų klausimas“, – negailestingai šaipėsi prancūzų Švietimo epochos klasikas Voltaire'as. Paskaičius šiandienos Lietuvos žiniasklaidą susidaro įspūdis, kad galbūt panašių apibūdinimų nusipelnantys lietuviai tik ir sprendžia santykių su lenkais klausimus.
Lietuvos lenkai po dvidešimtmečio
Pasigirdus kvietimui lietuviams ir lenkams susitaikyti bent jau šių Velykų proga – juk ir vieni, ir kiti daugiausia yra katalikai – niekur nedingo klausimas dėl santykių ateities.
Įdomu, kaip klostysis lietuvių ir lenkų, Lietuvos ir Lenkijos santykiai per artimiausius du dešimtmečius.
REKLAMA
REKLAMA
R. Šimašius: nelietuviškas pavardes greičiausiai turėsime rašyti su „W“
Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus žiniomis, Europos Sąjungos (ES) Teisingumo Teismas gegužės 12 d. turėtų skelbti sprendimą, kuriuo Lietuvoje būtų įteisintas nelietuviškų pavardžių rašymas lotyniškais rašmenimis.
„Pats Teismas (ES Teisingumo Teismas – ELTA) kol kas dar nėra priėmęs jokio sprendimo, jeigu neklystu, tai gegužės 12 d. galėtų skelbti sprendimą, kuriuo gali nuspręsti įteisinti sprendimą, pagal kurį nelietuviškas pavardes Lietuvoje bus privaloma rašyti lotyniškais rašmenimis.
R.Šimašius: sprendimas dėl pavardžių rašymo - „šiaudinis patriotizmas“
Lietuvos teisingumo ministras Remigijus Šimašius penktadienį pareiškė, jog Seimo sprendimas atmesti vyriausybės parengtą įstatymo projektą dėl pavardžių rašymo yra "šiaudinio patriotizmo triumfas", parodantis Lietuvos provincialumą.
"Nežinau, ar "šiaudinių patriotų" atstovai supranta, kad vyriausybės projekto atmetimas nepadės lietuvių kalbai, nepadidins meilės Tėvybei. Didelei daliai Lietuvos gyventojų šis sprendimas yra antausis ir akstinas nusigręžti nuo Lietuvos.
Pavardės bus rašomos tik lietuviškai, tai įvertino ir Lenkijos vadovas
Seimas nepalaimino Vyriausybės siūlomo projekto, pagal kurį nuo 2011 metų asmens dokumentuose pavardės galėjo būti nebelietuvinamos ir rašomos nelietuviškais rašmenimis. Tačiau palaikė alternatyvų siūlymą pavardes dokumentuose rašyti tik lietuviškai, greta kaip grafinę formą leidžiant įrašyti pavardę originalo kalba.
Už Vyriausybės projektą ketvirtadienį po pateikimo balsavo 30, prieš - 38, susilaikė 36 parlamentarai.
Kalbininkai: Seimas ir Vyriausybė siūlo tai, ko nepadarė Muravjovas
Vyriausybės siūlymas įteisinti galimybę asmenvardžius rašyti originalo kalba gali atvesti prie Lietuvos suvereniteto praradimo, teigia kalbininkai. Jie siūlo tautos išrinktiesiems nepalaiminti šio įstatymo projekto.
Kaip jau ELTA skelbė, Vyriausybė, konstatuodama, kad asmenvardžiai nėra lietuvių kalbos dalis, siūlo įteisinti galimybę juos rašyti originalo kalba.
R. Šimašius: kalbėdami apie pavardžių rašymą prisiminkime J. Jablonskį
Teisingumo ministras Remigijus Šimašius sako, kad jį džiugina Vyriausybės politinė valia leisti dokumentuose nelietuviškus vardus ir pavardes rašyti originalo rašmenimis, nes šis sprendimas užbaigtų ilgai besitęsiančias diskusijas ir spręstų Lietuvos gyventojų problemas.
Siūloma įteisinti pavardžių rašymą originalo kalba
Vyriausybė, konstatuodama, kad asmenvardžiai nėra lietuvių kalbos dalis, siūlo įteisinti galimybę juos rašyti originalo kalba. Jei Seimas pritars, nuo 2011 metų asmens dokumentuose pavardės galės būti nebelietuvinamos, o nuo 2013-ųjų pasuose, tapatybės kortelėse arba leidime gyventi šalyje asmenvardžiai bus pradėti rašyti su visais umliautais, nosinėmis, perbraukimais, brūkšneliais.