„Manau, kad jis (įstatymo projektas – BNS) pakankamai toks proginis galbūt – visą laiką akcentuojama, kad tai gerins santykius su Lenkija, (...) tačiau daugiau galbūt ši tema įsivėlė į vietinius politinius žaidimus ir tą akcentavo (Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas) Valdemaras Tomaševskis, eidamas į rinkimus. Manau, kad reikėtų konstruktyviai žiūrėti, kaip į paprastą įstatymą, ir tada mažiau būtų problemų“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė L.Graužinienė.
Jos teigimu, įstatymai negali būti priimami vienai visuomenės grupei, į juos būtina žiūrėti sistemiškai. Kita vertus Seimo pirmininkė tikino, kad jeigu projektas bus pateiktas plenariniam posėdžiui, ji klausimo svarstymui pritars.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) siūlo leisti naudoti lotyniškos abėcėlės raides, rašant Lietuvos piliečių vardus ir pavardes asmens dokumentuose, jeigu jie šiais rašmenimis įrašyti dokumento šaltinyje.
Tuo metu Valstybinė lietuvių kalbos komisija laikosi pozicijos, kad trys raidės - q, w ir x - galėtų būti rašomos tik Lietuvos piliečių, susituokusių su užsieniečiais, ir tokių sutuoktinių vaikų bei Lietuvos pilietybę įgijusių užsieniečių dokumentuose.
Seimui yra pateiktas ir alternatyvus projektas, kuris originalią rašybą leidžia tik papildomame paso puslapyje. Originalios pavardžių rašybos prašo Lietuvos lenkai, pataisų šalininkai teigia, kad jos būtų svarbios ir santuokas su užsieniečiais sudariusioms lietuvėms.
Kritikai teigia, kad taip būtų sumenkintas konstitucinis valstybinės lietuvių kalbos statusas, gali kilti keblumų skaitant nelietuviškas pavardes.