Liutauras Grigaliūnas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „Liutauras Grigaliūnas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „Liutauras Grigaliūnas“.
Klaipėdiečių daugiabutyje išplito lizdinės erkės – gyventojams gresia ligos
Unikalus klaipėdiškių, gyvenančių viename daugiabutyje, pagalbos šauksmas: po to, kai sprogo kanalizacijos vamzdis, vieno namo gyventojus puola ir sugelia už aguonos grūdą mažesni padarai. Dėl neaiškių gyvių namie klaipėdiškiai kreipėsi net į tyrimų laboratorijas. Ir specialistai ištyrė: klaipėdiškius iki sunkiai pakeliamo niežėjimo gelia lizdinė arba guolinė erkė.
Ekspertai pasakė, kodėl neignoruoti musių: pavojingos infekcijos arčiau nei manote
Dar pavasarį, tik pradėjus kilti oro temperatūrai, vis dažniau pasigirsta musių zyzimas. Vasarą musės tampa ypač įkyrios. Gausiais būriais zujantys vabzdžiai gali sugadinti ne tik nuotaiką, bet ir sveikatą. Kenkėjų kontrolės ekspertai perspėja: žmonės dažniausiai net nesusimąsto, kad regimai nekaltos musės gali pernešti daugybę ligų.
Įspėja bijančius vorų – Lietuvoje jie dabar ypač sunkiai pastebimi
Mokslininkai skaičiuoja, kad 30% JAV gyventojų kenčia nuo vorų fobijos, nepaisant to, kad žmogus turi daugiau šansų nužudyti vorą nei šis gali įkąsti. Žmonėms baimė kelia diskomfortą: pasireiškia nerimas, įsitempia nervų sistema, padidėja adrenalino kiekis kraujyje, jaučiami skrandžio spazmai, pykinimas ir pan. Jeigu žmogus bijo vorų, būtina pašalinti baimę keliančias priežastis. Vorų poravimosi metas Lietuvoje sutinkama virš 400 rūšių vorų.
Kaip apsiginti nuo į namus besiveržiančių kenkėjų
Bene labiausiai paplitusios sodinės juodosios skruzdėlės po žiemos miego aktyviai ieško maisto gyventojų namuose – pavienės darbininkės randamos ir lovoje. Jei skruzdėlės įsiveržė į namus, kenkėjų kontrolės ekspertai rekomenduoja gintis. „Nusiskundimų dėl skruzdėlių namuose gauname kiekvieną dieną.
Skambina pavojaus varpais: Lietuvoje plinta pavojingos ligos – neatpažįsta užkrato nešiotojų
Pasak ekspertų, dažni atvejai, kai paukščiai dėl pernešamų ligų, teršiamos aplinkos yra laikomi kenkėjais. Žalą patiria ne tik daugiabučių gyventojai, bet ir ūkininkai, maisto pramonės įmonės, naujų namų savininkai, bažnyčios, biurai ir kt. „Paukščiai yra ornitozės, paukščių tuberkuliozės, histoplazmozės ir kt. ligų platintojai. Gyventojai, kurių balkonuose, pastogėse naminiai karveliai susisuka lizdus, dažnai kenčia nuo kailiavabalių, blusų, plunksnagraužių ar net paukštinių erkučių.
Namuose po Naujųjų galite sulaukti daugiau svečių
Nuo blakių ir blusų niekas neapsaugotas – nesvarbu, ar namai tvarkomi kasdien, reguliariai skalbiama patalynė, drabužiai. Kartais užtenka praeiti laiptine, kurioje vaikštinėja benamiai gyvūnai, ar naktį praleisti viešbutyje. Kenkėjų kontrolės ekspertai tikina, kad naktiniai „vampyrai“ kelia vis didesnį siaubą visame pasaulyje. „Patalinės blakės ir blusos – globalizacijos problema.
Ruduo: 5 vietos, kur slepiasi kenkėjai
Įsivyraujantį rudenį žymi ir kalendorius, ir oras už lango. Šaltis, drėgmė gyventojus skatina ne tik šilčiau apsirengti, bet ir pasirūpinti prevencija nuo kenkėjų. Nepaisant to, kad vapsvų ir musių ore skraidžioja vis mažiau, tačiau iš laukų grįžta pelės, žiurkės, spintose įsiveisia drabužinės kandys. Kur po vasaros keliauja kenkėjai ir kaip nuo jų apsisaugoti? 1. Palėpė Palėpė – viena iš patraukliausių vietų pelėms ir žiurkėms žiemoti.
Košmaras lietuvių namuose: vaizdas išgąsdino net specialistus
Raudoni niežintys, nestipriai deginantys 1 cm gumbeliai – tokius ant vaikų rankelių išvydo socialinė darbuotoja, atvykusi į socialiai remtinos šeimos butą Kaune. Įtardama, kad tai nėra uodų įkandimai ar alergijos požymiai, moteris nedelsdama kreipėsi pagalbos į kenkėjų kontrolės bendrovę, kuri apžiūrėjusi namus rado blakių židinius. „Gyvi vabzdžiai slėpėsi čiužinių siūlėse, lovos rėmų plyšiuose, už grindjuosčių, po tapetų įtrūkimais.
Negailestinga uodų ataka: ar turime vilties?
Atšilus orams gyventojai vis daugiau laiko praleidžia gryname ore, tačiau vakariniai pasivaikščiojimai, buvimas gamtoje nėra tokie malonūs – tenka gintis nuo skaudžių kraujasiurbių atakų. Biologas, kenkėjų kontrolės ekspertas Liutauras Grigaliūnas aiškina, kad dabar kaip tik tas metas, kai stovinčiame vandenyje gyvenusios uodų lervos išsivystė iki suaugusių uodų ir šie dabar ieško jiems reikalingo maisto – mūsų kraujo.
Skruzdėlės – priešas, nuo kurio apsaugotų nėra
Balandis – laikas, kai sodiname medelius, sėjame ankstyvąsias lauko daržoves, aprenkame senus lapus, purename žemę. Besidarbuojantys tiek darže, tie sode susiduria su skruzdėlėmis. Vieniems šie maži padarėliai – priešas, kitiems – draugas. „Skruzdėlės – imperijų statytojos, galinčios refleksiškai pakelti 10 kartų už save sunkensį svorį.
REKLAMA
REKLAMA
Nustebsite, bet vorai žmonių bijo labiau: kaip jų atsikratyti?
Pasak prietarų, vorai lemia žmogaus sėkmę arba nesėkmę: patariama niekada nemušti voro, nes numuši savo laimę. Bet kaip elgtis tiems, kurie paniškai bijo šių nariuotakojų? Daugeliui adrenalinas plūsteli į kraują vien išgirdus žodį „voras“. Ką jau kalbėti apie plonas jų kojeles, ropojančias nugara. „Vorų fobija (arachnofobija) – itin dažnas ir kaip žmonija senas reiškinys. Daugeliui, ropojant vorui per kūną, kyla nemalonūs pojūčiai.
Per velykines keliones saugokitės blakių: tikrinkite čiužinius ir lagaminus
Pagaliau už lango pavasaris, saulėtos dienos ir švelnus oras vilioja keliauti. Vieni planuoja atostogas svetur, kiti, artėjant pavasario šventėms, lanko savo giminaičius. Kenkėjų kontrolės ekspertai įspėja: „Viešbučiuose tikrinkite čiužinius, po kelionių išvalykite lagaminus“. Kaip plinta blakės? Nuo 2000 metų pastebimas drastiškas patalinių blakių plitimas visame pasaulyje.
Ką daryti, kad apsisaugotumėte nuo graužikų?
Išsigandusios netikėto šalčio pelės ir žiurkės veržiasi į gyventojų būstus. Kenkėjų kontrolės ekspertai rekomenduoja pasirūpinti prevencinėmis priemonėmis: užsandarinti galimus graužikų patekimo kelius ir pastatyti specialias vyliaus dėžutes, kol graužikai nepridarė žalos. Per kelias dienas daugiau kaip 20 iškvietimų UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas teigia, kad paspaudus šaltukui jau sulaukė per dvidešimt iškvietimų naikinti graužikus.
Kaip šiltas ruduo veikia kenkėjus?
Daugelis gyventojų džiaugiasi, kad įsibėgėjus rudeniui vis dar šilta, už lango nepliaupia lietus, neerzina šlapdriba ir apledėję automobilių stiklai. Tik ar toks oras teigiamai veikia gamtą? Lapkričio vidury – vapsvos Biologas Liutauras Grigaliūnas pastebi, kad šiuo metu jau daugelis kenkėjų turėtų būti išmirę ar pasislėpę šiltose žiemojimo vietose, tačiau vabzdžiai vis dar aktyvūs. „Lapkričio pabaiga, o lauke skraido vapsvos – tai neįprastas reiškinys gamtoje”, – pastebi L. Grigaliūnas.
Kaip šiltas ruduo veikia kenkėjus?
Daugelis gyventojų džiaugiasi, kad įsibėgėjus rudeniui vis dar šilta, už lango nepliaupia lietus, neerzina šlapdriba ir apledėję automobilių stiklai. Tik ar toks oras teigiamai veikia gamtą? Lapkričio vidury – vapsvos Biologas Liutauras Grigaliūnas, UAB „Dezinfa“ ekspertas, pastebi, kad šiuo metu jau daugelis kenkėjų turėtų būti išmirę ar pasislėpę šiltose žiemojimo vietose, tačiau vabzdžiai vis dar aktyvūs.
Musės pavojingos žmonėms
Pasaulyje egzistuoja daugiau kaip 120 000 musių rūšių. Šie kenkėjai ne tik įkyriai zvimbia – jie nešioja ir daugybę žmogaus bei gyvūnų sveikatai pavojingų ligų. Neretai žmogus net nesuvokia, kad vidurių šiltine, akių uždegimu ar kt. liga užsikrėtė būtent dėl musių. 1 musė = 33 milijonai mikroorganizmų Karštis, neuždengtas maistas, atliekos – puikios sąlygos puotauti ir veistis musėms.
Prieš saulutę šildosi ir gyvatės
Kylant oro temperatūrai vis dažniau galima išvysti prieš saulę besišildančias gyvates. Neretas išsigąsta, miške ar sodyboje sutikęs besirangantį roplį, tačiau, kaip ekspertai teigia, dažnai be reikalo. Gyvatė žmogų puola tuo atveju, jei ji priversta gintis. „Netikėtai susidūrus su gyvate didelė tikimybė, kad ji pirmoji bandys slėptis ir kuo greičiau pasitraukti žmogui iš akiračio.
5 patikimi būdai apsisaugojimui nuo graužikų
Įpusėjus rudeniui individualių ir daugiabučių namų gyventojai savo namuose vis dažniau sulaukia nekviestų svečių – mažųjų graužikų. Siekdami juos išprašyti, gyventojai imasi įvairių priemonių: spąstų, nuodų, lipnių lentelių ir kt. Bet ar visos priemonės yra tinkamos ir veiksmingos? Kenkėjų kontrolės ekspertai pateikia penkis patarimus, kaip užkirsti kelią graužikams.
1. Maistą laikykite graužikams neprieinamoje vietoje ar taroje.